Vraj vo zvitkoch z Kumránu je spomenutá rozprava Ježiša z Nazaretu. Nikde som ten zdroj nenašla, mala som to uložené pa pc. Myšlienky sa mi páčia a chcem ich s vami zdielať.
Otázka znie: Ako dosiahneme šťastie? Odpovede sú zvýraznené a ku nim som napísala moje pocity, interpretácie, alebo tipy.


Štastní sú tí, ktorí  sú vďační.

V nemčine je obľúbený aforizmus: Nie tí šťastní sú vďační, ale sú to tí vďační, ktorí sú šťastní. (Autor: V. Bacon). Nie je to šťastie, ktoré nám prináša vďačnosť, ale vďačnosť nám prináša šťastie. Vypestovanie si vďačnosti za veci, ktoré berieme už ako samozrejmé je možné aj pomocou pozitívnej rekapitulácie, ako je popísané v článku „Ako písať denník vďačnosti“.

Štastní sú tí, ktorí  sú pokojní.
Pocit pokoja a mieru vnímam ako našu podstatu. Najsilnejšie som ho pocítila v meditácii, v oblasti hrudníka a odvtedy keď si poviem „pokoj“, znova sa mi tento pocit pripomenie a rozleje sa do celého tela.creek-593146_1280

Štastní sú tí, ktorí  našli raj v sebe samom.
Častá túžba ľudí je nájsť raj na zemi. Ak by sa aj splnili všetky naše očakávania a nastali zmeny vonkajších skutočností, udalostí, alebo vplyvov, raj na zemi zažijeme až vtedy, keď ho nájdeme v sebe.

Štastní sú tí, ktorí  prijímajú dary s radosťou.
Prijímať dary, čo i len pochvaly bola pre mňa ťažká lekcia. Až keď som pochopila, že si nemusím niečo zaslúžiť, nemusím sa cítiť dĺžna a že neprijatím, alebo znehodnocovaním toho, že dar dostávam („no ale to si fakt nemusel“) a že danému človeku môžem mojim prijatím dopriať radosť z dávania, podarilo sa mi otvoriť sa, cítiť sa v pohode, poďakovať a tešiť sa. Toľko k darom od ľudí. Za dary od života som vďačná.ireland-1971997_640

Štastní sú tí, ktorí  hľadajú.
Podľa mňa hľadanie je opak stagnácie. Hľadanie pomáha rozvíjať sa, prehodnocovať svoje názory, nastavenia, presvedčenia. Je to prispôsobenie životu, ktorý nikdy nestojí, vždy sa vyvíja.

Štastní sú tí, ktorí  sú prebudení.
Prebúdzanie sa a uvedomenie sa vnímam ako cestu k sebe, ktorá sama o sebe prináša šťastie.

Štastní sú tí, ktorí  načúvajú Božiemu hlasu.
Načúvať Božiemu hlasu by pre mňa znamená vždy konať pre dobro všetkých, byť bdelý a žiť bdelo.

Štastní sú tí, ktorí  napĺňajú svoje poslanie.
Cudzie poslanie napĺňať nemá zmysel. Napĺňať svoje poslanie ale môžeme až vtedy, keď ho poznáme. Inak sa môže stať, že tápame, alebo naháňame niečo, čo nás k šťastiu neprivedie.waterfall-204398_1280

Štastní sú tí, ktorí  poznali jednotu.
Byť a cítiť jednotu so Všetkým čo je, cítiť prepojenie so všetkým som spoznala pomocou meditácii a pri tom pocítila pokoj duše, nekonečný mier, lásku a šťastie. Pre mňa sa pocit jednoty spája s pocitom pokoja.

Štastní sú tí, ktorí  sa meditáciou približujú k Bohu.
Meditácia je jeden nádherný nástroj na spoznanie vyšších princípov, samého seba ako aj sveta okolo. V meditácii môžeme zažiť pocity nekonečna, otvoriť sa Jednote a Zdroju všetkého, čo je.

Ostatné vety vnímam ako doplnenie predošlých:

mountains-1960545_1280Štastní sú tí, ktorí  žijú v harmónii.

Štastní sú tí, ktorí  vidia krásu sveta.

Štastní sú tí, ktorí  sa otvorili Slnku.

Štastní sú tí, ktorí  plynú ako rieky.

Štastní sú tí, ktorí  sú pripravení prijať šťastie.

Štastní sú tí, ktorí  sú múdri.

Štastní sú tí, ktorí  si uvedomujú sami seba.

Štastní sú tí, ktorí  milujú.

Štastní sú tí, ktorí  vychvaľujú život.

Štastní sú tí, ktorí  tvoria.

Štastní sú tí, ktorí  sú slobodní.

Štastní sú tí, ktorí  odpúšťajú.


Najbližšie udalosti:

23. júla 2018 - 29. júla 2018

Vedená meditácia – 24.07.2018 19:00 - 20:30

30. júla 2018 - 5. augusta 2018

Vedená meditácia – 31.07.2018 19:00 - 20:30

6. augusta 2018 - 12. augusta 2018

Vedená meditácia – 07.08.2018 19:00 - 20:30

13. augusta 2018 - 19. augusta 2018

Vedená meditácia – 14.08.2018 19:00 - 20:30
Liečivé tóny - harmonizácia s krištáľovými spievajúcimi miskami – 17.08.2018 18:00 - 19:30

Som. Žijem. Žijem v prúde života, vnímam ho a pozorujem, pomocou neho sa rozvíjam. Inšpirujem a som inšpirovaná. Pomáham a je mi pomáhané.

Vediem Centrum Effata Vita v Hainburgu, miesto stretnutí, seba-poznania a seba-rozvoja.

Termíny pre osobné stretnutie – liečenie energiou, anjelskú terapiu, výklad kariet – cez e-mail info zavinac cestaksebe.com.

Tagged on:         

4 thoughts on “Ako dosiahnuť štastie?

 • 10. februára 2017 at 12:47
  Permalink

  Veľmi poučný článok, sú tu zhrnuli ste asi všetky dôležité body k šťastiu ktoré poznám a ktoré ma tiež napadli ked som pouvažovala trochu, a navyše vy ich máte ešte oveľa viac a v podstate keby som chcela vybrať iba jeden tak to nedokážem, lebo to je celkom komplexné.

  Reply
 • 12. februára 2017 at 9:38
  Permalink

  …tak celkom nie som v pohode s odstavčekom o poslaní. Moje versus cudzie poslanie. A máme vôbec nejaké individuálne poslanie ? Nie je tam v tom „mojom“ poslaní ukrytá len kamuflovaná manifestácia ega ? A existuje vôbec niečo ako individuálne poslanie ? Nie je to poslanie spoločné pre všetkých a neskýva sa niekde v prieniku tých ostatných bodov ?
  Alebo ešte inak to poviem. Ak je čiste hypoteticky autorom tejto úvahy Ježiš, a jeho poslaním bolo vykúpiť ľudstvo z hriechov, tak ako o tom hovorí Biblia a súčasťou tohto poslania bolo „niesť svoj kríž “ a „vypiť kalich horkosti až do konca “ – myslíš, že tých, ktorý mu ten kríž pomáhali chvíľu niesť to nenaplnilo ?

  Reply
  • 12. februára 2017 at 10:31
   Permalink

   Ci dane poslanie je manifestacia ega, alebo je v sulade s poslanim nas vsetkych a tzv. jednoty si kazdy mozeme zodpovedat v meditacii/kontemplacii.

   Reply
  • 14. februára 2017 at 13:33
   Permalink

   Ja si myslím, že „pravda“ je uprostred, t.j. v rovnováhe, ale tá meditka to každému určite zodpovie dôveryhodnejšie. 😀
   Moje vnímanie:
   Existuje moje „poslanie“ a toto poslanie je v prieniku všetkých poslaní, čiže výsledok snahy o uchopenie výlučne čierneho, alebo bieleho vnímania sveta, by bol v tomto prípade neúplný, ale je platný pre daného jedinca, ktorý s ňím momentálne potrebuje pracovať. Nehovoriac o tom, že snaha o úplné uchopenie v našich podmienkach vraj nie je možná, lenže toto vyjadrenie je možno založené na predpoklade, že v našich podmienkach nie je možné použiť iné podmienky. Ten kto pozná odpoveď, je teraz možno na koni. 😀
   Vykúpiť ľudstvo z hriechov, by v prenesenom význame mohlo znamenať, ukázať spôsob žitia bez potreby vnímania viny, obete a sudcu.
   Naučiť sa niesť „svoj kríž“, by mohlo znamenať, naučiť sa prebrať zodpovednosť, za svoje rozhodnutia a za použitia prvej „podmienky“ by to bola ešte dodatočná pridaná hodnota.
   Vypiť kalich horkosti do dna, by mohlo poukazovať na uvedomenie, ktoré nastáva po umožnení úplného vplyvu mojich temných presvedčení na moje vnímanie (bez zábran) a tým prináša znalosť riadenia všetkých okolitých dejov prostredníctvom mojej pozornosti.

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: