Učíme sa meditovať II.

Pomocou meditácie sa môžeme stále bližšie približovať k nášmu stredu, k stredu vlastného bytia, vytvoriť opäť rovnováhu celej bytosti. Meditácia napomáha skúmaniu samého seba a seba spoznaniu. Meditácia vyžaduje určitú dávku odvahy pozrieť sa pod vlastnú pokrievku a postaviť sa sám sebe zoči voči. Pri spoznávaní samého seba, svojich zvykov a presvedčení môžeme nájsť nádhernú pohodu a harmóniu, ako aj nám samým nepríjemné veci. Môžeme odkryť všetko zahalené, uvedomiť si samého seba a ak treba, zmeniť svoje postoje, zvyky, náhľady. Každý problém a prekážka pri meditácii môže byť našim najlepším sluhom. Ostatne, presne tak, ako aj v dennom živote.

Prekážky počas meditácie

Všímajte si, čo vás pri medtácii ruší, čomu dovolíte vyrušiť vás. Tieto prekážky vás na niečo upozorňujú.

Všeobecná nepohoda: pri meditácii sa dostávame do stavu pokoja, podobnému spánku ale s plným vedomím. Veľa ľudí na stav pokoja nie je zvyknutých a cítia sa v ňom nepohodlne. Badám to hlavne u ľudí žijúcich „v hlave“, ktorí stále niečo musia robiť a nikdy nie sú v pokoji. Stav pokoja sa stal pre nich neprirodzený a vnímajú ho ako nepohodlný. Ak ste jedným z nich, sledujte svoju nepohodu – choďte za ňou, skúmajte ju, zistite jej príčinu.

Otázky pre zamyslenie: Viem sa živote uvoľniť? Doprajem si oddych? Doprajem si oddych bez zlého svedomia? Vnímam ničnerobenie ako negatívnu vlastnosť?

Nepokojné telo: každý meditujúci aspoň raz spozná zaspávajúce končatiny, kŕče, či potrebu sa pohnúť, alebo dokonca hneď a zaraz vyskočiť zo stoličky. Telesnú nepohodu je možné riešiť zmenou polohy. Pri potrebe pohnúť sa skúste chvíľu vydržať a sústrediť sa na svoj dych, či potreba nezmizne. Skúmajte, kedy a ako vaše telo reaguje na pokoj a čo vám chce povedať. Odporúčam opakovane prevádzať meditáciu „Precítenie tela“ uvedú v prvej časti seriálu.

Otázky pre zamyslenie: Ako sa starám o svoje telo? Doprajem mu dostatok pohybu a oddychu? Počúvam svoje telo? Snažím sa symptómy môjho tela ignorovať?

Zaspávanie: je možné, že ste jednoducho vyčerpaní a potrebujete viac spať ako meditovať. Ak sa zaspávanie opakuje, skúste zvoliť iný čas meditácie, poprípade zmeniť meditačnú polohu. Ak zaspávate aj v sede, skúste meditáciu v stoji. O čo častejšie budete meditovať, o to lepšie sa vám bude držať bdelá pozornosť a nenecháte ju už „utiecť“ do spánkovej nebdelosti.

Otázky pre zamyslenie: Potrebujem v živote viac oddychu? Je niečo, čo nechcem vidieť? Ako narábam so životnými výzvami? Mám tendenciu pred nimi utekať?

Odbiehanie myšlienok: pozná každý meditujúci. Je normálne. Dôležité je, aby ste si to nevyčítali, nehnevali sa na seba, nezaoberali sa nimi a neinterpretovali ich. V skratke – nedávali im ešte viac energie. Ak je niektorá myšlienka veľmi nástojčivá, povedzte jej: vnímam ťa, budem sa tebou zaoberať po meditácii. Ak sa prichytíte, že ste v myšlienkach odbehli a zaoberáte sa niečí iným, len sa vráťte k svojmu dychu a v meditácii pokračujte. Akceptujte sa takých, akí ste. O čo častejšie budete meditovať, o to lepšie sa budete môcť sústrediť, upokojiť a nechať myšlienky prirodzene odplávať.

Otázky pre zamyslenie: Nesiem si so sebou veľa nevyriešených vecí? Doprajem si počas dňa dostatok času a priestoru pre usporiadanie si myšlienok?

Pocit nesprávnej meditácie, nespokojnosť s priebehom alebo výsledkami meditácie: vykonávanie meditácie je cestou a najľahšie sa ňou kráča bez našich očakávaní. Skúste sa otvoriť tomu, čo sa chce ukázať a akceptujte to. Niečo o vás hovorí a vy máte šancu svoj stav pochopiť. Meditujte bez silenia, bez potreby niečo presadiť.

Otázky pre zamyslenie: Meditujem s určitými očakávaniami? Dokážem prijímať veci také, aké sú? Akceptujem sa?

Ak máte počas meditácie iné prekážky a neviete si s nimi rady, napíšte ich do redakcie.

Meditačné miesta

Aké je podľa vás najvhodnejšie miesto na meditáciu? Ak si pozrieme najčastejšie obrázky v médiach zobrazujúce meditujúceho, vidíme ho na vrcholku hôr, uprostred lúky, alebo na pláži pri východe, či západe slnka. Ako teda môžeme meditovať my, v mestách a dedinách uprostred Európy? Nie sme predsa v kláštoroch na samote. A ešte máme aj naše každodenné činnosti a obmedzený čas na našu meditáciu.

Dobrá správa je: meditovať môžeme všade. Výzvou je: treba k tomu určitý cvik. Meditácia ako ponorenie sa do seba a prijatie všetkého čo je, t.j. aj všetkých okolností okolo nás je možná uprostred rušného mesta, alebo vo vlaku či mestskej doprave. Na začiatku meditačnej praxe je ale najvhodnejšie prostredie s čo najmenšími rušivými elementami, keďže ruch okolo nás je výzvou pre koncentráciu a uvoľnenie mysle.

Preto je výber miesta pre meditáciu dôležitý. Môžem vám potvrdiť, že miesto, na ktorom pravidelne meditujete, bude mať čoraz príjemnejšiu atmosféru a bude sa vám na ňom postupne oveľa ľahšie meditovať.

Ponúkam vám moje hodnotenie a odporúčania najčastejších meditačných miest.

Meditácia vo vnútri

Vlastný byt, či dom bude asi najčastejšie miesto vašej meditácie, hlavne ak ste si predsavzali meditovať každý deň. Najvhodnejšia miestnosť je tá, v ktorej cítite najväčší pokoj. Nemala by vám pripomínať povinnosti čakajúce na vybavenie – nevybavené papiere a účty, nevyžehlené prádlo, rozvarené jedlo, atď. Miestnosť by mala byť zatvárateľná, čerstvo vyvetraná, s príjemným svetlom.

Spálňa – odporúčam v spálni pri meditácii neležať, keďže ste tu zvyknutí v tejto pozícii spať. Radšej si do meditácie sadnite, alebo skúste meditáciu v stoji, ak aj po sediačky zaspávate.

Vhodné: pre začiatočníkov

Obývačka – ak vlastníte televízor, pri meditácii ho vypnite. Postarajte sa, aby bol priestor príjemný, uprataný, nepreplnený. Ak obyčajne na pohovke zaspávate, tiež odporúčam pri meditácii sedieť.

Vhodné: pre začiatočníkov

Detská izba – pripravte si miestnosť tak, aby ste sa v nej cítili čo najpríjemnejšie. V detskej izbe (ak máte deti) to môže byť výzva, uvoľniť sa v záplave hračiek, spomienok, možno v pri farebných stenách. Samozrejme to závisí od zariadenia izby.

Vhodné: pre mierne pokročilých

Pracovňa, jedáleň, kuchyňa – tu obvykle pracujeme a je možné, že bude pre vás výzvou vedieť sa dostatočne uvoľniť.

Vhodné: pre pokročilých

Ak je pre vás zaťažko doma meditovať, môže to byť jednoducho tým, že na to nie ste zvyknutí. Vtedy odporúčam zmenu miesta a ísť meditovať do meditačného centra, alebo na miesto, ktoré sa vám spája s uvoľnením, relaxom, vypnutím od každodenných úloh.

Meditácia v cudzom priestore

Byt – priestory u našich priateľov a rodiny zvyčajne nespájame s prácou a tak sú vhodné na vyskúšanie si meditácie. Pravidlá sú také isté, ako je vyššie popísané.

Vhodné: pre začiatočníkov

Meditačné centrum – vhodný priestor na meditácie. V niektorých meditačných centrách sa dá meditovať aj osamote, v iných sú skupinové, zčasti vedené meditácie. Výhodou sú aj stretnutia s podobne zmýšľajúcimi, ako aj skúsenými ľuďmi. O výhodách a nevýhodách meditácie v skupine píšem ďalej v článku.

Vhodné: pre začiatočníkov

Meditácia vonku

Meditácia v prírode je nádherným dobrodružstvom. Meditovať vonku láka svojim otvoreným priestorom, čerstvým vzduchom, poprípade kľudom a tichom. Nie je to ale celkom tak – aj tu je vhodné si pred meditáciou miesto obzrieť a aspoň na chvíľu si tam pobudnúť. Odporúčam mať pri sebe karimatku, alebo aspoň vankúšik pri nerovnom alebo tvrdom teréne a tenkú šatku na prehodenie proti hmyzu.

Lúka, les – príjemné prostredie, ktoré môže prekvapiť. Loziacimi mravcami, chrobáčikmi a lietajúcim hmyzom. Tu pomôže karimatka a šatka okolo tela. Pri nečakaných zvukoch (ako spev, či štebot vtákov) sa nenechajte vyviesť z meditácie, len ich vezmite na vedomie.

Vhodné: pre mierne pokročilých

Pri vode – zurčiaci potok je krásna prírodná hudobná kulisa pre meditáciu. Odskočte si predtým vyprázdniť mechúr :). Prúd potoka môžete využívať ako nosnú silu meditácie, ako tok života. Stojaté vody vyžarujú energiu kľudu a miesto pri nich je tiež výborné na meditáciu. Rušivý faktor tu môžu byť komáre.

Vhodné: pre mierne pokročilých

V mestskom parku – pre mestských ľudí výborná alternatíva. Vo väčšine parkov je počuť dopravu, húkanie sanitky, trúbenie a podobne. Ak máte problém sedieť na zemi, výhodou sú parkové lavičky.

Vhodné: pre mierne pokročilých

Výhody a nevýhody skupinovej meditácie

Výhodou samostatnej meditácie je vaše vlastné tempo a čas. Pri nízkej motivácii je možné, že meditáciu častejšie vynecháte, ako v skupine. Ak máte doma problém s vizualizáciou, alebo sústredením sa, skúste vedenú skupinovú meditáciu. Jej účastníci mi často krát vravia, že v skupine sú u nich tieto schopnosti oveľa lepšie, obrazy vidia jasnejšie a s ľahkosťou vedia nasledovať dej.

Kde a ako sa najlepšie medituje vám?


Najbližšie udalosti:

2. apríla 2018

Dva mesiace s Archanjelmi - Zdravie, vzťahy, práca a vnútorné vedenie – 02.04.2018 - 31.05.2018 Celodenná

24. apríla 2018

Vedená meditácia – 24.04.2018 19:00 - 20:30

27. apríla 2018

Lucidné snívanie kompaktne - ZVOLEN – 27.04.2018 - 28.04.2018 Celodenná

1. mája 2018

Vedená meditácia – 01.05.2018 19:00 - 20:30

5. mája 2018

Kreslenie intuitívnej mandaly spojené so sebarozvojom – 05.05.2018 9:30 - 17:00

Prihlás sa na odber nášho informačného letáku:

Select list(s):

Som. Žijem. Žijem v prúde života, vnímam ho a pozorujem, pomocou neho sa rozvíjam. Inšpirujem a som inšpirovaná. Pomáham a je mi pomáhané.

Vediem Centrum Effata Vita v Hainburgu, miesto stretnutí, seba-poznania a seba-rozvoja.

Termíny pre osobné stretnutie – liečenie energiou, anjelskú terapiu, výklad kariet – cez e-mail info zavinac cestaksebe.com.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: