Pravidelná meditácia prináša návrat k sebe, k vnútornému pokoju a týmto pomáha znížiť úroveň každodenného stresu. V meditácii máme možnosť objaviť v sebe mier a silu. Uvoľnením sa otvoríme dvere kreativite, radosti a láske, ktoré z nás automaticky začnú vyžarovať a premietať sa do našich životov. Uvoľnia napäté vzťahy  a situácie a prinesú vám do života rovnako vyžarujúcich ľudí.

V tomto čísle vám prinášame prehľad najčastejších meditačných polôh. Odporúčam vám podľa možnosti každú z nich vyskúšať, aby ste na vlastnej koži zažili jej kvalitu a mohli sa podľa tejto skúsenosti pred každou meditáciou rozhodnúť, aká pozícia bude v danom momente asi tá najlepšia.

Meditačné pozície

Egyptský sed na stoličke

Túto pozíciu odporúčam pre každého začiatočníka. Ak si vyberiete stoličku s opierkou, dajte si za seba vankúš tak, aby ste mali rovný chrbát, aj keď sa budete potrebovať oprieť. Ak si vyberiete stoličku bez opierky držte čo najlepšie chrbát rovný, neprehýbajte ho. Stehná sú v pravom uhle s telom, nohy v pravom uhle so zemou, neprekrížené. Ruky, poprípade aj dlane sú voľne položené na stehnách, dlane môžu byť otočené aj smerom hore.

NaStolicke

Sed na pätách (Vajrasana)

V tejto polohe si kľaknete tak, že si sadnete na kolená. Výhodou je, že sa vám automaticky vyrovná chrbát. Môžete si na pomoc zobrať aj vankúš a položiť si ho pod, alebo medzi nohy, alebo si naň sadnúť, aby vás ťažoba tela čo najmenej tlačila.

KlakSMonikou

Pomôcka: Meditačný vankúš

Ako vankúš pri sede na pätách môžete používať aj meditačný vankúš, ktorý je zväčša vyšší a tak umožňuje väčší komfort. Meditačný vankúš môžete používať aj ako pomôcku pri sedoch so skríženými nohami.

Meditačné vankúše sú šité z pevných materiálov a obsahujú zvyčajne granulát, alebo rôzne časti rastlín, ako napríklad pohánku alebo špaldy.

NaKolenach

Sed na meditačnej lavičke

K pohodlnejšej variante sedu na kolenách patrí sed na meditačnej lavičke, ktorá sa podobá nižšiemu šamlíku. Niektoré modely sú ergonomicky naklonené a ponúkajú týmto odbremenenie skoro všetkých častí nôh. Jediný problém môžu byť zohnuté kolená.

Sed so skríženými nohami (Sukhasana)

Možno zdanlivo najjednoduchšia pozícia je sed so skríženými nohami u nás nazývaný aj turecký sed. Tu treba dávať pozor na vystretý chrbát. Dajte si pod seba pohodlnú podložku, aby vás netlačila podlaha. Niekedy je nápomocné podoprieť si zohnuté kolená vankúšmi, alebo dekami, hlavne ak vás ťahajú šľachy.

TureckySed1

TureckySed3

Burmézky sed (Muktasana)

Táto pozícia je obdoba predošlého sedu, len je príjemnejšia, lebo sa pri nej nekrížia nohy. Sedíte na zemi, jednu nohu si pritiahnete čo najbližšie k telu a druhú uložíte pred ňu tak, aby sa nekrižovali.

Burmez1

BurmezSMonikou

Polo-lotosový sed (Ardha Padmasana)

V polo-lotosovom sede už potrebujete byť viacej ohybný. Pri tomto sede si vyložíte jednu nohu na druhú, chodidlo ukazuje smerom hore. Pozor, aby ste sa nenakláňali na jednu stranu, alebo ju viac nepodopierali, či už vonkajškom, alebo vnútorne.

PoloLotos

PoloLotosSMonikou

Lotosový sed (Padmasana)

Poloha lotosového kvetu vyzerá nádherne a má aj výnimočnú silu. Pri lotosovom sede sú obe nohy vyložené na sebe, chodidlá ukazujú smerom hore. Pri dlhších meditáciách odporúčam zvoliť túto polohu len vtedy, ak ste naňu zvyknutí napríklad z jogy.Lotosovy

 

LotosovySMonikou

Meditácia v ľahu

Meditovať v ľahu na chrbte je príjemné a vhodné pre všetky dlhšie meditácie, ako aj pre úplné uvoľnenie tela. Je dôležité, aby ste ležali s odbremeneným krkom a chrbticou. Pri tejto pozícii je najväčšie riziko zaspatia, pretože veľa ľudí má polohu ležiacu spojenú so spánkom – „Keď ležím, tak spím“. Ak ku nim patríte, odporúčam si najprv natrénovať bdelú myseľ v meditácii v inej pozícii.

VLahu

Meditácia v stoji

Odporúčam vyskúšať si pre meditáciu aj túto pozíciu: stojíme s nohami na šírku panvy, kolená sú mierne zohnuté, panva podsunutá. Chrbát rovný, krk a hlava vystretá akoby ju na špagátiku niečo ťahalo hore (pre vyrovnanie krčnej chrbtice). Ruky sú voľne pri tele, prsty prirodzene vystreté a od seba.

VStoji

Meditácia v chôdzi

Pri meditácii v chôdzi pokladáme pomaly jednu nohu pred druhú. Najlepšie je vybrať si krátky úsek, po ktorom sa budete neustále prechádzať a sústrediť sa na pohyb. Vedome zdvíhajte nohu od zeme, precíťte to. Vedome nohu na zem pokladajte, pozorujte vaše pocity pri každej fáze vašej chôdze. Túto meditáciu môžete zaradiť aj do svojho každodenného života.

Meditácia v pohybe

S pozornosťou a vedome môžete meditovať aj v pohybe – tanci, behu, alebo akejkoľvek pohybovej a športovej aktivite.

 

Vo všetkých pozíciach je nápomocné, ak vnímate potreby svojho tela. Vnímajte, ako na rôzne pozície reagujete nie len telesne, ale aj emocionálne. Môžete zacítiť veľkú chuť vyskočiť, pohnúť sa, nejakým spôsobom sa hýbať. Pokúste sa nenasledovať tieto impulzy hneď, ale sledovať odkiaľ pochádzajú a prečo sa akurát vynárajú.

LotosovyNaSlonovi


Najbližšie udalosti:

2. apríla 2018

Dva mesiace s Archanjelmi - Zdravie, vzťahy, práca a vnútorné vedenie – 02.04.2018 - 31.05.2018 Celodenná

24. apríla 2018

Vedená meditácia – 24.04.2018 19:00 - 20:30

27. apríla 2018

Lucidné snívanie kompaktne - ZVOLEN – 27.04.2018 - 28.04.2018 Celodenná

1. mája 2018

Vedená meditácia – 01.05.2018 19:00 - 20:30

5. mája 2018

Kreslenie intuitívnej mandaly spojené so sebarozvojom – 05.05.2018 9:30 - 17:00

Prihlás sa na odber nášho informačného letáku:

Select list(s):

Som. Žijem. Žijem v prúde života, vnímam ho a pozorujem, pomocou neho sa rozvíjam. Inšpirujem a som inšpirovaná. Pomáham a je mi pomáhané.

Vediem Centrum Effata Vita v Hainburgu, miesto stretnutí, seba-poznania a seba-rozvoja.

Termíny pre osobné stretnutie – liečenie energiou, anjelskú terapiu, výklad kariet – cez e-mail info zavinac cestaksebe.com.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: