Učíme sa meditovať I.

Meditácia je veľmi hodnotnou prestávkou z hľadiska zdravia a vitality. Pomáha telu, nervom, energii a funkčným orgánom, aby sa zotavili. Pravidelnou meditáciou, ponáraním sa do seba samého, máme možnosť oslobodiť sa od myšlienok, ktoré vznikajú každou zmyslovou činnosťou. Pohľadom do vnútra dosiahneme najcennejšie naplnenie života: znova vytvorenie rovnováhy celej bytosti.

Bežný život môžeme nazvať ako „cestu von“ a meditáciu ako jej protipól, ako „cestu späť“.

Pozývame vás zažiť na vlastnej koži, aký vplyv má pravidelná meditácia na každodenný život.

Vnímanie v meditácii

Ponoriť sa do seba, sústrediť pozornosť na jednu vec alebo dej a potom v ďalšom kroku myseľ uvoľniť je základom meditácie. Napriek tomu je vnímanie v meditácii u každého z nás jedinečné, ako naše zreničky alebo otlačky na prstoch. Niektoré vnemy sú podobné našim piatim zmyslom, niektoré sú úplne iné a často nám chýbajú slová na ich opísanie. Potom môžu pri snahe priblížiť vlastné vnímanie zaznieť opisy ako „cítil som vôňu farieb“. Pozývam vás objaviť svoje vlastné vnímanie. Ak budete pravidelne meditovať zistíte, že typ vášho vnímania sa môže aj meniť. Každá meditácia bude jedinečná.

V meditácii môžete teda vnímať obrazy, zvuky, vône a pachy. Môžete cítiť telesné vnemy ako tlak, ťahanie, teplo, vánok, uvoľnenie. Tak isto sa môžu vynoriť pocity a emócie, ako aj kombinácia všetkých týchto vnemov. Pre veľa ľudí je najťažšie prijať ak nevnímajú počas meditácie nič zmyslové, ale jednoducho vedia.

Koncentrácia a vizualizácia

Aby ste sa naučili meditovať, je potrebné sa najprv naučiť sústrediť sa. Zručnosť koncentrácie mysle vám pomôže v ďalšom kroku myseľ uvoľniť.

Vizualizáciou označujeme predstavu, predstavivosť. Vybavte si, ako ste ráno vstali z postele, alebo na inú udalosť dňa. Kde sa odohráva táto spomienka? Ako ju „vidíte“, vnímate? Vnímate ju vnútorným zrakom, sluchom?

Vybavte si vašu predstavu niečoho, po čom túžite, snívate. Kde sa táto predstava „premieta“? Nakoľko ju vidíte, nakoľko cítite?

Naše spomienky a predstavy môžeme vnímať našou mysľou a zároveň ich „niekde vo vnútri“ vidieť, cítiť, jednoducho svojim spôsobom vnímať. Takto isto môžete vnímať aj v meditácii.

Teraz ste si aktívne vyvolali spomienku a predstavu.

Rozlišujeme dva typy vizualizácie: receptívnu a aktívnu. Receptívna vizualizácia označuje, keď nechávame vnemy plynúť bez nášho aktívneho zasahovania. Aktívnou vizualizáciou označujeme, ak si vnemy, obrazy vytvárame. Oba typy sú dôležité a cvičením ich trénujeme.

Príprava na meditáciu

Čo budete potrebovať

  1. Čas pre seba – 30 minút
  2. Pohodlné a relatívne tiché a teplé miesto
  3. Pohodlné oblečenie
  4. Budík
  5. Zošit pre poznámky/denník

Meditačná poloha, oblečenie

K meditácii si zvoľte pohodlné oblečenie, aby nič netlačilo a neškrabalo. Meditačná poloha má byť pohodlná. Či už v lotosovom sede, sede na stoličke, v kresle, alebo v ľahu. Z vlastnej skúsenosti odporúčam sed (na stoličke), keďže napätie tela pri sede drží aj pozornosť a človek tak ľahko nezaspí.

Miestnosť, priestor

Vyhraďte si pokiaľ možno jednu izbu, alebo miesto v izbe, kde budete môcť pravidelne meditovať. Môže to byť aj len jeden pohodlný koberček, alebo kreslo na príjemnom mieste. Postarajte sa pred meditáciou o čerstvý vzduch v miestnosti. V miestnosti má byť príjemne teplo, nie príliš. Pripravte si deku, ak by vám zostalo zima.

Vône a hudba

Pre začiatok odporúčam meditovať bez hudby a bez vôní, ktoré môžu odvádzať pozornosť. Ak cítite potrebu sprevádzania vôňou, zvoľte takú, na ktorú ste už zvyknutí. Ak sa chcete nechať sprevádzať hudbou, pre začiatok sa hodí monotónna, kľudná, alebo šum prírody.

Ako často, kedy a ako dlho meditovať

Aj keď budete meditovať 10-15 minút, rezervujte si minimálne pol hodinku pre seba. Nemali by ste byť v časovom strese. Ako napríklad si odbehnúť meditovať, pokiaľ sa dopečie niečo v trúbe a pod. Rozhodnite sa, akú dlhú dobu chcete meditovať a nastavte si podľa toho čo najpríjemnejší budík, alebo iné pripomienkové zvonenie. Nemá vás naľakať a vytrhnúť, skúste nájsť len jemné pípnutie ako pripomenutie, že môžete meditáciu ukončiť.

Rozmyslite si, ako často môžete meditovať a naplánujte si to. O čo častejšie a pravidelnejšie sa vám podarí meditovať, o to viac poznatkov získate – o sebe a o svete okolo vás.

Čas vhodný na meditáciu si určite pre začiatok taký, aby ste boli čo najmenej rušení a mali by ste byť oddýchnutý. Niekomu to vyhovuje hneď ráno, keď sa zobudí do nového dňa a cíti sa čerstvo. U toho, kto potrebuje dlhší nábeh na zobudenie sa, môže ranná meditácia prejsť do pokračovania spánku. Oddýchnete si, ale nezameditujete si. Kto je večer veľmi unavený z práce, tiež ľahšie skĺzne do spánku. Odporúčam vyskúšať si rôzne denné hodiny podľa vašich možností a potom si na nejakú dobu vybrať tú pre vás najlepšiu možnosť.

Vnútorné nastavenie a zámer

Do meditácie vchádzajte otvorení a bez očakávaní. Bez predstáv, čo sa bude diať, aké budete mať vnemy, ako sa budete cítiť. Nechajte prejaviť Tu a Teraz, dovoľte si vnímať, čo sa pre tento moment chce ukázať, dovoľte si pozorovať.

Ak budete vykonávať vlastné meditácie, bez návodu, je vhodné určiť si vopred zámer a týmto sa v meditácii riadiť.

Meditačné fázy

  1. Uvoľnenie fyzického tela
  2. Prevedenie zámeru
  3. Návrat do prítomnosti

Rušivé elementy

Každý, kto začína meditovať si všimne aj rušivé elementy meditácie, ktoré odvádzajú pozornosť. Môže to byť fyzická nepohoda (niečo začne svrbieť…), okolité zvuky, alebo pachy, atď. Práve tým, že sme sa dostali do pokoja si tieto elementy uvedomujeme jasnejšie, aj keď tu boli už aj predtým a nepostrehnuté. Tieto elementy sú súčasťou nášho sveta, súčasťou nášho okolia – a tak ich môžeme aj brať. Ako súčasť. Zobrať na vedomie, neriešiť, nevenovať im pozornosť a vrátiť sa do meditácie. Nesnažiť sa ich nepripúšťať ich, nechať ich prichádzať a odchádzať z vedomia ako ostatné veci registrované našou mysľou. Toto platí aj pre rôzne malé fyzické nepohodlia – pokojom a sústredením sa na zámer meditácie pomôžete odísť svrbeniu, štekleniu (muchy na ruke), alebo jemnému mravenčeniu. Čím menej sa s nimi budete stotožňovať, tým menší vplyv budú mať na vaše vedomie.

Ako narábať s vyrušeniami

Pohyb tela

Môže sa stať, že zvolená meditačná poloha prestane byť príjemná. Vtedy radšej polohu upravte, ako zostať v kŕči alebo v zatuhnutí len preto, že „teraz meditujem a nemôžem sa ani pohnúť“. Ale ak máte tendenciu ošívať sa, všimnite si ju, zotrvajte v polohe bez pohnutia a presuňte svoju pozornosť k meditácii.

Rušivé myšlienky

Je možné, že vašu koncentráciu prerušia iné myšlienky. Je viac spôsobov, ako tieto odsunúť, treba nájsť ten svoj. V momente, keď si všimnete, že prichádza alebo už je vo vašej mysli neodbytná myšlienka či pocit, nenásilne sa vráťte k svojmu dychu a ďalej do meditácie. Alebo si môžete predstaviť, ako sa myšlienka rozplýva, ako odpláva a vy sa vraciate k meditácii. Alebo ju akoby stieračmi zotriete. Alebo ju pomenujete: „Teraz som myslela na varenie.“ a vzápätí sa vrátite k meditácii. Alebo ju vydýchnete a tým sa rovno vrátite k dychu a do meditácie.

Vyrušenie z okolia

Ak sa stane, že ste fyzicky alebo zvukovo priamo vyrušený a vnímate, že meditáciu potrebujete predčasne ukončiť (že ste priam vytrhnutý), doprajte si aspoň dva – tri hlboké nádychy, pri ktorých precíťte celé telo a ako sa vám do neho vracia celá vaša sila, ako sa dostávate v celistvosti do prítomnosti.

Meditácia v skratke

– ukľudnenie tela a mysle

– uvedomenie si samého seba

– uvedomenie si procesov vo svojom tele a v svojej mysli

– pozorovanie myšlienok

– uvedomenie si samého seba ako súčasť všetkého čo je, jednoty

 


Najbližšie udalosti:

2. apríla 2018

Dva mesiace s Archanjelmi - Zdravie, vzťahy, práca a vnútorné vedenie – 02.04.2018 - 31.05.2018 Celodenná

26. mája 2018

Priestorová dynamika / SPACIAL DYNAMICS – 26.05.2018 17:00 - 19:00

29. mája 2018

Vedená meditácia – 29.05.2018 19:00 - 20:30

1. júna 2018

Prechod bránou I. – 01.06.2018 - 03.06.2018 17:00 - 13:30

5. júna 2018

Vedená meditácia – 05.06.2018 19:00 - 20:30

Prihlás sa na odber nášho informačného letáku:

Select list(s):

Som. Žijem. Žijem v prúde života, vnímam ho a pozorujem, pomocou neho sa rozvíjam. Inšpirujem a som inšpirovaná. Pomáham a je mi pomáhané.

Vediem Centrum Effata Vita v Hainburgu, miesto stretnutí, seba-poznania a seba-rozvoja.

Termíny pre osobné stretnutie – liečenie energiou, anjelskú terapiu, výklad kariet – cez e-mail info zavinac cestaksebe.com.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: