Ako predísť sklamaniam

Negatívna sila očakávaní a ako ju zmeniť

Poradil vám už raz niekto, že sa máte zbaviť očakávaní? Zdalo sa vám to divné a nemožné? Rozumiem vám. S očakávaniami pracujeme celý deň, veď ako inak by sme sa mohli na niečo nastaviť, s niečím rátať. A  tu je práve ten zádrheľ. S niečím rátať, brať to ako istotu. V tomto článku sa dozviete, akú silu majú očakávania a kedy je tá sila negatívna, že nás stojí energiu, a kedy je pozitívna, kedy nám energiu minimálne neuberie, alebo dokonca pridá.

Mať očakávania je prirodzená vec. Ráno vstaneme a očakávame, že ide voda a dokonca rátame aj s tým, že pôjde teplá. Očakávame, že cestou do práce pôjde verejná doprava, alebo že naše auto bude stáť na parkovisku a hneď naštartuje. Očakávame približný priebeh dňa, ako sa ľudia budú správať. Niektoré očakávania sa rovnajú istotám, iné sú labilné. Ak máme s niekým negatívnu skúsenosť, alebo nepoznáme situáciu, či osobu, sme otvorení, zvedaví. Môžeme sa dokonca cítiť neistí. Cítime neistotu a toto je pre nás nepríjemné, dokonca sa môžeme aj báť. Nevieme sa pripraviť. Najradšej by sme mali, aby veci bežali hladko, poprípade tak, ako sme si ich vysnívali. Aby sa naše nádeje a túžby splnili.

Čo sa stane, ak sa naše očakávania a túžby nesplnia? Ak sa očakávané nesplní, prichádza sklamanie a frustrácia. Ak sa nesplnia naše požiadavky, reagujeme hnevom, zúrivosťou, výčitkami a mnohými emóciami obrátenými proti nám samým a tomu, kto nás sklamal. O čo viac očakávaní a požiadaviek máme k druhým a životu, o to viac hrozí, že sa vidíme ako obete okolností, alebo druhých ľudí. Nesplnené očakávania prinášajú utrpenie.

Ako z tohto kruhu von?

Najjednoduchšou odpoveďou je:

1. uvedomiť si, že naše očakávania sú LEN očakávaniami. Že sú našou projekciou pre budúcnosť, ktorá je nejasná a neistá.

2. uvedomiť si, že väčšinu toho, čo sa okolo nás deje, nevieme ovplyvniť

Čo sa stane, keď si to uvedomíme? Prichádza k uvoľneniu, k otvoreniu sa, k umožneniu.

Ale ako k tomuto uvedomeniu prísť? Možno si poviete: Mne nestačí si to povedať. Logicky tomu rozumiem, ale predsa, to nemám s ničím rátať?

Príklad z praxe: Jedna moja klientka zažívala neustále sklamania svojho partnera. Toľko krát mu už hovorila, čo jej vadí, toľko krát si priala, aby sa nesprával tak, ako sa teraz správa, veď voľakedy bol iný. Niekedy sa mu to aj darilo. Ale väčšinou prišli situácie, ktoré prinášali veľké sklamania. Ako sme tento vzťah spoločne rozoberali, klientka si uvedomila, že vo viacerých veciach tlačila: odmietala prijať jeho spôsob žitia, snažila sa ho zmeniť a pevne dúfala, že sa zmení na takého, aký bol v prvých troch rokoch ich spoločného života. Zistila, že potrebuje spracovať, akceptovať a prijať, že sa zmenil – že každý z nás sa mení. Že jej sklamania pochádzajú z nenaplnených očakávaní. Po týchto uvedomeniach nasledovali ako kaskáda ďalšie a ďalšie uvedomenia a klientka uvidela paralely aj v iných životných oblastiach. Bol to prvý krok ku zmene k uvoľneniu, zmiereniu, k vnútornému mieru.

Dôležité uvedomenie pre uvoľnenie očakávaní je, že nič nie je isté. Existujú väčšie a menšie pravdepodobnosti, ale stále to nie sú istoty. Všetko, čo sa ku nám dostane, je darom tohto momentu.

3 metódy, ako zmierniť očakávania

1. metóda: Uvoľniť tlak očakávaní nám pomôže aj ich preformulovanie na priania. Očakávania a požiadavky odlišuje od prianí naše nastavenie, že môžeme žiť aj bez ich splnenia.
Napríklad namiesto “Malo by to byť takto,” povedať si:

 • Bolo by pekné, keby…
 • Tešila by som sa, keby…
 • Priala by som si, aby sa …. stalo.

Cítite ten rozdiel? Ak sa prianie nesplní, zostane myšlienka: „Škoda, že to nevyšlo. Bolo by to bývalo pekné.“ Ale ten tlak, že sa niečo nestalo, čo sa predsa malo stať, je preč.

Pozor! Ak vyslovíme naše priania voči človeku, ktorému na nás záleží, on sa bude snažiť naše potreby splniť. Toto je síce veľmi pekné a môže byť aj prínosné pre obe strany. Buďme si vedomí, že ten druhý by možno z vlastnej vôle urobil niečo iné. Možno nič a možno by vymyslel niečo, čo nám ani nenapadne. Skúste si pred vyslovením vašich prianí urobiť najprv vnútornú kontrolu, či by ich nevyslovením nenastala otvorenejšia, harmonickejšia a uvoľnenejšia atmosféra v danom vzťahu.

2. metóda: Mojou obľúbenou metódou pustenia očakávaní je veta: „Ak sa to splní, teším sa. Ak sa to nesplní, je to v poriadku.“

Denná prax: zoberte si večer pár minút pre seba a napíšte si, aké očakávania ste cez deň mali, aký bol váš postoj ku situáciám dňa. Ak sa očakávanie splnilo – pripíšte si ku nemu dôvetok: teším sa z toho. Ak sa nesplnilo, pripíšte si: je to v poriadku. Ak máte dostatok času a priestoru, môžete preskúmať aj vaše očakávania a požiadavky do budúcnosti a tiež ich preformulovať.

Veci z minulosti môžeme napísať nasledovne:

„Dnes som očakávala, že môj obchodný partner príde načas na stretnutie. Prišiel a to ma potešilo.“

„Očakávala som, že rodičia prídu na návštevu. Neprišli. Je to v poriadku.“

Očakávania do budúcnosti zmeníme nasledovne:

Vetu: „Očakávam, že dostanem prácu, o ktorú som sa zaujímala.“ Premením na: „Veľmi ma poteší, ak tú prácu dostanem. Ak ju nedostanem, je to v poriadku.“

Môžete si povedať: „Ale čo, ak to v poriadku nie je?“ Rozumiem vám. V mojom slovníku je slovné spojenie „je to v poriadku“ spojené s pocitom prijatia skutočnosti. Že akceptujem vývoj situácie. Akonáhle si uvedomím, ako sa skutočnosť vyvinula, môžem mojim spôsobom zareagovať. Ak ju chcem zmeniť a mám tú možnosť, podniknem vhodné kroky. Vy môžete dodatok „a je to v poriadku“ samozrejme preformulovať na taký, ktorý pre vás vystihuje energiu prijatia reality. Napríklad: „akceptujem to“, alebo „rešpektujem to“.

3. metóda: Analýza nesplneného očakávania: prijatie – zistenie príčiny – zmeny

Ako prvé si napíšeme naše nesplnené očakávanie a na konci vety pridáme dodatok prijatia, ako som opísala v predošlom odstavci.

Ako druhé si pozrieme, odkiaľ toto očakávanie pochádza. Premietame naše priority na iných? Očakávame určité spoločenské, mravné, alebo sociálne správanie? Mysleli sme si, že vieme, ako sa bude situácia vyvíjať? Na základe čoho?

Ako tretie napíšeme, čo môžeme zmeniť a ako môžeme na situáciu reagovať.

Napríklad:

„Dnes som očakávala, že môj obchodný partner príde načas na stretnutie. Neprišiel načas, nedal vedieť, meškal 15 minút – je to ok. Očakávala som, že sa ospravedlní, neurobil to – akceptujem to.“ Ako následok si môžem uvedomiť, odkiaľ moje očakávania pochádzajú. Prvé je základom dobrej spolupráce, druhé je spoločenská norma, etika. Ohľadom spolupráce mám možnosť preskúmať, či ten človek je pre môj obchodný kontakt ten správny. Ohľadom etiky si môžem uvedomiť, že každý máme inú výchovu a iné morálne zásady. Zároveň si môžem uvedomiť, aká bola moja reakcia na túto skutočnosť. Mohla som napríklad povedať: „Aby sa nám dobre spolupracovalo, je pre mňa dochvíľnosť dôležitá. Pomôže mi, ak som informovaná, že niečo nevychádza tak, ako sme si plánovali.“

Ako pracovať so stanovenými cieľmi

Možno sa pýtate: Ako mám niečo plánovať a zároveň to neočakávať? Opäť ide o to, aby sme sa vymanili z lipnutia, ale otvorili sa všetkým možnostiam. Niečo z našich cieľov sa splní úplne, niečo čiastočne, niečo inak ako sme plánovali a niečo vôbec. Ide o uvedomenie si, že pri plánovaní pracujeme s predpokladmi. To znamená na jednej strane plánovať, stanoviť si ciele a zároveň na nich nelipnúť a uvedomiť si rôzne možnosti, ako sa realita vyvinie. Zostať vo všímavosti, v tu a teraz a svoje kroky ku cieľu prispôsobovať.

Prínos uvoľnenia očakávaní

 • reagujeme na situácie také, aké sú – bez emócií sklamania a smútku
 • slobodu prispôsobovať sa toku života – život samotný určuje dej, nie moje (ne)splnené očakávania a myšlienky na to, ako má vyzerať
 • lepšie vzťahy, lebo nechávam ľudí byť takých, akí v skutočnosti sú
 • uvedomenie, že zmeny k lepšiemu sú možné
 • viac radosti, pretože nároky a očakávania sa zmenšili
 • uvoľnenosť, pretože sa nenechám obmedzovať mojimi predstavami
 • získanie sily a moci rozhodovať s nadhľadom, nie na základe emócií vyplývajúcich z nesplnených očakávaní
 • lepšia kvalita života, pretože sa život stane otvorenejší a ľahší 

Očakávania, ktoré sa oplatí hneď pustiť

Očakávanie, že všetko zostane rovnaké

Jediná istota v živote je zmena. Všetko podlieha zmene a my si nikdy nemôžeme byť istí, kedy tieto zmeny nastanú. Dejú sa pomaly, dejú sa rýchlo. Niektoré zavnímame a môžeme ich pozorovať, niektoré si všimneme, až keď nastane radikálny krok. Zostaňme všímaví voči zmenám v nás a okolo nás a nepredpokladajme, že všetko zostane vždy také, aké je to teraz.

Očakávanie, že sa niečo zmení

Nenapísala som náhodou akurát, že všetko podlieha zmene? Áno, podlieha. Ale v akej rýchlosti? Taktiež lipnutie na očakávaní, že sa niečo zmení, nám môže priniesť utrpenie, nepohodu. Pretože rýchlosť zmeny nie je daná. Pusťme radšej aj predpoklad (rýchlej) zmeny. Taktiež si môžeme uvedomiť, že pre veľa zmien v našom vonkajšom svete potrebujeme urobiť zmeny v našom vnútornom svete. Ako hore, tak dole, ako vo vnútri, tak vonku.

 

Pustite aj týchto 7 očakávaní voči druhým

1. Očakávanie dokonalosti

Zníženie nárokov na perfekcionizmus voči sebe a iným uvoľní zároveň aj enormný tlak, ktorý toto očakávanie vytvára. Vždy môžeme urobiť chybu, trapas, alebo sa pomýliť. Dovoľte iným, aby sa správali inak, ako si to vy predstavujete. Dovoľte si sami sebe, aby ste sa správali podľa seba a nie podľa očakávaní iných.

2. Očakávanie prevzatia povinností

Či už v práci, alebo v privátnom živote. Nikto iný nie je zodpovedný za splnenie vašich povinností. Ak vám niekto časť vašich povinností odoberie, je to jeho dobrá vôľa a nie stály stav. Neočakávajte, že to tak bude neustále.

3. Očakávanie pomoci na oplátku

Ak sa rozhodnete niekomu nezištne pomôcť, neočakávajte automatickú pomoc na oplátku. Uvedomte si, že energia za pomoc, ktorú ste poskytli, sa vám môže vrátiť z inej strany a iným spôsobom.

4. Očakávania na seba uplatňovať na iných

To, čo od seba očakávate je jedna vec. V každom prípade očakávať to isté od iných vám môže priniesť opäť len sklamanie. Každý máme iné nároky, iné ciele, iné názory a priority. Každý sa rozhoduje pre seba, akou cestou sa vyberie a je to v poriadku. To isté platí aj opačne: vy nie ste povinní spĺňať očakávania a priority iných.

„Nie som tu, aby som spĺňal očakávania iných.“

5. Očakávanie pochopenia potrieb

Myslíte si, že vás niekto natoľko dobre pozná, že predsa musí vedieť, ako vám je, čo akurát cítite, čo sa s vami deje, keď máte niečo na srdci? Nie. Nemusí. Niekedy to môže vycítiť. Ale ak sa niečo deje, čo chcete s niekým zdielať, alebo potrebujete pomoc, vyjadrite to. Slovami, alebo rečou tela. Ale komunikujte.

6. Očakávanie súhlasu

Očakávanie, že všetci okolo nás majú ten istý názor ako my, je nesplniteľné. Nikto vám predsa nebude predpisovať, čo si máte vy myslieť a ako sa máte rozhodovať. Nerobte to ani vy druhým. Často krát berieme vyjadrenie opačného názoru osobne. Otvorením sa iným názorom a pohľadom na vec nám prinesie obohatenie a priblíženie zaujímavých pohľadov na život.

7. Očakávanie šťastia zvonka

Ak si myslíme, že splnenie určitého plánu, alebo udalosti, alebo iný človek, či situácia nás urobia šťastnými, ocitneme sa v špirále nekončiacich podmienok pre naše šťastie. Len my máme zodpovednosť za naše šťastie, nikto nie je povinný urobiť nás šťastným.

Mini imaginácia uvoľnenie nesplneného očakávania

Nájdi si vhodné miesto, kde budeš mať chvíľku pokoj. Vzpriamene si sadni, zatvor oči.

Nadýchni sa cez ústa do brucha a nechaj pomaly a jemne vzduch vychádzať nosom. Zopakuj to tri krát. Nechaj tvoje telo uvoľnene dýchať a pozoruj svoj dych, 10 nádychov a výdychov.

Predstav si situáciu tvojho nesplneného očakávania. Predstav si ju čo najlepšie, čo najživšie, nechaj prísť všetky myšlienky a emócie, ktoré sa ku nej viažu a zároveň naďalej pozoruj svoj dych.

Pomenuj, čo sa v tebe vynorilo. Pomenuj emócie a myšlienky. Je to sklamanie, bezmocnosť, strach, hnev? Hlboko sa do tohto pocitu nadýchni a pri tom zatni päste a zuby a veeeeľmi pomaly vydýchni nosom – popri tom nechaj unikať pomenovaný pocit. Nechaj ho odchádzať, rozplývať sa a čoraz menej mu venuj pozornosť. Postupne uvoľňuj telo a pocit až do úplného výdychu a počkaj si, kedy sa tvoje telo potrebuje automaticky nadýchnuť.

Dovoľ si zotrvať chvíľu v uvoľnení, pozoruj pokoj, pozoruj dych a nechaj, nech sa tvoj systém pomaly upokojí.

Otvor sa novému v živote, v uvoľnení a pokoji, nechaj prísť uvedomenie, že všetko je v poriadku. Precíť svoj dych, urob pár vedomých nádychov a výdychov a otvor oči.


Ak potrebujete pomoc pri premene očakávaní, pomocou nasledovného formulára si môžete dohodnúť osobnú konzultáciu v Hainburgu, alebo cez Skype:


Najbližšie udalosti:

21. januára 2020

Sebapoznávanie, joga a meditácia v Thajsku – 21.01.2020 - 01.02.2020 0:00

Prihlás sa na odber nášho informačného letáku:

Select list(s):

Leave a comment