Ako sa stať lepším a spokojnejším človekom? 20 návrhov

SomKtorySomUniverzálny návod, ako žiť v spokojnosti a radosti.

 

Môže také niečo vôbec existovať? Keď sme každý iný, každý máme iné preferencie a náš náhľad na svet sa líši? Keď sa počas života neustále meníme? Takýto návod existuje pre daný moment a daného človeka – a je individuálny. V nasledovnom zozname prinášam pár nápadov, ako sa stať spokojnejším človekom a moje skúsenosti s nimi.

1. Neprestávam sa učiť, rozvíjať, vzdelávať

Vzdelávanie, hlavne vo veciach ktoré nás bavia, prináša vnútorné naplnenie, inšpiráciu a pocit spokojnosti.

Ja sa teším, keď objavím nové súvislosti. A aj keď sa niečo nové naučím a môžem to prakticky používať. A ešte keď si prežijem „len“  radosť z činnosti – teraz momentálne je to kreslenie, joga a hebrejské významy písmen a čísel 🙂

2. Som bdelá

Bdelosť voči okoliu a svojmu vnútru je super nástroj pre sebaspoznanie a tým aj pre sebarozvoj.

Mne bdelosť priniesla poznania, ako reagujem na okolie a následným spytovaním som prišla na niekoľko obmedzujúcich presvedčení a vzorcov správania sa. Bdelosť mi pomáha aj sledovať možnosti, ktoré sa objavujú na obzore :). Akurát nacvičujem bdelosť vo snoch. 🙂

narrative-794978_1280

3. Robím veci s radosťou, často sa usmievam

Ak ma vykonávané činnosti tešia, stačí si to uvedomiť a pousmiať sa. Čo ale, ak ma netešia? Môžem sa rozhodnúť nájsť v nich určitú radosť, alebo si ju vytvoriť.

Ja som si napríklad predtým netešiace utieranie sprchy pretvorila na kreatívne vyžitie sa v rôznych spôsoboch jej utierania :D.

4. Pomáham iným

Pomoc iným nám umožňuje rozvinúť dobrý pocit v sebe. Ak je pomoc nevyžiadaná, alebo je spojená s očakávaniami, už tomu tak nie je – tu pomôže zase raz bdelosť.

Ten pocit objatia, vďačnosti a ľahkosti, keď je pomoc osobná sa opísať nedá. Ja sa teším, aj keď urobím niečo, čo nikto nevie, že som to bola ja a viem, že sa poteší. Niekedy sú to úplné maličkosti – ako napríklad, že ráno pošlem náš pomalý firemný výťah smerom dole a ten ďalší, čo ráno príde, môže rovno nastúpiť 🙂animal-687102_1280

5. Namiesto sťažností si pochvaľujem (vnímanie zameriavam na to, čo sa mi páči)

Energia nasleduje pozornosť: zameraním sa na to, čo sa mi páči, to aj posilňujem.

Tu mi pomáha bdelosť, napríklad uvedomiť si, kedy sa na niečo sťažujem (hlavne veci, ktoré nemôžem zmeniť). Ja sa vtedy pýtam, ako môžem zmeniť niečo, čo sa mi nepáči a čo v tom nájdem, čo sa mi páči.

6. Som autentický, dovolím si byť sám sebou.

Ak myslím nie, poviem nie. / Ak myslím áno, poviem áno.

Každý môj pocit a moja nálada majú niečo spoločné so mnou a je na mne, aby som s nimi narábal – a môžem si dovoliť tieto pocity a nálady aj ukázať.

Tu mi napadá situácia, keď sa necítim dobre – vtedy poviem môjmu okoliu (teda Dadke 🙂 ), že som či už nervózna, podráždená alebo unavená a potrebujem chvíľku pre seba. Má to dva účinky: po prvé mi je hneď ľahšie a po druhé mi Dadka rozumie a nemusí hádať, čo sa akurát deje.

7. Počúvam a starám sa o svoje telo – zdravou výživou a dostatkom pohybu

V rámci svojich možností si udržiavať svoje telo v najlepšom možnom zdraví a pohode.

Moje telo si našťastie v pravidelných intervaloch pýta pohyb – prejavuje sa to takou „telesnou nervozitou“, akoby neposednosťou. Akurát v tomto období sa teším, že sme začali so Soničkou každý piatok cvičiť jogu a že nám Zuzka pripravuje plány na domáce cvičenie.

O mojej zdravej výžive napíšem extra článok – ako som bola na surovej strave a už nie som 😀active-84646_12808. Nasledujem svoje srdce, svoju intuíciu

Vnútorný ťah niekam cítime asi všetci a niektorí ho viac, a niektorí menej ignorujeme.

Mne sa osvedčilo spojiť intuíciu, srdce a rozum.

9. Dám si jasné ciele

Jasný cieľ prináša jasný výsledok. Nemusia byť veľké, ale ani primalé. Ale môžu. :). Cvičenie robí majstra. Zase zopakujem formulku: Energia nasleduje pozornosť. S jasným cieľom sa môžem lepšie zamerať na moje ďalšie kroky. K tomu ešte dodám aj pravidelné prehodnotenie svojich cieľov a ich aktualizácia.

Ja som ako mladá nerozumela, prečo by som mala mať nejaké ciele. Pri slove cieľ sa mi vyjavilo slovné spojenie „celoživotný cieľ“ a to ma riadne desilo. Dnes (ešte stále mladá, ale už nie až tak ;)) som toto spojenie pustila a spoznala som, že cieľom môže byť aj: dnes si zacvičím. Mne sa osvedčilo si vytvárať myšlienkové mapy s konkrétnym cieľom a s možnosťami k jeho dosiahnutiu. Pre veľké celoživotné veci si s Dadkou robíme na A1 papier koláž našich prianí. Akurát si ideme vytvoriť novú, lebo tá stará, čo mal byť plán na najbližších 10 rokov sa nám splnila do 1,5 roka.

shield-492997_1280

10. Preberám zodpovednosť za svoje správanie, za to čo prijímam a čo vysielam.

Týmto berieme život do vlastných rúk. Zase raz tu pomáha bdelosť pre uvedomenie si: čo činím, čo hovorím, čo myslím; ako aj: čo pozerám, koho/čo počúvam, kde sa pohybujem. Všetko toto ovplyvňuje, ako sa cítim a tým pádom aj, ako reagujem.

Ja som vynechala televíziu. Na internete silne selektujem, čo si čítam, na FB duplom a odstraňujem sledovanie skupín a ľudí, ktorí zdieľajú príspevky, ktoré sa „mi necítia dobre“. A snažím sa žiť čo najviac vedome.

11. Otváram sa novým uhlom pohľadu a novým nápadom

Zbaviť sa lipnutia nie len na materiálnych veciach, ale aj na mentálnych prináša obrovský priestor pre nové objavy.

Pre mňa je niekedy až neuveriteľné, akými rôznymi spôsobmi sa dá tá istá situácia vidieť. Tu mám pocit, akoby mi niekto otváral dvere do neznámej komnaty. Pre mňa legendárne sú zdieľania s Iskrom, keď si porozpávame, ako sme vnímali určitú situáciu a potom sa veeeľmi na našich presvedčeniach smejeme. 🙂font-954949_1280

12. Teším sa z maličkostí a som vďačná

Lebo potom nemusím hľadať veľké veci. 🙂

Jaaaaj, ja milujem tešiť sa z maličkostí. A aj si pri tom poskočiť, alebo tak :D. Zvykla som si aj v duchu povedať počas dňa: ooo mňam mňam mňam, táto kávička je výborná, ďakujem za ňu. Alebo: waaw, ďakujem že ma MHD dovezie na miesto a mne stačí sa viesť. Alebo: ďakujem za toto cvičenie. Ďakujem za tento čas, túto chvíľu. A taaaak :). Áno, aj tu je treba určitú bdelosť.

13. Postavím sa svojim strachom

Postaviť sa svojim strachom vyžaduje odvahu, úprimnosť, zbavenie sa lipnutia, častokrát vŕtanie sa v nepríjemnej minulosti – ALE! Prináša potom TOĽKO ľahkosti a uvoľnenia! Keď zistíme, kedy reagujeme z pozície strachu a ošetríme to, urobíme veľký krok na ceste k „nášmu lepšiemu ja“.

Joj, mno, ja sa s mojimi strachmi potýkam počas analýzy situácií, ktoré mnou pohnú. Nie vždy je to príjemné, niekedy sa hanbím sama pred sebou čo v sebe nájdem, ale to uvoľnenie stojí za to. Väčšinou prichádzam na kombináciu strachu a obmedzujúcich presvedčení.

14. Doprajem si oddych, uvoľnenie, meditáciu, rozjímanie.

Vymaniť sa zo stresu, hektiky a rýchleho života a ponoriť sa do krásy daného momentu, alebo si dopriať masáž, či poobednú siestu dodáva energiu a novú silu.

K tomuto bodu asi napíšem len toľko, že milujem sa ponoriť do meditácie, či už sama, alebo v skupine,  ako aj len tak oddychovať.MiskyKristalove 15. Uchovávam si detskú zvedavosť

Ak sa otvoríme zvedavosti bez očakávaní, stávajú sa najobyčajnejšie veci a situácie dobrodružstvom. 🙂

16. Zdieľam moje pocity, strachy, nápady, vedomosti, myšlienky s inými

Takto inšipirujem a som inšpirovaný, môžem sa zahĺbiť do zaujímavých a hlbokých rozhovorov, získať výborné postrehy a rady…

Asi preto naše „pomeditačné“ rozhovory trvajú tak dlho 🙂 Je to jednoducho paráda.star-209371_128017. Odpustím sebe a iným.

Odpúšťanie je proces, podobne ako zaoberanie sa svojimi strachmi, nie vždy veľmi príjemný. Taktiež aj tu nás čaká odmena pustenia energie, ktorú nepotrebujeme a prinavrátenia sily a ľahkosti.

Ja odpúšťam vo viacerých krokoch. Koľko sa akurát v tom momente dá. Ak zistím, že ma ešte nejaká situácia ťaží, znova sa na ňu pozriem, až celá ťažkosť zmizne. Väčšinou mi stačí uvedomenie si, že daný človek v tom momente na základe jeho skúseností a vzorcov správania sa jednoducho inak reagovať nevedel a nasledovného bodu:

18. Nechávam druhých žiť ich život ich spôsobom. Nesúdim a neodsudzujem.

TENTO bod by mal asi stáť na prvom mieste. Už len ukončenie zaoberania sa tým, ako by mal alebo nemal niekto iný žiť, reagovať, hovoriť, prináša veľmi veľa energie a otvára priestor pre prospešnejšie činnosti :).

Zároveň je pre mňa tento bod jeden z najťažších – akceptovať cestu iných, aj keď si myslím, že vidím, že idú „nesprávnym“ smerom a nechať ich robiť ich vlastné skúsenosti, vlastné chyby, ale aj vlastné objavy. Tu mi pomáha vyjadriť, ako ja vidím a cítim situáciu – bez tlaku, aby daná osoba musela či už reagovať, alebo sa zmeniť.torrent-87_128019. Otvorím sa zmenám života.

Rieka života neustále plynie a mení sa. Či budeme proti nej bojovať, alebo v nej plávať, je naše rozhodnutie.

Raz som na FB videla k tomuto vhodný obrázok Yin Yang, kde na jednej strane stálo: Mám pre teba zlú správu: Nič netrvá večne. Na druhej strane stálo: Mám pre teba dobrú správu: Nič netrvá večne. 😀

20. Som zdvorilý

Na záver takáto malá blbostička, ktorá otvára dvere, poteší a nič nás nestojí. 🙂

pointing-24478_1280

Inšpiráciou pre tento článok mi bola klientka, ktorá počas energetického liečenia porozprávala, ako cítila, že sa potrebuje zmeniť a na sebe zapracovať a do vyhľadávača si zadala čarovné slovíčka: „Ako sa stať lepším človekom“. Ďakujem!

Aké su vaše skúsenosti?

Ktoré z týchto bodov už nasledujete, ktoré pre vás neprichádzajú do úvahy, ktoré máte v pláne začleniť do svojho života – a prečo?

Je niečo, čo by ste ešte pridali?

Teším sa na vaše komentáre!

 

 


Najbližšie udalosti:

11. novembra 2019 - 17. novembra 2019

Liečivá vedená meditácia a imaginácia – 12.11.2019 19:00 - 20:30
Joga s Tinou – 14.11.2019 18:00 - 19:00

18. novembra 2019 - 24. novembra 2019

Liečivá vedená meditácia a imaginácia – 19.11.2019 19:00 - 20:30
Joga s Tinou – 21.11.2019 18:00 - 19:00
Krištáľové spievajúce misky - meditácia a harmonizácia – 22.11.2019 19:00 - 20:30

Prihlás sa na odber nášho informačného letáku:

Select list(s):

Leave a comment