Podľa starodávneho súfijského príbehu žil raz v jednej krajine kdesi na Blízkom východe istý kráľ, ktorým neprestajne zmietali návaly šťastia a zúfalstva. Vedela ho rozčúliť aj tá najnepatrnejšia vec a dohnať ho k neprimeraným reakciám. Takže v jednom okamihu bol šťastný, no v nasledujúcom sa ho už zmocňovalo sklamanie a beznádej. Nakoniec kráľa takýto život nadobro omrzel a začal hľadať východisko.

Nechal poslať pre istého múdreho muža, ktorý žil v jeho kráľovstve a o ktorom sa povrávalo, že je osvietený. Keď sa mudrc dostavil, kráľ mu povedal: „Chcem byť ako ty. Môžeš mi poskytnúť niečo, čo by vnieslo do môjho života vyrovnanosť, pokoj a múdrosť ? Zaplatím ti, čo si len zažiadaš.“
Mudrc povedal: „Možno ti budem vedieť pomôcť. Ale cena je vyššia ako hodnota celého tvojho kráľovstva. Preto, ak dovolíš, dám ti to ako dar.“ Kráľ súhlasil a mudrc odišiel.

wedding-674162_1280O niekoľko týždňov sa vrátil a dal kráľovi bohato zdobenú skrinku z nefritu. Kráľ otvoril skrinku a našiel v nej zlatý prsteň. Bol na ňom vyrytý nápis: Aj toto raz pominie. „Čo to má znamenať ?“ spýtal sa kráľ. Múdry muž nato povedal: „Stále nos tento prsteň. Nech sa bude diať čokoľvek, prv než by si to označil za dobré alebo zlé, dotkni sa prsteňa a prečítaj si nápis. Týmto spôsobom si stále zachováš pokoj.“

Slová vyryté na prsteni nehovoria o tom, že by ste sa nemali tešiť príjemným veciam života, ba ani nemajú zmierňovať utrpenie. Majú hlbší zmysel. Pomáhajú vám uvedomiť si prchavosť každej situácie, čo súvisí s pominuteľnosťou všetkých foriem – či už zlých alebo dobrých. Keď si začnete uvedomovať pominuteľnosť foriem, budete na nich menej lipnúť a menej sa budete s nimi stotožňovať.

Nelipnutie na formách ešte neznamená, že sa nemôžete radovať zo všetkých tých príjemností, ktoré vám svet ponúka. V skutočnosti sa vaša radosť prehĺbi. Ak raz prijmete pominuteľnosť všetkých vecí a nevyhnutnosť zmien, môžete si užívať radosti života, kým trvajú, a nebáť sa toho, čo prinesie budúcnosť. Keď na ničom nelipnete, môžete sa na udalosti svojho života dívať z nadhľadu a neuviaznete v nich. Budete ako astronaut, ktorý sa pozerá na planétu Zem obklopený nekonečným vesmírom a uvedomuje si paradoxnú pravdu: Zem je vzácna a súčasne bezvýznamná. Poznanie, že Aj toto raz pominie, vás zbaví lipnutia a vo vašom živote sa otvorí nová dimenzia – vnútorný priestor. A do tejto dimenzie vstúpite práve vďaka nelipnutiu, neposudzovaniu a vnútornému nevzdorovaniu.

E. Tolle – Nová Zem


Najbližšie udalosti:

18. marca 2019 - 24. marca 2019

Hatha joga – 21.03.2019 18:00 - 19:15

25. marca 2019 - 31. marca 2019

Liečivá vedená meditácia a imaginácia – 26.03.2019 19:00 - 20:30
Hatha joga – 28.03.2019 18:00 - 19:15

1. apríla 2019 - 7. apríla 2019

Liečivá vedená meditácia a imaginácia – 02.04.2019 19:00 - 20:30

8. apríla 2019 - 14. apríla 2019

Liečivá vedená meditácia a imaginácia – 09.04.2019 19:00 - 20:30

Prihlás sa na odber nášho informačného letáku:

Select list(s):

Som. Žijem. Žijem v prúde života, vnímam ho a pozorujem, pomocou neho sa rozvíjam. Inšpirujem a som inšpirovaná. Pomáham a je mi pomáhané.

Vediem Centrum Effata Vita v Hainburgu, miesto stretnutí, seba-poznania a seba-rozvoja.

Termíny pre osobné stretnutie – liečenie energiou, anjelskú terapiu, výklad kariet – cez e-mail info zavinac cestaksebe.com.

Tagged on:             

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: