Ako si vybudovať perfektný vzťah cez usmerňovanie pozornosti

Suricata_suricatta_-_meerkat_-_suracte_-_Erdmännchen_04 (1)Upriamiť pozornosť na to, čo nás obklopuje a ako sa pri tom cítime je výborný prostriedok pre zistenie, ako fungujem a ako fungujú moje vzťahy.

Môj vzťah so sebou samým dávam je na prvom mieste. Pozorovaním, ako sa správam k sebe, aké emócie ovplyvňujú moje činy, slová a myšlienky môžem urobiť prvý krok ku zmene a k nájdeniu mieru a rovnováhy v sebe.

K pozorovaniu patrí byť si vedomý tohto okamihu. Je jedno, čomu sa akurát venujeme – či jeme, robíme domáce práce, oddychujeme, hráme sa, cvičíme, alebo pracujeme. Neprítomnosť v danej chvíli, odlietavanie vo fantázii do minulosti, budúcnosti, alebo „čo by bolo keby…“ vytvára neidentifikovateľný pocit neuspokojenia. Myslím na jedno a som niečo iné vytvára priepasť – vo mne a zároveň medzi mnou a ostatnými vecami, ako aj ľuďmi. Pozorovaním seba a vecí takých, akí sú bez posudzovania túto priepasť zmenšuje. Spojenie nášho života a našej pozornosti prináša jednotu, spokojnosť a pocit plnosti.

Teória usmerňovania pozornosti je rýchlo napísaná a zdanlivo jednoduchá. V praxi to už vyzerá ináč.

Preto budeme pridávať na túto stránku pravidelne cvičenia pozornosti. Skúsenosti, ako sa nám pri nich vodí, čo nám robí ťažkosti, alebo ktoré cvičenia zvládame s ľahkosťou budeme zdielať na fóre, srdečne pozývame aj Teba k prispievaniu. Cvičenia sa budú týkať pozorovania nás, pozorovania okolia, pozorovania vzťahov. Pozorovaním sa dostaneme aj k uvedomeniu si, čo vlastne perfektný vzťah pre mňa znamená, aký by mal byť a ako ho môžem dosiahnuť. Našim cieľom nie je meniť druhých, našim cieľom je cesta k sebe, spoznanie seba samého, zistenie, kto som, stať sa prítomným v tomto momente a byť v súlade so mnou a mojím okolím, byť v mieri a spokojnosti.

Leave a comment