Ako vykladať sny bez snáru

Sny, hlas podvedomia

fantasy-2899545_1280Sny sa ku nám prihovárajú každú noc. Väčšinou sa jedná o zrkadlenie nášho denného sveta a spracovávanie informácii. Ak pochopíme reč našich snov, môžeme získať hneď niekoľko bonusov: spoznáme seba a naše potláčané aspekty a lepšie samých seba pochopíme, získame iný uhol pohľadu na náš denný život a môžeme si uvedomiť nové súvislosti. Naše sny nám môžu pomôcť rásť vo všetkých oblastiach života.

Aby ste so snami mohli pracovať, je výborné si založiť snový denník. Snový denník je vaša pokladnica obrazov, kúziel a poučných príbehov, je to váš slovník duše. Existuje veľa snárov a výkladových pomôcok symbolov. Tieto môžu byť nápomocné, ale v žiadnom nie je zohľadnený váš život, vaše denno denné zážitky, starosti a myšlienky. Keďže vaše sny sú zrkadlom vášho života, najlepšie im môžete porozumieť vy sami. Možno to bude na začiatku obsiahlejšie bádanie. Investícia do bádania vlastného podvedomia a jeho symboliky sa vám vráti v podobe radosti a veľa „AHA“ efektov.

Ako prvé budte potrebovať vhodný nástroj na zaznamenanie si snov. Vyberte si správny typ zošita, vo vhodnej veľkosti a optike. Do krásneho diáru sa vám bude písať s väčšou radosťou. Pri písaní používajte pravú stranu a ľavú stranu si nechajte  prázdnu pre neskoršie komentáre. Koniec zápisníku môžete využiť ako register. Ako alternatívu môžete používať diktafón, mobil, alebo tablet.

 

Večerná príprava

Večer si napíšte dátum a spravte si malú rekapituláciu dňa. Zadajte si snový zámer. Môže to byť otázka, afirmácia, alebo prianie pre váš snový svet.

Ako si sny zapisovať

Zaznačte si sen hneď po prebratí sa – či už do zošita, alebo nadiktovaním do mobilu, či diktafónu. Môže to byť aj uprostred noci, alebo ráno. Ak máte pocit, že si sen veľmi dobre pamätáte, možno vám budú stačiť heslá. Ja odporúčam písať celé vety, tie najhlavnejšie, a k nim pripísať svoje pocity. Cez deň si môžete sen prepísať a doplniť chýbajúci dej. Ak máte pri sebe hodinky, môžete si poznačiť, o koľkej si sen zapisujete. Ak nemáte možnosť si sen zapísať, pár krát si ho v duchu zopakujte.

Venujte vášmu denníku každý deň chvíľku času. Najlepšie je ráno si zaznamenať to najdôležitejšie a ešte v ten deň sen spísať celý. Ku každému snu si rozmyslite jeho názov, podľa ktorého si tento sen s ľahkosťou budete vedieť neskôr vybaviť. Predstavte si, že dávate názov nejakému príbehu – čo ho vystihuje? Dej sna píšte v prvej osobe a v prítomnosti, pri prepise sa vyvarujte interpretácii. Zapíšte si pocity a čo najviac detailov. Môžete si zhotoviť aj nákres, alebo skicu miesta, alebo diania.

books-2885315_1280

Rýchla interpretácia snov

Keď máte sen spísaný, vypíšte si pod seba všetky snové osoby, veci a symboly pod seba:

 1. Moje snové ja. Je to osoba, s ktorou sa vo sne identifikujem, z koho perspektívy vnímam snový dej. Pripíšte, či ste boli v pozícii pozorovateľa, alebo ste sa aktívne zapájali do snového deja.
 2. Všimnite si osoby rovnakého pohlavia – hlavne tie, ktoré sa vám hnusia, odmietate ich, neznášate, alebo s nimi bojujete. Alebo tie, ktoré vás neznášajú, alebo proti vám bojujú. Tieto vyjadrajú váš Tieň, vašu tienistú stránku – to, čo potláčate do úzadia.
 3. Vypíšte osoby a bytosti ženského pohlavia. Môžu vyjadrovať vašu ženskú stránku, pričom plodná matka je vo všeobecnosti vnímaná ako pozitívna strana a hrozná matka ako negatívna stráanka.
 4. Vypíšte osoby a bytosti mužského pohlavia. Tieto môžu byť zrkadlením vašej mužskej stránky, pričom pomocný otec je vnímaný ako pozitívny aspekt a trestajúci ako negatívny.
 5. Spíšte ďalšie symboly, zvieratá a veci.

Interpretácia

 1. Snové ja – poznám toto správanie sa aj z denného života? Správam a zapájam sa rovnako, alebo presne naopak?
 2. Za každú osobu a symbol napíšte „Vo mne“ a doplňte vaše vlastnosti, časti, JA, ktoré chcú ku vám rozprávať. Zvieratá môžu znázorňovať vaše odštiepené, poprípade projektované pudy a inštinkty. Veci v sne môžu byť silne odštiepené vlastnosti snívajúceho. Ak vám to ide ťažko, najprv si napíšte vaše asociácie k daným osobám a symbolom a potom pred ne napíšte slovíčko „vo mne“, alebo „moja časť, ktorá…“

„Sen je mojím odrazom, jeho aktéri sú časti môjho ja.“

Uvedomenie si, že všetko vo sne znázorňuje niektorú vlastnú časť môže byť niekedy na prvý pohľad nepríjemné zistenie. Ale ak sa odvážite sa snom zaoberať hlbšie, ukáže vám tie časti, ktoré ste si doteraz možno neuvedomovali.

 1. Pozrite sa na osoby a veci ako keby boli reálne:
  1. Sú používané v tak ako zvyčajne?
  2. Pripomínajú mi nejakú situáciu?
  3. Akú majú súvislosť s denným dianím?
  4. Môžu znamenať presne to, čo ukazujú?
 2. Aká je štruktúra snového deja?
  1. Je dej dramatický?
  2. Je pre mňa nezvyčajný, alebo typický?
  3. Kde sú nepredpokladané zvraty deja?
 3. Zhrňte vašu interpretáciu, poznania a súvislosti do pár viet.
 4. Sformulujte jednu vetu pre denný život: Čo mi tento sen zrkadlí? Čo je jeho správou? Čo mi chce povedať? Táto veta môže byť motto sna, afirmácia, nápad, alebo riešenie problému.

dreams-2904682_1280

Odvážte sa objaviť tajomstvo práce so snami

 1. Dôveruj svojim pocitom
 2. Všetky sny sú zmysluplné. Je na nás, odhaliť ich význam.
 3. Každý sen môže mať význam aj reálny, aj skrytý, symbolický zároveň
 4. Pri rozhovore so snom je dôležité spojenie s ním, spojenie s aspektmi seba samého a nemusí viesť k prevratným interpretáciám.

fantasy-2784995_1280Objavte hravý spôsob spracovávania snov

 1. Dialóg – v bdelom stave môžete viesť dialóg so snovými postavami a objektam
 2. Asociácie – ku kľúčovým slovám si napíšte asociáce, ktoré vám napadnú

Pri voľnej asociácii podľa Sigmunda Freuda napíštem všetky nápady k snovému symbolu, až sa dostanete k veľmi emocionálne nabitej oblasti, alebo sa „stratíte“, rozplyniete.

Pri viazanej asociácii podľa C.G. Junga sa všetky asociácie viažu k snovému symbolu.

Popíšte snový symbol, akoby ste ho popisovali niekomu z inej planéty.

 1. Návrat do sna – je vhodné urobiť hneď potom, ako ste sa zobudili. Zamerajte pozornosť na nejaké miesto v sne, vytvorte si orientačný bod, tvar alebo farbu a tú využite ako vstupnú bránu.
 2. Odpoveď na otázku – sformulujte čo najpresnejšie vašu otázku a zapíšte si ju. Spýtajte sa sám seba, ktorý snový symbol alebo človek vám ju môže čo najlepšie zodpovedať. Vráťte sa do sna cez zvolenú vstupnú bránu, zadajte otázku a bez očakávania nechajte dej, nech sa rozvíja.
 3. Skúmanie symbolu – prebádajte rozprávky, povesti a báje, mytológiu, prírodu, archetipycké interpretácie a psychologické významy pre lepšie pochopenie snového symbolu
 4. Tvorivé spracovanie sna – kresbou, maľbou, básňou alebo zahraním si ho. Môžete si vytvoriť aj talizman alebo šperk so snovým symbolom.
 5. Numerológia – ak máte vzťah k náuke o číslach, môžete aj dátum a čas precitnutia používať pri interpretácii.

fantasy-2879946_1280

Príklad interpretácie sna:

4:45 Pavúci a šteniatka v izbe

animal-1134504_1280Otvárame dvere do izby v byte, na ktorých sú namontované dvierka pre nášho psa. Ideme to tam vyčistiť, lebo bol víkend a neboli sme tam. Mám v ruke vysávač a vysávam z koberca čiernych pavúkov. Pomáhami nejaký mne známy muž. Ku koncu je koberec zrolovaný, muž ho otvára a ja rúrou vysávam ďalších pavúkov. Zrazu odtiaľ vybieha niečo väčšie, je to jeden dospelý pes a tri šteniatka, všetci sú hnedí. Jedno šteniatko zachytím vysávačom na zadku a kričím tomu mužovi, nech vypne hneď vysávač. Pozeráme, čo to vybehlo a kde sa tu tie šteniatka vzali. Sú roztomilé, vybiehajú na dvor.

Rýchla interpretácia:

 1. Moje snové ja bolo pocitovo také isté, ako v realite.
 2. Izba s dvierkami pre psa vo mne by mohlo byť moje pudové, inštinktívne ja, ktoré si dovoľuje ukázať sa (dvierka von). Môj pohľad po prestávke (víkend) smeruje presne týmto smerom a vníma potrebu očisty. Vysávač vo mne sú očistné meditácie, ktoré akurát praktikujem. Koberec vo mne je časť, ktorá spríjemňuje základné pudy a inštinkty, poprípade ich chráni. Čierne pavúky vo mne sú časti a aspekty, ktoré potrebujú byť prečistené. Pomáhajúci muž vo mne je moja mužská, logická časť, ktorú si môžem zobrať na pomoc. Zrolovaná časť koberca vo mne sú skryté aspekty, ktoré si uvedomím až pri čistení. Tieto časti sú ako pozitívne (roztomilé šteniatka), tak aj negatívne(pavúky). Hnedá farba psíkov naznačuje spojenie s prírodou, zem, stabilitu. Pri čistení potrebujem pomoc môjho vnútroného muža pre rozpoznanie prínosných aspektov. Akonáhle ich rozpoznám, dovolím si ich vyjadriť navok (vybiehajú na dvor).
 3. Súvis s realitou: čierneho pavúka som videla prebehnúť deň predtým pri rukách muža, ktorý ostal v pokoji a nechal ho prebehnúť do svojho úkrytu.
 4. Dej: Očistu vykonávam v pokoji, pokiaľ neodhalím skryté stránky a potrebujem sa nimi najprv zaoberať a zistiť, ktoré sú pre mňa prospešné.
 5. Zhrnutie: Sen mi odráža moju momentálnu intenzívnu prácu na sebe pomocou meditácii. Ukazuje mi, aby som si poriadne pozrela, čo je prínosné a čo mi už neslúži.
 6. Motto: Zaoberaj sa základnými aspektami seba samej.

Numerologické súvislosti: 4-4-5 – dôraz na prácu a fyzické telo. Táto práca prináša nové informácie a rozvoj. Je to neustály proces transformácie.

Aké máte vy skúsenosti s interpretáciou si snov? Potrebujete s ňou pomôcť?

Ak chcete zdieľať vaše sny verejne a nechať si od spolupútnikov vrátane mňa pomôcť s ich interpretáciou, môžete napísať priamo do redakcie. Ak máte záujem o osobnú konzultáciu, napíšte mi na mail info zavinac cestaksebe.com


Najbližšie udalosti:

21. januára 2020

Sebapoznávanie, joga a meditácia v Thajsku – 21.01.2020 - 01.02.2020 0:00

Leave a comment