Bolesť, daň za slobodu I.

Keď sa ma pýtate, ako na sebe pracujem, ako zvládam životné výzvy, odpovedám, že sa stále hlbšie pýtam sama seba, čo cítim. Väčšinou príde otázka, ale AKO? Moja odpoveď je: stále dokola a hlbšie a hlbšie, až kým na neprídem k zdroju bolesti alebo k strachu. Michael Singer to krásne opisuje vo svojej knihe „Odpútaná duša“, zároveň prináša príklady zo života, kde je teória zrozumiteľnejšia. Prepísala som časť jednej kapitoly, bude to asi na pokračovanie ;), kurzívou som kde-tu pripísala moje komentáre.

Jedným z najzákladnejších predpokladov skutočného duchovného rastu a hlbokej osobnej premeny je dospieť prostredníctvom bolesti k mieru. Žiadna expanzia či evolúcia by sa nemohla uskutočniť bez zmeny a nijaká zmena nie je úplne bezbolestná. Súčasťou zmien je aj, takpovediac, skúška správnosti. Overenie toho, na čo sa skutočne môžeme spoľahnúť, a odvaha prehodnotiť naše tradičné potreby ako bezpečnosť, komfort a sebakontrola. Neraz je práve tento proces bolestivou skúsenosťou.

Bližšie spoznanie tohto druhu bolesti je súčasťou osobného rastu. Hoci sa vám možno nepáči váš vnútorný nepokoj, keď chcete zistiť jeho pôvod, musíte byť schopní čeliť mu. Ak sa však dokážete postaviť tvárou v tvár znepokojivým elementom, objavíte, že hlboko pod mnohými vrstvami až pri samotnom jadre srdca sa nachádza bolesť. Táto bolesť je taká nepríjemná, rušivá a deštruktívna, že sa jej snažíte celý život vyhýbať. Celá vaša osobnosť je vybudovaná na takom bytí, myslení, konaní a viere, aby ste sa tejto bolesti čo najefektívnejšie vyhýbali.

Tendencia neprísť s touto bolesťou do kontaktu vám bráni preskúmať tú časť vašej osobnosti, ktorá sa nachádza pod ňou. Preto skutočný spirituálny rast nastane až vtedy, keď sa odhodláte konfrontovať sa ňou. Keďže bolesť je až pri jadre vášho srdca, ovplyvňuje všetko, čo robíte. (Všetko čo vysielam, sa ku mne vracia.) Nie je taká ako fyzická bolesť, ktorou sa vám prihovára vaše telo. Fyzická bolesť nastupuje len vtedy, ak niečo fyziologicky nie je v poriadku. Vnútorná bolesť je prítomná stále, skytá pod vrstvami našich myšlienok a emócií. Najviac ju vnímame, keď naše srdcia zachváti nepokoj, keď svet nezodpovedá našim očakávaniam. To je vnútorná, psychická bolesť.

flowers-heartNaša psychika je naprogramovaná vyvarovať sa tejto bolesti a v jej náture ako výsledok jej snahy je báť sa bolesti. Práve toto spôsobuje, že naša psychika je taká, aká je. Aby ste tomu porozumeli, všimnite si, že ak je vaším problémom strach z odmietnutia, budete sa podvedome báť situácií, ktoré môžu zapríčiniť odmietnutie. Tento strach sa stane súčasťou vašej osobnosti. Hoci v súčasnosti sa len zriedka dostanete do situácie, v ktorej by vás niekto mohol potenciálne odmietnuť, neustále sa musíte s touto obavou vyrovnávať. Takto si vytvárame permanentne prítomnú bolesť. Ak robíte niečo, čím sa snažíte vyhýbať bolesti, táto bolesť v skutočnosti ovláda váš život. Všetky vaše myšlienky a pocity budú poznačené týmito obavami a strachmi.

Prídete na to, že vzorec správania na vyhýbanie sa bolesti sa stane v skutočnosti jej vstupnou bránou. Ak sa strachujete, že vás niekto odmietne a robíte všetko pre to, aby vás akceptoval, potom sa, takpovediac, korčuľujete na tenkom ľade. Stačí, ak sa na vás škaredo pozrie alebo povie niečo zlé a okamžite vás zasiahne bolesť z odmietnutia. Pointa je, že ste k tejto osobe pristupovali s úmyslom zabrániť odmietnutiu, preto celá vaša interakcia s ňou sa bude niesť v hrozivom tieni tohto odmietnutia a kedykoľvek k nemu môže dôjsť. Tak či onak, vaše zážitky a pocity budú korešpondovať s motívmi vášho konania. Vyhýbanie sa bolesti je prepojené s vašimi činmi. A toto prepojenie pocítite v srdci.

Srdce je miestom, odkiaľ bolesť pochádza. A je to dôvod, prečo prežívate v priebehu dňa toľko znepokojivých vzruchov. Máte zdroj tejto bolesti priamo vo svojom srdci. Vaše osobitosti a vzorce správania sú naprogramované tak, aby sa tejto bolesti vyvarovali. Vyhýbate sa jej tak, že si strážite hmotnosť, nosíte určité oblečenie, rozprávate istým spôsobom a volíte určitý druh účesu. Všetko, čo robíte, sa nesie v mene vyhýbania sa bolesti. Ak si to chcete overiť, len si všimnite, ako zareagujete, ak niekto spomenie vašu hmotnosť alebo skritizuje vaše oblečenie – pocítite bolesť. (Zrkadlo – v tejto bolesti máme schopnosť vnímať, že niečo v mojom vnútri chce byť vyrovnané, vonkajšok mi to zrkadlí.) Vo chvíli, keď podniknete kroky, aby ste bolesť obišli, stanú sa potenciálnou hrozbou bolesti.

Ak sa nechcete vyrovnať s bolesťou v jej jadre, zapotíte sa, aby ste ju prehlušili niečím iným. Skrývate sa napríklad v zaneprázdnenom spoločenskom živote a potom všetko, čo je potenciálnou hrozbou pre vaše sebavedomie – nepozvú vás na večierok – dokáže zapríčiniť bolesť. Predstavte si, že pozvete priateľa do kina a on vás odmietne s tým, že nemá čas. Niektorým ľuďom môže odmietnutie od priateľa skutočne ublížiť. Pocítie bolesť, ak dôvod, pre ktorý ste volali priateľa do kina, bola snaha vyhnúť sa bolesti. Povedzme, že sa vyberiete na prechádzku so psom, pustíte ho z vôdzky a zavoláte na neho. „Hej, Dunčo, poď sem!“ A on vás neposlúchne. Ak by bol dôvod, pre ktorý ste ho volali ten, aby ste ho nakŕmili, zrejme by ste položili potravu na zem a Dunčo by sa mohol pokojne najesť vtedy, keď bude chcieť. No keby ste ho zavolali, lebo ste mali náročný deň, a Dunčo by k vám okamžite nepribehol, ranilo by vás to. „Dokonca ani ten pes ma nemá rád,“ pomysleli by ste si trpko. No prečo by ste prežívali bolesť v srdci, keby váš priateľ nechcel ísť s vami do kina? Ako to dokáže podnietiť bolesť? Je to preto, že hlboko vo vás sa skrýva nespracovaná bolesť. Vaše úsilie vyhnúť sa jej za každú cenu vytvorilo vrstvy senzitivity a všetky sú spojené s bazálnou, skrytou bolesťou.

Všimnite si, ako sú tieto vrstvy vybudované. Aby ste sa vyhli bolesti z odmietnutia, poriadne sa zapotíte, aby ste si udržali priateľstvá. A keďže máte skúsenosť, že ľudia, dokonca vaši priatelia, vás môžu veľmi ľahko odmietnuť, budete sa zubami-nechtami snažiť udržiavať s nimi dobré vzťahy a správať sa tak, aby to každému vyhovovalo. Všetko, čo robíte, musí byť také, aby to druhí ľudia prijímali. To ovplyvňuje váš štýl obliekania a to, ako sa správate. Všimnite si, že sa už nekoncentrujete na odmietnutie. Teraz je to všetko o vašom oblečení, účese, spôsobe chôdze alebo o aute, ktoré šoférujete. Zaoberáte sa inou vrstvou, ktorá nie je tak blízko pri prapôvodnej bolesti. Ak k vám niekto podíde a povie: „Teda, myslel som si, že si môžeš dovoliť lepšie auto,“ vyvedie vás to zmiery alebo vám to pokazí náladu. Ako to môže spôsobiť bolesť? V čom je také hrozné, ak niekto povie niečo o vašom aute? Opýtajte sa svojho srdca, čo sa v ňom v danej chvíli odohrávalo. Aký to bol pocit? Prečo sa to deje? Ľudia sa bežne nepýtajú na dôvod, snažia sa predísť tomu, aby sa to stalo.

Musíte sa tejto problematike prizrieť bližšie a objaviť dynamiku vrstiev, ktoré sa vo vás vytvorili. V samotnom jadre sa nachádza bolesť. A potom, aby ste sa tejto bolesti vyhli, snažíte sa zamestnať priateľstvami a skryť sa v ich uznaní a prijatí. To je prvá vrstva. A potom, aby ste si posilnili pocit prjímania inými, snažíte sa im ukazovať v určitom svetle, aby ste si ľudí získali a dokázali mať na nich vplyv. To je ďalšia vrstva. Každá vrstva viac-menej súvisí s pôvodnou bolesťou. Práve preto majú na vás každodenné situácie a interakcie s ľuďmi veľký vplyv. Ak by vaša prapôvodná bolesť nebola motiváciou skrývajúcou sa za úsilím potvrdzovať svoju hodnotu, slová a činy iných by vás nezasiahli. No keďže vyvarovanie sa tejto bolesti je dôvod, prečo si potrebujete potvrdzovať svoju hodnotu, napokon sa bude potenciálna hrozba nachádzať vo všetkom, čo sa stane. Stanete sa takými precitlivenými, že nebudete schopní žiť svoj život bez toho, aby vás niekto alebo niečo ranilo. Nebudete môcť komunikovať s ľuďmi alebo vykonávať bežné, každodenné činnosti bez toho, aby sa udalosti nedotkli vášho srdca.

6814397-universe-wallpaperVšimnite si, že aj obyčajné, jednoduché interakcie s ľuďmi často spôsobujú určitý stupeň bolesti, neistoty alebo všeobecného znepokojenia. Aby ste získali potrebný nadhľad, musíte sa na celú vec pozrieť z celkom inej perspektívy. Vyberte sa na prechádzku počas jasnej noci a pozrite sa na hviezdnu oblohu. Vidíte? To, čo sa rozkladá nad vašou hlavou vo svojej nesmiernej šírke, je vesmír. A vy ste len nepatrnou bodkou nachádzajúcou sa v jeho strede. Na oblohe vidíte len niekoľko tisíc hviezd, no v skutočnosti sú ich stovky miliónov len v našej galaxii. Údajne je v celom vesmíre vyše trilióna hviezd. Viete si to predstaviť? A vy ste len jednou jedinou bytôstkou, na malej guli krúžiacej okolo jednej z hviezd. Naozaj vám z tohto uhla pohľadu záleží na tom, čo si ľudia myslia o vašom oblečení alebo o aute? Skutočne sa musíte cítiť trápne, ak zabudnete niekoho meno? Ako môžu takéto banality spôsobovať bolesť? Ak sa chcete oslobodiť od lipnutia na malichernostiach a voľne dýchať, nezasväcujte svoj život vyhýbaniu sa psychickej bolesti. Neplytvajte svojím životom tým, že sa budete trápiť, či vás druhí ľudia majú radi alebo akým autom na nich urobíte najlepší dojem. Čo je to za život? Je to život v bolesti. Možno si pomyslíte, že predsa necítite bolesť tak často a len preháňame, no skutočnosť je iná. Ak trávite život tým, že sa vyvarujete bolesti, táto bolesť vám neustále dýcha na krk. V hociktorej chvíli sa môžete pošmyknúť a povedať niečo zlé alebo sa môže prihodiť niečo, čo vás vyvedie z miery. Takže napokon sa aj tak bude celý váš život krútiť okolo snahy chodiť okolo bolesti po špičkách.

Keď si začnete osvojovať tento pohľad na vec, zistíte, že ste opäť pri dvoch základných možnostiach. Jednou z možností je ponechať si vnútornú bolesť a trápiť sa vo vonkajšom svete. Druhou voľbou je rozhodnutie, že už nechcete plytvať svojím drahocenným časom na to, aby ste sa neustále vyvarovali situáciám spôsobujúcim bolesť a bolesti samotnej – a radšej sa jej raz a navždy zbavíte. Len veľmi málo ľudí sa odhodlá na druhú možnosť. Väčšina ľudí si dokonc a ani neuvedomí, že kráčajú po tomto svete s prepchanými vrecami vnútornej bolesti a na všetky strany ju rozdávajú plným priehrštím. A vy? Chcete si ponechať obsah týchto vriec a celý život manipulovať všetko a všetkých okolo seba len preto, aby vám náhodou nešliapli na otlak? Viete si predstaviť, ako by chutil život, ak by ho neovládala bolesť? Boli by ste slobodní. Užívali by ste si bezstarostne život a dokázali by ste prijať všetko, čo by vás postretlo. Váš život by bol plný pozoruhodných zážitkov a skúseností, ktoré by ste si vychutnávali bez ohľadu na to, aké sú. Nech sa váš pozemský život stane skúsenosťou obyvateľa malej planéty krúžiacej okolo Slnka, až kým sa nepoberiete na večný spánok.

Pokračovanie tu. Inak knihu si môžete zakúpiť priamo u nás v centre (radšej mi vopred napíšte, že ju chcete, či ju ešte máme na sklade = v poličke), alebo aj tu v martinuse:


Najbližšie udalosti:

20. apríla 2020 - 26. apríla 2020

Liečenie hudbou krištáľových misiek - HLOHOVEC – 23.04.2020 16:00 - 20:30

8. júna 2020 - 14. júna 2020

Liečenie energiou – základný kurz s certifikátom – 13.06.2020 - 14.06.2020 9:00 - 18:00

Prihlás sa na odber nášho informačného letáku:

Select list(s):

1 Comment

Leave a comment