Bolesť, daň za slobodu II.

Pokračovanie úryvku z knihy “Odpútaná duša“ od Michaela Singera. Prvú časť si môžete prečítať tu.

SrdiečkaAk chcete žiť na tejto úrovni osobnej slobody, musíte sa naučiť, ako sa neobávať vnútornej bolesti, obáv a znepokojenia. Dovtedy, kým sa bolesti bojíte, budete sa pred ňou snažiť ochrániť. Strach vás k tomu prinúti. No ak chcete byť slobodní, musíte vidieť vnútornú bolesť ako dočasný výkyv v prúdení vnútornej energie. Nie je dôvod, prečo by ste sa mali tejto skúsenosti obávať. Nesmiete sa strachovať, že vás niekto odmietne, ako sa budete cítiť, ak ochoriete, čo ak niekto zomrie, či veci sa vyvinú zlým smerom. Nemôžete stráviť život tým, že sa budete strániť vecí, ktoré sa ešte ani nestali, inak sa všetko stane negatívnym. A vy budete vidieť svet namaľovaný čiernymi farbami. Máte predstavu, koľko vecí dokáže zapríčiniť vnútornú bolesť a znepokojenie? Pravdepodobne viac než je hviezd na oblohe. Ak chcete duchovne rásť a slobodne objavovať život, nemôžete celý život len ustupovať a vyhýbať sa myriadám vecí, ktoré potenciálne môžu ublížiť vášmu srdcu či vašej mysli.

Musíte sa rozhodnúť, že odteraz už bolesť nebude predstavovať problém. Je to skrátka len ďalšia súčasť vesmíru. Niekto môže povedať čosi, čo zraní vaše srdce a zapáli v ňom oheň, no potom to prejde. Je to len dočasná skúsenosť. Väčšina ľudí si sotva dokáže predstaviť, aké by to bolo žiť v mieri so svojimi vnútornými obavami. Ale ak sa nenaučíte prijímať ich existenciu a brať ich také, aké sú, celý život budete ich otrokom v snahe strániť sa ich. Cítite sa neisto? Uvedomte si, že je to len pocit. A s pocitom sa viete popasovať. Je vám trápne? Opäť je to len pocit. Je to súčasť stvorenia. Ak vás spaľuje žiarlivosť, pozrite sa na celú vec s nadhľadom, ako keby ste sa dívali na jemnú modrinu na zápästí. Je len vec vo vesmíre, ktorá prechádza vaším systémom. Zasmejte sa na nej, urobte si z nej srandu, ale nebojte sa jej. Nemôže sa vás dotknúť, kým sa nedotknete vy jej.

Prizrime sa základnej ľudskej tendencii. Keď sa niečo bolestivé dotkne vášho tela, inštinktívne sa odtiahnete. Robíte to rovnako pri nepríjemných zápachoch a chuti. Pravda je taká, že vaša psychika sa správa rovnako. Ak sa jej dotkne niečo znepokojivé a rušivé, má tendencie stiahnuť sa a okamžite okolo seba postaviť ochranné hradby. Robí to pri neistote, žiarlivosti a iných negatívnych vibráciách, o ktorých sme sa zmienili. V princípe sa „zatvárate“, čo je jednoducho len pokusom prikryť svojú vnútornú energiu ochranným štítom. Následky môžete pocítiť ako kontrakcie vo vašom srdci. Niekto povie niečo nie práve najpríjemnejšie a okamžite pocítite v srdci zobretie a znepokojenie. A potom vaša myseľ začne rozprávať: „Nenechám sa do toho namočiť. Jednoducho odídem a už sa s ním nebudem jakživ rozprávať. Ešte to bude ľutovať.“ Vaše srdce sa snaží ujsť od toho, čo práve prežíva, a ochrániť sa, aby ten pocit už nemuselo nikdy znovu okúsiť. Správate sa presne takto, pretože sa nedokážete vyrovnať s bolesťou, ktorú prežívate. Tak dlho, ako sa nebudete vedieť vyrovnať s bolesťou, na každú takúto situáciu budete reagovať zatváraním srdca, aby ste sa ochránili. Keď sa zatvoríte, vaša myseľ vybuduje okolo zatvorenej energie celú vnútornú štruktúru. Vaše myšlienky sa pokúsia racionalizovať, prečo máte pravdu a iní sa mýlia, a čo by ste mali podniknúť.

pivoniaAk sa necháte do toho zatiahnuť, stane sa to vašou súčasťou. Bolesť zotrvá vo vašom vnútri roky a stane sa jedným zo stavebných prvkov vášho života. Ovplyvní vaše reakcie, myšlienky a preferencie v budúcnosti. Ak riešite situáciu tým, že odolávate bolesti, ktorá ju vyvoláva, musíte svoje myšlienky a správanie prispôsobiť obrane. Musíte sa ochrániť, aby nič nezhoršilo to, čo sa odohráva počas incidentu vo vašom vnútri. Okolo vás vyrastie doslova hotový mentálny hrad. Keby ste sa mohli pozrieť s odstupom a nadhľadom, a pochopili by ste, aké to môže mať dlhotrvajúce následky, chceli by ste sa vymaniť z tejto psychologickej pasce. Nikdy sa neoslobodíte, ak nedospejete do bodu, že budete chcieť uvoľniť prapôvodnú bolesť zo svojho vnútra namiesto toho, aby ste sa jej vyhýbali. Musíte sa naučiť, ako prekonať tendencie vyvarovať sa bolesti.

Múdre bytosti nechcú byť otrokmi strachu z bolesti. Dovolia svetu, aby bol takým aký je, namiesto toho, aby sa ho báli. Participujú na živote so srdcom otvoreným dokorán, ale nepoužívajú život na to, aby sa skrývali sami pred sebou. Ak život prinesie niečo, čo vo vás vzbudí obavy, namiesto toho, aby ste ich od seba odháňali, dovoľte im preletieť skrze vás ako vietor. Napokon, každý deň sa udeje niečo, čo vám privodí vnútorný nepokoj. V hociktorom okamihu môžete pocítiť frustráciu, hnev, žiarlivosť, neistotu alebo zahanbenie. Ak sa chvíľu pozorujete, zistíte, že vaše srdce sa snaží tieto pocity odsúvať. Ak sa chcete oslobodiť, musíte sa naučiť prestať bojovať s týmito prirodzenými ľudskými pocitmi.

6841580-swirl-wallpapersAk pocítite bolesť, vnímajte ju jednoducho ako energiu. Začnite nazerať na vnútorné zážitky ako na energiu, ktorá prechádza vaším srdcom a pred zrakom vášho vedomia. Ak „to príde“, uvoľnite sa. Urobte presný opak toho, na čo ste navyknutí. Nezatvárajte sa. Dajte sa do pohody a nechajte vami všetko prebehnúť. Upokojujte svoje srdce, kým nenarazíte na miesto v ňom, ktoré je veľmi hlbokou formou rastu a transformácie. No za normálnych okolností sa mu budete zubami-nechtami brániť. Budete pociťovať odpor a nebude sa vám chcieť „pichať do osieho hniezda“. Práve vaše tendencie brániť sa dodávajú bolesti silu. Ak sa uvoľníte, sprvu pocítite nutkanie bojovať. Srdce sa bude chcieť stiahnuť, zatvoriť sa, chrániť a brániť. Nenechajte sa rozrušiť a ostaňte pokojní. Uvoľnite svoje plecia aj srdce. Nechajte všetko plynúť tak, ako má, a dovoľte bolesti, aby vami pretiekla ako voda cez vodovodné potrubie. Je to len energia. Nazerajte na ňu ako na energiu a nechajte ju odísť.

Ak sa pred bolesťou uzavriete a zastavíte jej plynulý tok, zostane čnieť vo vás. To je dôvod, prečo je naša prirodzená tendencia odporovať jej taká kontraproduktívna. Ak nechcete, aby bolesť bola vašou súčasťou, prečo ju v sebe uchovávate? Myslíte si, že ak jej nepodľahnete, tak odíde? To nie je pravda. Odíde, až keď ju uvoľníte a dovolíte energii voľne vami prejsť. Ak ste v okamihu, keď sa bolesť dostaví do vášho srdca pokojní  a odvážite sa jej čeliť, potom prejde. Vždy, keď sa upokojíte a uvoľníte, kúsok bolesti navždy zmizne. A naopak, vždy, keď jej odporujete a uzatvárate sa, kladiete na múr vo svojom vnútri ďalšiu tehličku bolesti. Je to, akoby ste stavali na rieke priehradu. Prostredníctvom svojej psychiky musíte vytvoriť deliacu vrstvu medzi vami, ktorí bolesť prežívate, a bolesťou samotnou. To je zdrojom všetkého toho hluku vo vašej hlave – pokus uvoľniť nazbieranú a uskladnenú bolesť.

Pokračovanie nabudúce. Inak knihu si môžete zakúpiť priamo u nás v centre (radšej mi vopred napíšte, že ju chcete, či ju ešte máme na sklade = v poličke ;) ), alebo aj tu v martinuse:


Najbližšie udalosti:

17. februára 2020 - 23. februára 2020

Liečenie hudbou krištáľových misiek - HLOHOVEC – 20.02.2020 16:00 - 20:30

20. apríla 2020 - 26. apríla 2020

Liečenie hudbou krištáľových misiek - HLOHOVEC – 23.04.2020 16:00 - 20:30

8. júna 2020 - 14. júna 2020

Liečenie energiou – základný kurz s certifikátom – 13.06.2020 - 14.06.2020 9:00 - 18:00

4 Comments

 • Iskra
  Posted 12. mája 2015 10:39 0Likes

  Veľmi sa mi páči ako to Singer opisuje 🙂

 • Jool
  Posted 13. mája 2015 0:19 0Likes

  Veľmi sa mi nepáči ako to Singer opisuje 🙂 🙂 🙂 . Dá sa povedať , že článku rozumiem, len sa ho zdráham prijať a okamžite si vytváram vlastné konštrukty , napr : Keď som už raz dostal hmotné telo , mal by som sa oň patrične starať. Ak napr. cítim, že mi mlieko nerobí dobre a priam sa mi hnusí, nedovolím mu predsa aby cezo mňa pretekalo. Tak prečo by som mal umožniť, aby mnou tiekla bolesť, ktorá mi robí ešte horšie ako spomínané mlieko ? ( šikovné, no nie? 🙂 )
  A tiež ma dráždi,s akou ľahkosťou sa pám Singer vyjadruje o tom, čo treba urobiť, ako treba bolesť uvoľniť .Ako by to bolo to najjednoduchšie na svete, takmer ako vyprázdnenie močového mechúra.

  • Iskra
   Posted 13. mája 2015 13:45 0Likes

   “Rozumiem; len sa zdráham; okamžite si vytváram konštrukty; mal by som sa oň patrične starať; ak cítim; priam sa mi hnusí; nedovolím mu predsa; prečo by som mal umožniť?; bolesť mi robí ešte horšie; dráždi ma s akou ľahkosťou; ako by to bolo to najjednoduchšie; ako vyprázdnenie močového mechúra”, sú pre mňa veľmi silné udičky/programy. Kedy sa zapínajú? Prečo? Ako to funguje? Kto to riadi?

   Vedel som, že odpovede vždy poznáme. Ďakujem Jožko za tvoj vhľad.
   Nádherná pestrosť vnímania (informácií), je vždy všade na dosah 🙂

  • TinaTopi
   Posted 13. mája 2015 14:15 0Likes

   Ja jeho slovam rozumiem nasledovne: AK uz niekto do mna nalial mlieko (ci uz som to bola sama, alebo som to sama dovolila), tak vtedy pozorujem, ako na toto mlieko reagujem, pozorujem moje reakcie (bolest) a tu nechavam cezo mna pretiect. A toto mi umozni v buducnosti uz nenechat seba ci niekoho do mna to mlieko liat.

   Opisovana lahkost: “proste len nechaj tiect a pozoruj” je mozno z jeho zazitkov. Moje zazitky su take, ze niekedy je to uuplne lahke a niekedy to nejde vobec. Napriklad, vedela som lahko pozorovat bolest ktoru som prezivala, ked som dosla na partnerovu neveru – citila som presne to, co opisuje Singer – vsetky pocity bolesti a ukrivdenia tam boli, prezivala som ich a zaroven som im dakovala, pozorovala som ich a pytala som sa sama seba, co mi to chce vsetko povedat – a pri pozorovani som na to aj prisla. Boli to dve roviny, alebo aj viac sucasne. Vtedy som sa naucila nieco pre mna zasadne: odpustit sebe a jemu a pochopit, ze kazdy robi v danom momente to, co moze. Viem, ze to casto opakujem a predsa to nabera v kazdej situacii inu nuancu, iny odtien.

Leave a comment