Človek nič NEMUSÍ, človek všetko MÔŽE

Ticho1Človek je jediný tvor na zemi, ktorý má takúto výsadu.

Mám v sebe negatíva, alebo pozitíva. Je na mne, čo si vyberiem: nič nemusím, ja iba môžem.

Ak ma premkne hnev (negatívum) a ja si svoj hnev uvedomím, zároveň si spomeniem:
Ja svoj hnev NEMUSÍM, ja ho iba MÔŽEM.

A ak ho nemusím, tak ho teda nechcem. Ja chcem pozitívum. A v momente, keď zatúžim odstrániť svoj neželaný hnev, už som sa „preklopila“ z negatíva do pozitíva – ja MÔŽEM opak hnevu: môžem sa upokojiť, usmiať, pochopiť, pohladiť….

Niekedy máme pocit, že nie sme ani negatívni, ale ani nemáme pocit radosti a šťastia.
Akoby sme boli v strede, akoby by sme boli prázdni, vyprahnutí, bez života.
Ale v strede medzi plus a mínus je nula.
A nejde byť na jednej, aj druhej strane: buď som negatívum alebo pozitívum.
Nemôžem byť oboje.
Je iba na mne, čo si vyberiem: nič nemusím, ja iba môžem.

Ak máme pred sebou farebnú paletu od bielej po čiernu, môže byť na nej aj tisíc odtieňov. Od bielej, cez bledo sivú, tmavo sivú, po čiernu. Myslím, že človek je v danej chvíli života iba jednou farbou tohto farebného spektra. Boh je Jednota, v ňom sú obsiahnuté všetky odtiene. Neviem to teraz ani pochopiť, ani vysvetliť, iba som tak uvažovala. Môže to tak byť, alebo ako je to? Môže byť Boh biely a zároveň aj čierny? Uvažuj so mnou….

Svojou úvahou prispela Katka, ďakujeme a otvárame diskusiu.

ZdielajSvojPribeh

1 Comment

 • Iskra
  Posted 7. decembra 2014 10:09 0Likes

  Ja môžem, sa báť, hnevať, nenávidieť, žiarliť, lipnúť, odmietať, byť smutný, škaredý, hrubý, ťažký, spomaľujúci, deštruktívny (ničiaci).
  Vychutnať si a spoznať do detailu, každý tento pocit, aby som vyskúmal jeho charakter, účel a schopnosti, ako sa na mne a so mnou prejavujú.
  Ja môžem, byť šťastný, krásny, mať rád, prijímať, byť kreatívny, nežný, ľahký, pohyblivý,objímajúci, tvoriaci.
  Vychutnať si a spoznať do detailu, každý tento pocit, aby som vyskúmal jeho charakter, účel a schopnosti, ako sa na mne a so mnou prejavujú.
  Sila “ja môžem” tkvie v jeho uvedomení si. Jeho bezhraničnosť je len taká veľká, ako ďaleko si trúfneme ho pustiť/prijať.
  Verím, že sme bytosti bez hraníc a Ja môžem je dar, ktorý dostávame do vienka – všetci. Je to dar slobodnej vôle a jej neobmedzená moc vo všetkom našom tvorení. Ako dokonalé bytosti a majstri tvorenia, tvoríme s vášňou a absolútnou dokonalosťou – vždy, všetko. Nič nie je zlé, alebo dobré. Všetko čo tvoríme, má svoj zmysel, aj keď mu veľa krát nerozumieme – hlavne v tých ťažkých chvíľach, keď sa cítime smutní, zranení, bezmocní….ale v každej situácii je obsiahnuté všetko, to zdanlivo dobré a aj to zdanlivo zlé a ich výsledok je rovnováha. Jing bez Jangu nevie existovať a je len na našom “ja môžem”, či si dovolíme uvidieť v každej situácii jej maximálny potenciál, jej plnú krásu a dokonalosť. Nikto nerobí chyby. Každý má svoj vlastný výskumný projekt a je absolútnym majstrom svojho výskumu. Je umelcom, ktorý tvorí svoje umelecké dielo s názvom život.
  Veľa krát som bol muž a veľa krát žena. Veľa krát som život dal a veľa krát vzal. Moje ruky vedeli pohladiť a vedeli udrieť. Všetko čo som vytvoril, je sumou môjho terajšieho ja, bez mojej minulosti by som nebol svojou prítomnosťou a preto mám veľkú úctu pred svojou minulosťou a nado všetko milujem svoju prítomnosť. Z ťažkopádnej a kostrbatej jazdy, bez smeru a zmyslu, sa začína stávať ladný a krásny pohyb, ktorý má svoju podstatu a jasnosť a je to niečo, ako keď sa dieťa učí chodiť a potom o rok, ho už pomaly neviete dobehnúť a potom o pár rokov sa naučí jazdiť na bicykli a zmizne za rohom v absolútnej slobode a radosti z tohoto pohybu, z tej nespútanej slobody.
  Ja môžem je dar a ja za neho ďakujem z hĺbky môjho srdca – každý deň.
  Nikdy nie si sám, aj toto si vďaka “ja môžem”, môžem dovoliť vidieť.
  Ja môžem je kľúč k slobode samej.
  Jediná istota je, že žiadna istota neexistuje.
  Istota je ako zlatá klietka a môže byť akokoľvek krásna a vzácna, vždy bude len tým čím je – väzením 🙂

  ….tak roztiahni krídla a leť, leť ako vták, ponad stromy, ponad hory, ponad moria a oceán. Tvoje srdce je ako navigátor a presne vie, kam smeruješ. Nechaj sa viesť silou ja môžem – ináč sa to aj tak nedá…. 🙂

  Brániť sa Ja môžem, je ako snažiť sa brániť rieke, aby tiekla. Ona si vždy nájde svoju cestu a tak je to aj s “ja môžem”.

Leave a comment