MyselMysliPri experimente každodennej meditácie je asi najťažšou vecou utíšenie mysle, odpútanie sa od každodenných starostí, záležitostí. Narazila som na zaujímavé cvičenie od Osha, ktoré prerozprávam:

Sadni/ľahni si do meditačnej polohy ako si zvyknutý. Zavri oči, ukľudni dych a presuň tvoju pozornosť na myseľ. Povedz jej:

 „Myseľ mysli! Pokračuj v myslení, rob všetko, čo chceš robiť. Ja ťa budem pozorovať.“

Je možné, že na okamih zostane myseľ v stave nemyslenia a budeš vnímať svet a seba samého, svoje vedomie také, aké je. Keď tento okamih pominie a opäť sa dostavia myšlienky, znovu povedz tú istú vetu.

Toto cvičenie je možné použiť aj cez deň, keď máš pocit chaosu v myšlienkach a potrebuješ ho uvoľniť. Vyprázdniť myseľ, aby mohla znova „čisto“ myslieť ;). Jednoducho sa na chvíľu stiahni do seba, stačí jeden vedomý nádych a výdych, upriamiť pozornosť a vysloviť danú vetu.

Skúsite ho? Ak áno, napíšte, čo ste pri tomto cvičení zažívali.

Súvisiace články:
Každodenná meditácia – experiment
Meditačný denník
Význam meditácie v živote človeka

 

1 Comment

  • Jool
    Posted 29. apríla 2014 12:50 0Likes

    …ja som to dnes skúsil a výsledok by som nazval, akože funguje a zároveň aj nefunguje. Fungovalo mi to v tom, že sa zdanlivo stratilo to chaotické stádo myšlienok a nefungovalo v tom, že tá jedna ústredná myšlienka tam zostala – niečo ako Indiana Jones s veľkým bičom medzi hadmi. Ale beriem to ako úspech, lebo stádo je Stádo a Indiana je len jeden. A tiež , keď som sa potom znovu snažil sústrediť na dych, ostražitosť akoby poľavila a prišli mrchy myšlienky. Óóó, ako závidím ženám, že dokážu držať pozornosť na 300 veciach súčasne :o))))

Leave a comment