Cvičenie: “Myseľ mysli! Ja ťa budem pozorovať.”

MyselMysliPri experimente každodennej meditácie je asi najťažšou vecou utíšenie mysle, odpútanie sa od každodenných starostí, záležitostí. Narazila som na zaujímavé cvičenie od Osha, ktoré prerozprávam:

Sadni/ľahni si do meditačnej polohy ako si zvyknutý. Zavri oči, ukľudni dych a presuň tvoju pozornosť na myseľ. Povedz jej:

 „Myseľ mysli! Pokračuj v myslení, rob všetko, čo chceš robiť. Ja ťa budem pozorovať.“

Je možné, že na okamih zostane myseľ v stave nemyslenia a budeš vnímať svet a seba samého, svoje vedomie také, aké je. Keď tento okamih pominie a opäť sa dostavia myšlienky, znovu povedz tú istú vetu.

Toto cvičenie je možné použiť aj cez deň, keď máš pocit chaosu v myšlienkach a potrebuješ ho uvoľniť. Vyprázdniť myseľ, aby mohla znova „čisto“ myslieť ;). Jednoducho sa na chvíľu stiahni do seba, stačí jeden vedomý nádych a výdych, upriamiť pozornosť a vysloviť danú vetu.

Skúsite ho? Ak áno, napíšte, čo ste pri tomto cvičení zažívali.

Súvisiace články:
Každodenná meditácia – experiment
Meditačný denník
Význam meditácie v živote človeka

 

1 Comment

  • Jool
    Posted 29. apríla 2014 12:50 0Likes

    …ja som to dnes skúsil a výsledok by som nazval, akože funguje a zároveň aj nefunguje. Fungovalo mi to v tom, že sa zdanlivo stratilo to chaotické stádo myšlienok a nefungovalo v tom, že tá jedna ústredná myšlienka tam zostala – niečo ako Indiana Jones s veľkým bičom medzi hadmi. Ale beriem to ako úspech, lebo stádo je Stádo a Indiana je len jeden. A tiež , keď som sa potom znovu snažil sústrediť na dych, ostražitosť akoby poľavila a prišli mrchy myšlienky. Óóó, ako závidím ženám, že dokážu držať pozornosť na 300 veciach súčasne :o))))

Leave a comment