Cvičenie pozornosti: vnímaj vzory

CviceniePozornosti1Vnímanie vzorov je akoby pokračovaním cvičenia z minulého týždňa – pozorovania základných tvarov. Vzory, ako opakujúce sa rovnaké, alebo podobné prvky nás obklopujú na veľa plochách, ktoré vypĺňajú.

Vnímaj vzory v prírode – na poli, na lúke, stromoch, kôre, rastlinách. Vnímaj vzory na zvieratách, na ich srsti, ak máš tú možnosť.

Všímaj si aj vzory umelo vytvorené, na zariadení miestností, na ulici (chodníky), oblečenie.

Vnímaj vzory na ovocí a zelenine.

Vnímaj štruktúru vzorov; z akých prvkov sú zložené; aké sú ich farby?

Všimni si, či aj ty niekde vytváraš vzory (stopy v zemi, snehu, piesku..), pri spontánnom kreslení počas telefonátu, či porady.

Ktoré vzory sú premenlivé? Ako napríklad pri určitom točení sa predmetov (kolies), polia v silnom vetre, mračná…

Ako vnímaš nedokonalosť vzoru, pôsobí na teba rušivo, máš nutkanie ho napraviť (ak by si mohol)? Vnímanie nedokonalosti a naša reakcia na ňu nám dáva odpoveď na to, či prijímame svet taký, aký je, alebo máme chuť ho opravovať a pretvárať podľa našich predstáv.

Spomínam si na jednu inšpiráciu počas pozorovania vzorov – viezla som sa v Bratislave v autobuse, čo už samotné bol pre mňa zážitok. A pozorujem, ako ten autobus naozaj vyzerá a pri skúmaní jeho poťahov som si všimla, že tie farebné paličky majú znázorňovať Bratislavský hrad. A v tom mi došlo, ako by som ho mohla namaľovať na pohľadnice! Vtedy som chcela namaľovať voskom pohľadnice s niečím typicky bratislavským a keďže môj talent na kreslenie a maľovanie konkrétnych objektov je skromný, nevedela som si predstaviť, čo na tie pohľadnice dať. A tieto jednoduché línie mi úplne pomohli. 🙂

Leave a comment