Denník ľadového muža 28.12.2015

icelandMinulý utorok sme boli s Mikim a Soničkou opäť plávať. 🙂 Nadupaný postrehmi z diskusie a možno aj trochu postrašený priebehom poslednej regenerácie, som si povedal, že to skúsim spraviť trochu “ináč”. Nie veľmi, len budem určite merať čas a viac sledovať “reč a vnímanie” tela. Vonku bolo príjemné bezvetrie cca. 6 stupňov a voda mohla mať cca. 8 (teplomer som opäť nevzal a pre istotu ani foťák). 😆 Poriadne som si zadýchal. Dal som si 3x 30 dychov a viac, čiže príprava bola z mojej strany ešte svedomitejšia, nakoľko som na ostatných chvíľku (cca. 5min.) čakal.

Vbehli sme s klasickým oduševnením do vody a išli plávať. Plávalo sa mi zatiaľ asi najlepšie. Mal som pocit voľného pohybu aj rukami a aj nohami. Po niekoľkých záberoch som začal cítiť mravčenie v dlaniach a šľapách, ale nebolo to nepríjemné, len som zvýšil pozornosť na funkčnosť svalstva, ale išlo to dobre, tak som si trúfol aj trochu ďalej od brehu. Chlad som vnímal jasne a uvoľnene. Nič neobvyklého. Telo sa prispôsobilo do 2 min. a potom som už plával úplne do pohody.

Spravil som si tento krát iba 1 také tam a späť (cca. 20-30m spolu) a potom som už iba stál bez pohybu. Plávanie mi trvalo 4min.. Viem to presne, lebo Miki mal aj hodinky, okrem toho, že som na brehu pustil stopky. Bez pohybu som stál po krk vo vode ďalšie 4min. a potom som si povedal, že idem už von, lebo som nechcel opäť absolvovať to divoké trasenie. 😀 Miki vydržal o niečo dlhšie – 9,5 min.

Vonku sme sa klasicky obliekli. Ja som sa tento krát omnoho viac hýbal, ako som zvykol. Poskakoval som si a mával rukami a podobné disciplíny, aby som “zahrial” telo pohybom. Nie žeby mi bola v tom momente zima, ale bolo to myslené ako opatrenie, pre pohodovejšie prispôsobenie sa tela opäť vyššej teplote. Nech tam  nemám taký tepelný skok, aby sa bolo treba klepať ako osika. Aj tak mám pocit, že je to viac divadielko pre moju myseľ, ale veď uvidíme, čo prinesie ďalšie bádanie. Momentálne ho asi potrebujem, tak prečo nie? 🙂

Hneď som si ale všimol, že nemám až taký verbálny problém, ako pred tým. Lepšie sa mi rozprávalo a artikulovalo. Stále som poskakoval z nohy na nohu, aj keď som už bol oblečený. Aj pocitovo som vnímal vnútorne väčší tepelný komfort, takže buď kratší pobyt v chladnej vode, alebo ten pohyb po kúpaní, alebo oboje, malo za výsledok, že som sa pocitovo po kúpaní cítil teplejšie – normálnejšie.

Na parkovisku sme sa rýchlo rozlúčili a ja som si odbehol domov v takom miernom pokluse. Žiadne rýchlostné rekordy som nelámal a aj pri behu som mal pocit, že mám stabilnejšiu “silu” a nikde mi z tela len tak “neuniká”, resp. nie až tak rýchlo, ako to bolo na posledy. :mrgreen: Doma som sa v kľude vyzliekol, poodkladal veci, nech sa sušia na balkóne a čakal, čo sa bude diať.

Na moje prekvapenie sa nedialo takmer vôbec nič. Žiadne vyrovnávanie teploty nekontrolovaným trasením a ani nič podobne extrémne. Mal som ešte 2h studené dlane a šľapy, ale to mi už vôbec neprekáža, takže v pohode. Spal som fajnovo, takže aj toto bolo úplne OK.

Včera bola nedeľa a ako som sa zobudil, som si dal hneď ráno, ešte taký dobre vyhriaty rovno z pod perín, iba takú klasicky studenú sprchu (cca. 20 stupňov) a aj som si umyl v takej vode vlasy. Hlave je to ako keby už fuk. Len keď si dlhšie nechám tiecť tú studenú vodu na hlavu, potom to už začína byť nepríjemné, ale to je možno tiež otázka zvyku, miery a cviku. Na začiatku to znášalo telo a hlava tiež veľmi ťažko a teraz je to už brnkačka, teda aspoň s 15-20 stupňovou vodou. Tých 8 stupňov je celkom výzva, ale aj tam si raz tú moju makovicu namočím, lebo som zvedavý, aké to bude. 😆

Toľko dnešné vysielanie rádia “Ľadové medvede”. Zostaňte naladení! Krásnu zimu vám všetkým prajem! 😉

Sonička a Miki vaše postrehy z vianočného kúpania sú vítané a žiadané! Ďakujeeem 😀


Najbližšie udalosti:

20. januára 2020 - 26. januára 2020

Sebapoznávanie, joga a meditácia v Thajsku – 21.01.2020 - 01.02.2020 0:00

Prihlás sa na odber nášho informačného letáku:

2 Comments

 • ron
  Posted 29. decembra 2015 16:35 0Likes

  Inspirovany tymto serialom som to dotiahol na studenu sprchu, to uz ide celkom dobre ale tiez len postupne a nie moc dlho. Vliezt do 8 stupnov a zotrvat tam si zatial neviem predstavit. 😉

  • Iskra
   Posted 29. decembra 2015 16:51 0Likes

   skús si (postupne keď už budeš zvládať sprchu) napustiť studenú vaňu a vliezť si do nej
   je to cca. 15 stupňov a nemáš to hneď taký skok s 8 stupňami…je to taký medzi stupeň 😀
   ale aj tak gratulujem, aj k tej studenej sprche!
   aj to chce odvahu a odhodlanie…len tak ďalej 😉

Leave a comment