Dovoliť si je jednoduché, alebo nie?

mackaJe to taká zvláštna téma, ktorá u mňa veľmi súvisí s „predstavou nepredstaviteľného“. S Tinou sme sa na tomto “cvičení” minule veľmi smiali. Koho by už také niečo napadlo a načo je to dobré? 😀 Pozorovaním seba samého som totiž zistil, že ak si niečo neviem predstaviť, tak ani veľa krát neviem zavnímať obmedzenie stavu, ktorý tejto “zmene” predchádza, resp. neviem si predstaviť ako ten aktuálny stav zmeniť. Možno ani neviem vnímať potrebu zmeny, pokiaľ mi to fyzicky, resp. duševne nezačne vadiť natoľko, že bez veľkých filozofických úvah dám celú svoju „svetonázorovú mašinériu“ (spochybním osobnú pravdu) do pohybu smerom k zmene, k vytúženému/potrebnému stavu. Dnes sa už veľa krát sám na sebe smejem, lebo mi tento môj pohyb (k zmene) pripadá často veľmi nemotorný. Slon v porceláne je oproti mne baletka v labuťom jazere 🙂 Darmo, nie som zvyknutý ladne (pravidelne) meniť svoj pohľad/názor a tým pádom mi „trošku“ chýba prax – tréning. Nie žeby to každý mal robiť práve takto, ale je to len vysvetlenie pre tú moju prípadnú „ťažkopádnosť“ prispôsobiť sa niektorým zmenám v mojom živote. Iste, ak mi niečo nevadí, nie je dôvod meniť to. Aspoň tento “nástroj” funguje spoľahlivo aj v nevedomom stave bytia 🙂 Jedine, že by tam toho bolo viac, ale aj keby nie, je to v poriadku 😛

Minulý týždeň sme boli na opekačke pri Dunaji a rozprával som o mojom „probléme“ s „prejedaním sa“, keď prídem večer domov. Mám vždy (takmer každý deň) veľmi veľkú potrebu naplniť svoj žalúdok „do plna“ a cez deň túto potrebu nemám. Niekedy to zvládam v pohode, inokedy mi to vadí, lebo cítim, že tam niečo nesedí a tak to pozorujem. Vykreslil, som ho dosť dramaticky (mám rád drámu 😀 ) a nakoniec, keď sme sa dostali k množstvu jedla, padol názor, že na moju výšku je to predsa úplne normálne, zjesť 3 krajce chleba so šunoku a syrom a dať si potom k telke ešte nejakú tú maškrtu ako čipsy, arašidy, či čokoládu, takže aké to vlastne “extrémne” prejedanie? 😀 🙂 😛

Veľa krát mi pomáha pohľad niekoho iného, lebo keďže som „dramatik“ (ja sa tak vnímam), mám sklony k preháňaniu svojich vnemov – jedine, žeby som nemal a zbytok sveta má len príliš tolerantný filter vnímania môjho správania 😀 Aj táto možnosť je ale možná (toľko moja skromná predstava nepredstaviteľného)

Ide o to, že ja cítim, že to, ako niečo konkrétne robím/vnímam mi momentálne nesedí aj napriek tomu, že to iný ľudia vnímajú ináč a to napriek tomu všetkému môže súčasne znamenať že:

 • “ja” mám pravdu
 • “oni” majú pravdu
 • “ja” nemám pravdu
 • “oni” nemajú pravdu

Všetky 4 stavy vnímania, môžu (podľa mňa aj vždy sú) byť platné naraz a ja si teda neviem byť istý len 1 z nich, ale viem si byť istý všetkými 4 naraz. Veľmi mi to pomáha pri vnímaní seba-dôležitosti, resp. potreby vnímania rovnováhy všetkého čo je. Čo je v tomto stave ale krásne je, že ja si môžem dovoliť nesúdiť sa (iných) a nevyčítať si moje činnosti/potreby/túžby/vnímanie (nehodnotiť ich), ktoré mi na mne úplne nesedia a dopriať si čas a priestor potrebný na ich pochopenie/spoznanie/precítenie a nasledovnú zmenu – ak to uznám za potrebné.

Tina si dovolila minule v meditke veľmi pekný vhľad.

Ja môžem svet vnímať presne tak, ako to momentálne robím a ja môžem toto vnímanie meniť vždy vtedy a tak často, ako to uznám za vhodné (a nepotrebujem to ani dramatizovať a ani zľahčovať, ale môžem) – lebo „Ja môžem“.

Možno stačí vnímať sám seba a na chvíľu sa zastaviť, aby som mohol lepšie zachytiť tie jemné zmeny chute, vône, zvuku, povrchu, farby, pocitu v akejkoľvek podobe – aj takej, ktorú si neviem predstaviť, resp. to ešte neviem, ale viem sa otvoriť novému vnímaniu, resp. viem stíšiť svoje vedomie na toľko, aby som si nové podnety navôkol a vo vnútri stihol všimnúť a tým ich mohol začať pozorovať/vnímať.

Ako už vravel Siddhártha, neviem nič, len sa pôstiť,  meditovať a čakať 😀 😆 😀

Krásny deň priatelia 🙂


Najbližšie udalosti:

20. apríla 2020 - 26. apríla 2020

Liečenie hudbou krištáľových misiek - HLOHOVEC – 23.04.2020 16:00 - 20:30

8. júna 2020 - 14. júna 2020

Liečenie energiou – základný kurz s certifikátom – 13.06.2020 - 14.06.2020 9:00 - 18:00

4 Comments

 • TinaTopi
  Posted 16. apríla 2015 12:26 0Likes

  🙂 🙂 🙂
  Nasu pozornost si vyzaduju veci, ktore sa hlasia o slovo. Otazku, ktoru si mozes polozit je aj napr.: “Preco sa moja pozornost ubera k mojmu vecernemu jedeniu?” Co sa tu hlasi o slovo (co ti vadi)? Co chce byt osetrene/vyrovnane/preskumane/harmonizovane?
  Aky vnutorny pocit sprevadza cin “prejedenia sa”? Ako sa citis pred tym, ako citis potom? Kde su tie tebe nevyhovujuce zlozky? Keby si sa pozoroval ako nestranny pozorovatel – vnimal vsetky pocity, myslienky, emocie, atd. tvojho ludskeho ja – ako by si ho videl?
  Je jedno, ci niekto iny vnima, ze pre teba je to v poriadku, ak to ty vnimas inak.
  Castokrat ani netreba zmenit svoje ciny, “len” svoje vnimanie ich.

  • Iskra
   Posted 16. apríla 2015 12:37 0Likes

   Tak nejako som sa to snažil zhrnúť v článku 🙂 Ďakujem že si ma doplnila.
   Ešte neviem, prečo mi to “vadí”, resp. prečo na to upieram pozornosť. Momentálne som skôr v stave nechať plynúť a čakať. Veľa vecí nedáva zmysel, ale už je tam to poznanie, že majú svoje právoplatné miesto a tak sledujem a sem tam frflem, či kibicujem 😀 Všeobecne som si teraz práve vďaka tomu článku a tvojim otázkam uvedomil tú potrebu Drámy… :O Cez drámu získavam pozornosť (aj svoju) Ooooo, toto je nové!!! Waaaaau
   Keď prídem domov sa všeobecne o trošku spomalím, stíšim a vtedy tento hlas vnímam. Cez deň potrebujem byť v pohybe a on je tak všímavý, že mi dá pokoj 😀

   • Iskra
    Posted 16. apríla 2015 12:48 0Likes

    resp. je to možno starý program z čias, keď som mal cez deň v práci taký stres, že jediný kľud som si vedel privodiť naplnením žalúdka až do prasknutia, keď som večer prišiel domov, nevraviac o tom, že za tým môžu byť aj sebazničujúce programy/presvedčenia…preto je to tak mätúce a zároveň zábavné pozorovanie 🙂

 • matrioshka
  Posted 17. apríla 2015 23:17 0Likes

  ok a ako sa citis ked si prejedeny? boli ta nieco?kde v tele citis prejedenie ako dlho to trva?kedy to prejde?V com ta to obmedzuje, ako ti to vadi?

Leave a comment