Dátum/čas:
08.10.2019
16:45 - 18:15

Utorková hodina – vedená hodina – pre tých, ktorý si chcú občasne, ale kvalitne zacvičiť.

Vedená hodina – pre tých, ktorý si chcú občasne, ale kvalitne zacvičiť. Hodina sa koná každý utorok ako individuálna hodina. Ak sa chceš o ňu so mnou podeliť, prídi.

Lektor: Tomáš Haraslín

Ashtanga joga
Ashtanga je tradičná škola jogy. Je to komplexný systém jogy, vhodný pre každého od úplných začiatočníkov až po pokročilých, vrátane starších ľudí ale aj tých ktorí majú rôzne zdravotné obmedzenia – vďaka individuálnemu prístupu sa vieme venovať každému podľa potreby a cvičenie prispôsobiť presne na mieru.
Ashtanga je však systém jogy, ktorý je nazývaný aj Patanjaliho jogou. To znamená, že obsahujú všetkých osem stupňov – yama, niyama, asana (fyzické cvičenie), pranayama, pratyahara, dharana, dhyana, samadhi.
Ideálne praktizujeme všetkých osem stupňov, nie vždy je to však možné a dostávame sa k nim veľmi pozvoľne, svojím tempom, postupne, pričom prvým krokom je pre väčšinu ľudí práve asana – fyzické cvičenie.
Keď teda hovoríme o fyzickom cvičení, ashtanga je systém jogy založený na dychu, pohybe – ich prepojení, a striedaní pozícií v definovaných sériách. Pozostáva zo štyroch sérií. Základ každej série sú pozdravy slnka, ktoré slúžia na zahriatie tela. Nasleduje otváracia sekvencia, pozície samotnej série a nakoniec zatváracia sekvencia, ktorá nás ukľudní a úplne na konci savasana.
Každý najprv začína prvou sériou – joga chikitsa, alebo jogová terapia, ktorá je predovšetkým určená k uzdravovaniu organizmu, detoxikácii kĺbov a orgánov, robí naše telo ohybnejšímposilňuje svalstvo a prináša celkovú rovnováhu. Po určitej dobe praxe prvej série, žiak postupne prechádza na druhú sériu atď.
Zaujalo vás to? Príďte sa dozvedieť viac a učiť sa:) Teším sa na vás!

 

Tomáš Haraslín
K joge som sa dostal v roku 2011, avšak nevedel som nájsť tú správnu pre mňa. Vyskúšal som rôzne štýly, ale stále som mal pocit, že mojej jogovej praxi niečo chýbalo. Už vtedy som tušil, že by to mohol byť nejaký systém, niečo, čo ma systematicky bude posúvať dopredu, či už vo fyzickej praxi, alebo v ostatných krokoch jogy, niečo, čo by mne ako žiakovi dávalo nejaký návod – “know-how”.
Po niekoľkých cestách do Ázie som sa koncom roku 2014 rozhodol pre ďalšiu cestu, tentokrát do Indie. Tam som sa úplnou náhodou (aj keď dnes už viem, že to žiadna náhoda nebola), zoznámil s Ashtanga jogou a všetko hneď do seba zapadlo.
Vedel som, že s Ashtangou chcem pokračovať a začal som sa postupne učiť jednotlivé série (zatiaľ praktizujem celú prvú a druhú a hrám sa s treťou) a na rad prišla denná prax jogy.
Praktizovaním jednotlivých krokov jogy zisťujeme o čom joga skutočne je, že je to oveľa viac ako len fyzické cvičenie (ktoré je mimochodom úplne dokonalé a uzdravujúce), že joga je cestou k sebapoznaniu a akýmsi vodítkom na ceste životom.
Neskôr som chcel (ashtanga) jogu začať učiť a odovzdávať druhým ľuďom.
Aj keď som začal učiť, stále a vždy budem aj žiakom – preto sa neustále učím a vzdelávam u významných učiteľov na Slovensku aj v zahraničí. Moje vnímanie jogy, ako aj všetkého sa tak neustále vyvíja.

Rezervácia

Voľné miesta 3

Na túto udalosť sú rezervácie ešte/už zatvorené.

Miesto konania
Centrum Effata Vita Hainburg

Načítanie mapy…

Kategórie

Leave a comment