Hovorme častejšie “áno”!

58505_504536472976351_173960906_nČlánok od Karla Moorea, publikuje sa súčasne aj na Eprakone:

“Existuje slovo vyjadrujúce dokonalú dôveru: áno. Hovor ho často a s nadšením a zažiješ úžasný prílev energiu Univerza.” — Kristen Howe

Ste úžasní v hovorení “nie”.

Skutočne. Možno si to ani neuvedomujete, ale ste v tom špicoví.

Hovoríme “nie” stovkám vecí v našom živote – denne.

Hovoríme “nie!” nášmu hnevu. Hovoríme “nie!” našim žiadostivostiam a chúťkam. Hovoríme “nie!” veciam, o ktorých si myslíme, že nie sú správne. Hovoríme “nie!” zmenám. Hovoríme “nie!” kritike zameranej voči nám. v podstate vlastne hovoríme “nie!” celému svetu naokolo.

Ale naozaj sa potrebujeme naučiť ísť s posledným trendom v sebarozvoji.

“Áno” je nové “nie”.

Všetci trávime priveľa času tým, že bojujeme proti svetu a tomu, čo sa v ňom deje. Vzpierame sa tomu, čo prebieha v našom živote. Neakceptujeme to, čo je. Hovoríme “Nie!”

Znie vám to povedome?

Problém je, že keď hovoríme “nie”, priveľa nás brzdí. Značí to, že trávime svoj život potláčaním emócií a bránením si pohnúť sa vpred.

Keď hovoríme “nie”, plávame proti prúdu. Keď hovoríme “áno”, plávame s prúdom.

Čo myslíte, čo z toho je ľahšie? Čo nás menej stresuje? Čo je rýchlejšie a príjemnejšie?

Ak začneme svetu hovoriť “áno”, okamžite sa otvárame a stávame sa uvoľnenejšími. Hovorenie “áno” nám umožňuje akceptovať to, čo sa deje, a dáva nám väčšiu moc zmeniť to, čo zmeniť chceme.

Takže: hovoríte “nie” pričasto?

Popierate svoje emócie? Snažíte sa možno potláčať žiarlivosť, keď sa vynorí? Potláčate svoj strach? Potláčate svoje chúťky? Snažíte sa zúfalo udržať na uzde svoj žiaľ?

Pokúste sa povedať “áno” každej emócii a každej situácii, ktorá príde. Akceptujte ich. Privítajte ich. Vnorte sa do nich. Dôverujte im. Cíťte sa s nimi v pohode.

Tým, že začnete všetkému, čo vám do života vstupuje, hovoriť “áno”, dostávate sa do stavu plynutia s tokom. Život sa zjednoduší a vytvoríte si nekomplikovanú, radostnú, akceptujúcu povahu.

Pamätajte si: to, že niečomu poviete “áno”, ešte neznamená automaticky, že s tým súhlasíte. Ak vo vašom susedstve narastajú násilnosti a útoky, povedať im “áno” neznačí súhlasiť s nimi.

Skôr to značí, že akceptujete svoju situáciu miesto toho, aby ste sa bránili prijať jej existenciu.

A to vám dáva väčšiu moc zmeniť to, ak si tak prajete. Pripustiť, že niečo existuje, je prvý krok k zmene.

Hovorenie “áno” je mocná zbraň v svete sebarozvoja. Oslobodzuje nás – umožňuje nám premeniť každú zlú situáciu na dobrú situáciu.

Hovorenie “áno” odstraňuje váš odpor, zbavuje vás stresu a mení vás na rozvážnejšieho, vedomejšieho jedinca.

Neplatí to len pre oblasť emócií. Je to rovnako použiteľné aj v spoločenských situáciách.

Uvedomujete si, ako často odmietnete pozvania na spoločenské podujatia? Je dokonca možné, že sa vás ľudia už ani nepýtajú, pretože predpokladajú, že odmietnete. A potom sa sťažujete, ako málo priateľov máte.

Takže je na čase, keď nabudúce dostanete nejakú pozvánku, povedať “áno”. Samozrejme, v rozumných medziach.

Tým, že veciam hovoríme “áno”, vpúšťame si do života osud – dovoľujeme si stať sa obeťou náhod života. Vyjadrujeme svoju ochotu, aby sa nám veci diali.

Ak hovoríme “nie”, odmietame, obmedzujeme (aj náš rast) a potláčame.

Takže povedzme “áno” aj zvrátenému humoru života, keď okolo nás na zastávke prejde autobus cez kaluž vody a ostrieka nás od hlavy až k ponožkám. Prijmime a vyjadrime svoj žiaľ, keď nám zdochne škrečok.  Akceptujme svoj hnev na tú nepríjemnú situáciu. Akceptujme všetky naše drobné zvyklosti a úlety.

Povedzme “áno” všetkému, čo prichádza.

Doslova to vyslovme. Nahlas. Ak máme chuť, opakujme si to donekonečna. Je to úžasná mantra.

Leave a comment