Interview čo sme zažili na vedomom pôste

Vyškerení pred pôstom 😀

V januári sme sa štyria vybrali na vedomý pôst na Lovinku: Tina, Iskra, Sonička a Jožko. Naše štartovacie pozície ozaj nemohli byť rozdielnejšie – ako váhovo, výškovo, vekovo, aj čo sa týka „pôstnych“ skúseností. Prinášame správu od Iskru a Tiny, ako sa im počas pôstu vodilo:

1. Ako sa zvyčajne stravujem, strava tesne pred pôstom

Iskra:
Moja strava má dva zakladné vzorce správania:
a) od pondelka do piatka

– od 06:00 do 16:00 jem iba ovocie (zjem priemerne 4 väčšie pomaranče a 6 banánov + vypijem cca 0,7 l vody, niekedy si dám čaj)
– od 16:00 zjem niečo varené vegánske + 2-3 x do týždňa si dám aj nejaké mäso a ešte si dám chrumky (tie lúbim veľmi), alebo 2-3 krajce chleba (väčšinou domáceho) s nejakou nátierkou (tuniaková, vajíčková, bryndzová, atď.) a k tomu 2-4 dcl vínka (nový rituál a milujem ho najviac)
b) sobota a nedeľa

– ráno vymixujem toho najlepšieho smúťaka (banán, jablko, hruška, zázvor, citrón, špenát (alebo rukola, šalát, stopkový zeler, atď.) a niekedy ešte datle (mňaaam)
– na obed zvykneme niečo vegetariánsko-vegánske, alebo aj nejaké mäsko (podľa toho, kto varí)
– na večeru si dáme niekedy aj pizzu, alebo ideme k vietnamcovi, takže sem tam býva tiež mäso

Pred pôstom nejako veľmi nemením svoj jedálniček, ale vačšinou pôst začínam pred koncom týždňa, takže mám relatívne vyčistené trávenie a cítim sa veľmi ľahko a uvoľnene.

Tina:
Jem všetko, čo si moje telo vypýta, čo je na 95% vegetariánska strava. Pred pôstom som mala chuť na f-fšetko, ale celkom som sa držala a dva dni som jedla dusenú kvaku a repu a ovocie. Mojim zvykom bolo piť dve-tri kávy s medom a mliekom denne.

2. Moja motivácia ísť na pôst

Iskra:
Nebol to moj prvý trojdňový pôst. K pôstom som sa dostal cez potrebu vyčistiť a opraviť svoje telo. Zostal som kvôli zvedavosti, ako to funguje a čo sa s tým všetkým dá robiť.

Tina:
Motiváciou bolo vyskúšať, či a ako som schopná nejesť a vydržať bez kávy. Dúfala som, že sa tam naučím rôzne dychové a mentálne cvičenia, ako pôstom čo najľahšie prechádzať.

Lovinka
Chaty na Lovinke

 

3. Moje skúsenosti s pôstom
Iskra:
S každým pôstom som doteraz objavil niečo nové a veľmi fascinujúce. Absolvoval som cca. 3 trojdňové pôsty a viecero 1-2 dňových.
Postrehy:
– závislosť na rituálnom jedení
– závislosť na pocite mať úplne plný žalúdok, keď prídem domov (inde tento faktor vôbec nenastane)
– telo nepotrebuje nevyhnutne 5x za deň jesť a nieje to koniec sveta, ak neje 3 dni
– telo vydrží bez vody 2 dni úplne v pohode
– čistenie a liečenie pôstom je fakt, atď.

Neradím sa medzi odborníkov na pôst, ale pre moje vlastné účely som nazbieral celkom pozoruhodné know-how. 🙂

Tina:
Skúsenosti s pôstom nemám veškeré žiadne. Raz som sa pokúsila jeden deň nejesť a o piatej poobede som si trasúc sa na celom tele dopriala večeru. Spomínam si ale na jeden deň, keď som bola pozvaná na jednej akcii a tam som celý deň liečila energiou. Nerátali sme s takým návalom ľudí a ja som si nestihla zarezervovať obedňajšiu prestávku. Nebolo ju treba, bola som tak nabitá energiou, že som necítila hlad po celý deň. Aj počas našich víkendových seminároch bývame len na orieškoch a ovocí, ale, predsa len niečo jeme. A tak som bola zvedavá, ako tieto tri dni vydržím.

dualism-1197153_19204. Priebeh pôstu

Iskra:
Budem rozprávať o tomto poslednom pôste, kde som si dal cieľ dať si trojdňový “suchý” pôst (bez jedla a bez vody).
a. výzvy
– nepiť a nejesť 3 dni a sledovať reakcie tela a ducha (psychiky)
b. prekvapenia
– v noci z 2. na 3. deň mi bolo nevoľno a mal som veľmi sucho v ústach
– keď som sa na 3. deň ráno napil (2 dcl vody), zistil som, že to nevyriešilo to sucho v ústach, takže to buď bolo málo vody, alebo problém so suchom v ústach nebol o smäde môjho tela
c. potešenia
– nemal som žiadne zasádnejšie problémy počas pôstu a moje telo funguje perfektne, aj keď 2 dni nejem a nepijem
– po pôste som stále veľmi vyvážený, čo sa týka jedla (nepotrebujem jesť až tak veľa, keď prídem domov)
– opravil/vylepšil som si zopár poškodení tela
d. uvedomenia
– pôst je veľmi dobrý a užitočný nástroj na údržbu môjho tela a na rozširovanie poznania o mojom tele
– fyzická sila sa postom znížila a potrebujem ju opäť dotrénovať (pred pôstom som spravil za hodinu 100 klikov a teraz po 20 uz nemám motiváciu pokračovať, lebo sa cítim unavený a bez sily/energie)

Tina:
V prvý deň – piatok, sme vyrážali o jednej z Hainburgu a ja som už na hraniciach mala neuveriteľnú chuť na dobré slané mastné hranolky s hamburgerom!! Cítila som ich doslova na jazyku. Ešte že sme sedeli v aute. 🙂 Poobede sme sa cestou zastavili na pumpe a tam som si dopriala moju prvú piatkovú kávu bez mlieka a cukru, proti bolesti hlavy, ktorú som mala od rána. Pomohla. Večer som si dala ešte nejaký neochutený čaj, čaj som pila potom po celý pobyt.

Druhý deň som sa ráno zobudila hladná. Šla som si dať neochutený čaj a na rannú jogu. Dávala som pri nej pozor, cítila som, že pár prudkých pohybov a zostalo by mi nevoľno. Joga bola super, potom sme chvíľu počúvali prednášku – na ktorej som sa dozvedela, že pitie čaju počas pôstu naštartuje proces trávenia a človek má viac hladu a je to pre neho ťažšie. Celý druhý deň prešiel viac-menej v pohode. Síce sme snívali o jedle, ale sme si našli aj čas na rozhovory a plány a zdielanie a liečenie. Cez deň som si skúsila dať kávu, ale som ju aj vyliala, lebo mi nechutila. Večer som chcela mať ešte aspoň nejaký pocit teplého v žalúdku a nechcela som tie tráviace štavy naštartovať, tak som vypila teplú vodu. Ehm. Nem dobré. Celú noc som mala pocit, že mám ťažký žalúdok. Predýchavala som to, nejak sa mi podarilo tú vodu stráviť, tak som sa ráno tešila, že som to dala. Až pokiaľ som nevstala a šla na wecko, kde som začala kolabovať. Telo chcelo dať zo seba aj tie zvyšky, čo boli v črevách, zároveň chcelo vyprázdniť žalúdok, v ktorom nič nebolo a asi si myslelo, že je čas pôrodu, keď mi prinieslo také silné menštruačné kŕče (nevravel mi niekto, že je to super očista pôst a zároveň aj moje dni? 🙂  ähm). Obliata studeným potom som sa trasúc opierala hlavou o studené kachličky a snažila som sa stabilizovať sa. Zároveň som sa sledovala akoby z hora a pýtala sa sama seba: Môže mi byť až takto zle? Po chvíli som si povedala, že ak si chcem ľahnúť, tak najlepšie do postele a nie na tú studenú dlažbu, tak som silou vôle vstala, prestala sa triasť a vyšla som hore schodmi, až do izby. Teda, pred izbu. Otvorila som dvere, zacítila som nevoľnosť a znova som trielila do kúpelky. Nakoniec sa mi podarilo predsa len do tej postele dostať, už mi nebolo nevoľno, zostala len triaška, studený pot a „pôrodné“ kŕče. Moji milí spolupútnici sa teda zobudili ráno na moje vzlyko-vzdychy a šli ma ratovať. Vnímala som, že šli spraviť čaj, vodu mi dali až keď bola pri posteli pristavená miska, keby som ju rovno vyvrátila, poprikrývali ma svojimi spacákmi a jeden mi držal hlavu, druhá rameno, tretí rozprával a ja som predýchavala. Pomohlo. Ďakujem, moji spolupútnici. Celý tretí deň som mala pocit pokazeného žalúdku a tak som ani hladná nebola. S Jožkom a miestnym psom sme si dali okolo obeda prechádzku po zimnej prírode a šli sme našťastie pomaly, stále ma sprevádzal pocit ľahkej nevoľnosti. Vyšli sme na taký kopček a tam som na moment zahliadla nádhernú huňatú líšku! Pozerala našim smerom a hneď zdrhala do lesa, ako nás zbadala. Okolo druhej sme sa aj s väčšinou ostatných zbalili a vydali sa na cestu domov. Iskru sme vyhodii v Petržke a my sme sa už tešili na Dadkinu fantastickú paradajkovú polievku, ktorú sme si pomalými a vychutnávajúcimi sústami užili.

a. výzvy
Prežiť celé tri dni :). Nezobrať si raw-krekry, ktoré som objavila v Loviňáckom poličkovom obchodíku a nezakusnúť do nich.
b. prekvapenia
Prekvapením pre mňa bolo, že som necítila neustále hlad. A nebola som až taká nepríjemná a nervózna, aká počas hladu bývam.
c. potešenia
Pobyt s ostatnými bol jednoznačne potešením, ako aj spoznanie nových ľudí a priestory Lovinky.
d. uvedomenia
Veľmi veľa denných rituálov mám spojených s jedlom. Často som sa prichytila pri myšlienkach ako: „Dotelefonujem a idem si niečo dať“, „Skončí táto prednáška a máme obed“, „Dočítam si a zobnem si niečo“.
Ďalšie uvedomenie bolo, že pocit hladu nezostával stále prezentný. Niekedy jednoducho prešiel – necítila som sa plná, ani prázdna. Taká neutrálna. Naučila som sa lepšie s pocitom hladu narábať – uvoľnenejšie. Skúsenosť pôstu mi ukázala, že sa nič také nedeje, keď sa nepoddám chutiam a hladu na pár dní.

5. Váha tesne pred a po pôste, teraz po týždni

Iskra:
– pred som sa nevážil, ale odhadujem to na cca. 84kg
– po 80,1 kg
– po týždni cca 84kg

Tina:
– Pred pôstom som mala 56,3, po pôste v nedeľu 55 a v pondelok 54 kg. Teraz mám znova mojich 56,5.

recycle-1000785_19206. Čo mi pôst dal

Iskra:
– veľa nového poznania o mojom tele
– odvahu v tomto pokuse pokračovať
– zvedavosť, aké možnosti ešte ponúka
– radosť z ďalšieho posunu v mojom zámere úplne opraviť moje telo a spoznať jeho schopnosti a možnosti

Tina:
Super skúsenosť. Plány držať aspoň raz za týždeň dňový pôst a raz za štvrť roka trojdňový – ten poprípade so skupinou a so sprievodným meditačno-jogovo-relaxačným programom

Toľko odo mňa a od Iskru. Možno sa aj Jožkovi a Soničke podarí dostať sa k spísaniu, ako pôst oni vnímali. V každom prípade to bola pre nás všetkých úžasná skúsenosť a v trochu inom rámci si ju budeme chcieť zopakovať. Chceli by ste sa pridať?

Ak máte akékoľvek otázky, alebo máte sami skúsenosti s pôstom, potešíme sa vašim komentárom.


Najbližšie udalosti:

18. novembra 2019 - 24. novembra 2019

Joga s Tinou – 21.11.2019 18:00 - 19:00
Krištáľové spievajúce misky - meditácia a harmonizácia – 22.11.2019 19:00 - 20:30

25. novembra 2019 - 1. decembra 2019

Liečivá vedená meditácia a imaginácia – 26.11.2019 19:00 - 20:30
Liečenie hudbou krištáľových misiek - HLOHOVEC – 28.11.2019 16:00 - 20:30
Joga s Tinou – 28.11.2019 18:00 - 19:00

Prihlás sa na odber nášho informačného letáku:

Select list(s):

Leave a comment