Keď vnímame hlavne to zlé

1394057_384341371697668_414288111_nSvojím potláčaným hnevom svet nezlepšíš, ale len zhoršuješ rozpory v ňom i rozpory v svojom vlastnom vnútri.

Mnoho ľudí sa vyčerpáva v tom, ako “sú proti” všetkému (proti nespravodlivosti, proti “tým tam hore” a podobne). Takíto ľudia ti dokážu vymenovať kopec vecí, ktoré nechcú. Hnev však tento svet nemení, len ho robí nepríjemnejším – pre daného človeka i pre jeho okolie, na ktoré prešplechuje jeho negativita.

Ľudia sú zlostní, keď sa cítia bezmocní. Je to bezmocnosť malého dieťaťa proti mocnému veľkému svetu, otcovi a matke, ktoré sa voči nim nedokázalo presadiť a nebolo akceptované také, aké bolo.

Tí “mocní tohto sveta”, tí “tam hore”, tvoj šéf, politici, “báťuška štát” sú len projekčná plocha, na ktorú premietame to malé dieťa v nás a jeho pocity, ktoré sme v sebe doteraz neobjavili a neprijali sme ich do nášho srdca.

Pýtaj sa: Za čo som? Ako chcem vnímať tento svet – a žijem to už v svojom vlastnom živote? Som sám k sebe, k svojmu partnerovi, deťom, kolegom, a susedom láskavý, priateľský a ohľaduplný? Koľko ľudí vnútorne odmietam? Môžeš sa celý život pohoršovať nad nespravodlivosťou sveta, ale svojou nazbieranou zlosťou, nevraživosťou, závisťou, hanbou a previnilosťou len posilňuješ svoje vnímanie presne týchto vecí – a tak sa ti svet každou sekundou zdá horší a horší, až už nakoniec i za tým dobrým začneš paranoidne hľadať to zlé. Kým si v rozhodenom stave, prenášaš toto rozhodenie i do svojho okolia – a vlastne tým svet zhoršuješ. Len keď sa začneš na svet pozerať očami akceptácie, porozumenia a tolerantnosti, začneš vnímať v ňom aj tieto vlastnosti, prestáva ťa natoľko rozčuľovať, začneš vyžarovať väčší pokoj a aj tvoje prostredie sa skľudní a opeknie.

Článok sa súčasne objavuje aj na Eprakone.

Leave a comment