osobnyTotemJednou z možností “poupratovať” si svoje vnútro je cvičenie osobného totemu. 

Každé energetické cvičenie a harmonizácia je dôležitá preto, že rokmi sa v nás nazbiera množstvo emocionálneho balastu, nespracovaných situácií, nevhodných presvedčení, pokorujúcich skúseností a kdečoho, čo v nás vytvára mentálne bloky, ktoré nám zavadzajú pri cielenom používaní energie (a v horšom prípade vedú k vážnym poruchám a chorobám). Nemôžete si zhmotniť novú lásku, ak niekde hlboko vo vás drieme presvedčenie, že si ju nezaslúžite… Svoje podvedomie neoklamete. Najprv si musíte byť na čistom s podvedomím, až potom má význam usmerňovať energiu – inak nemáme veľkú kontrolu nad výsledkom!

Na “vnútorné poupratovanie” vrele odporúčam metódu osobného totemu, na ktorú celkom náhodou prišiel Eligio Stephen Gallegos a dosiahol s ňou výborné výsledky. Tento pán je psychoterapeut a tak sa táto “svojpomocná” metóda celkom dobre hodí pre všetkých ľudí, ktorí sa dostali do životných slepých uličiek a nevedia, ako z nich. Metóda totiž aktivuje naše vnútorné hojivé sily a nechá ich hľadať pre nás to najvhodnejšie riešenie.

Metóda pozostáva v tom, že sa pri čakrovej meditácii pokúsime nájsť v každej čakre nejaké zviera, ktoré ju riadi. Toto zviera a to, čo pre nás stelesňuje, vypovedá o energii danej čakry – ak je napríklad zdeformované alebo poškodené, máme v danej čakre problém.

Zvieratá, ktoré v čakrách máme, sú naši priatelia a pomocníci. V šamanizme mávame jedno silové zviera, pri totemovej metóde ich máme hneď sedem (alebo iný počet, podľa toho, s ktorým čakrovým systémom pracujeme). Máme k dispozícii ich rozum a skúsenosti, ich výnimočné vlastnosti a schopnosti. Keď ich pravidelne navšetvujeme, dokážeme zažiť svet ich očami a nesmierne tým obohatíme náš vlastný život. Keď prídu zlé situácie, zavoláme si na pomoc jedno z nich a použijeme jeho schopnosti na to, aby sme situáciu zvládli.

Ako na to

Pri obsadzovaní čakier postupujeme tak ako pri ich čistení – od koreňovej ku korunnej. Uvoľníme sa, chvíľku relaxujeme a potom sa sústredíme na danú čakru (ja na to používam hudbu určenú na aktiváciu čakier) a pocity v nej a pokúsime sa v nej nájsť nejaké zviera. Pozrieme si ho, ako na nás reaguje, či je veselé alebo vystrašené, priateľské alebo nepriateľské, môžeme sa ho spýtať na meno i na to, čo preň máme urobiť. Takto postupujeme čakru po čakre, až už máme kompletný totem.

Zostavenie totemu sa niekedy nepodarí na prvýkrát – ak nebudeme vedieť niektoré čakry obsadiť zvieratami, nič si z toho nerobme, nabudúce sa to možno podarí.

Zapíšeme si, ktoré zvieratá kde máme a čo sme sa o nich dozvedeli. Niekedy sa totiž zvieratá presúvajú medzi čakrami, alebo sa premenia na iné zviera, ak sa nám podarilo blokádu čakry odstrániť.

S totemom pracujeme denne. Denne si nájdeme čas na to, aby sme za svojimi zvieratami zašli, porozprávali sa s nimi a nechali si poradiť alebo vysvetliť. To je totiž ich funkcia – majú nás naučiť to, čo nechceme alebo nedokážeme vidieť a čo bráni tomu, aby sme boli vyrovnaní a mali sa radi.

Buďte pripravení, že niektoré zvieratá budú nepriateľské. To vtedy, keď sa správate nepriateľsky vy k nim – keď ich nepočúvate, alebo keď ich dokonca potláčate! Vtedy na vás môžu aj zaútočiť, aby si vynútili vašu pozornosť. To je signál, že s danou čakrou treba niečo urýchlene robiť. Ak budete mať takéto zlostné zviera, nájdite si nejaké zviera, ktoré sídli v inej čakre a je priateľské, a požiadajte ho, aby spolu s vami išlo za tým zlostným zvieraťom a pomohlo vám.

Čakrová terapia

Keď vidíte, že sa niektoré zviera nemá dobre, pýtajte sa ho, čo máte preň urobiť – a potom to aj urobte. Ja som napríklad v srdcovej čakre mala labuť na peknom tichom jazierku, ale stále trepotala krídlami, akoby chcela odletieť. Keď som pozrela na oblohu, bola olovená a vedela som, že takto labuť nebude môcť odletieť. Tak som išla za zvieraťom mojej hrdelnej čakry, drakom, a poprosila som ho, aby sme spolu roztrhali olovené mračná nad labutiným rybníkom. Len čo sme to urobili, labuť odletela – a pretože som zvedavá, leteli sme s drakom za ňou. Vyletela na kopu holého kameňa, chvíľu tam zostala a potom sa vrátila do rybníka.

Takto pokračovala pár dní po sebe. Nechápala som, prečo z krásneho rybníka uteká na kopu kameňa, ale napadlo ma, že ak nechce byť na rybníku, bude lepšie ju uvoľniť. Bolo mi z toho smutno, mala som ju rada, ale nechcela som, aby sa na rybníku trápila, keď chce ísť preč. Tak som jej to pri najbližšej návšteve povedala. Labuť okamžite odletela a v tú ranu rybník zmizol a miesto neho mi v srdcovej čakre zostala kopa mŕtveho kamenia.

Pokračovala som pri očiste čakier smerom nahor. Dovtedy som mala obsadených len šesť čakier, lebo v korunnej som nevedela nájsť nijaké zviera. A v ten deň, keď som labuť uvoľnila, odrazu som ju našla v korunnej čakre na ešte krajšom jazierku a celá žiarila ako slnko…

Šamanské putovanie so zvieratami

Svoje zvieratá môžete použiť i na miniatúrne verzie šamanského putovania. Keď už hovorím o tej labuti, ešte kým sídlila v mojej srdcovej čakre, tak som ju raz požiadala, aby mi ukázala, prečo pri citovejších filmoch chytám záchvaty plaču. Ten príbeh nebudem popisovať, ale labuť ma vzala na chrbát a letela so mnou kamsi ďaleko preč a zrejme do minulosti a ukázala mi, čo je príčinou mojich slzavých záchvatov. Odvtedy sa už moje plače pri televízii neopakovali – cesta ku koreňu problému ma vyliečila.

Niekedy to nebude také jednoduché. Niekedy môžeme mať v sebe zviera, ktoré nechce spolupracovať. Vtedy je dobré ísť za zvieraťom v korunnej čakre a požiadať ho, aby zvolalo na poradu všetky ostatné zvieratá. Predložte im otázku, ktorú na ne máte, a nechajte ich, nech vám povedia riešenie.

Ešte jedna rada, než sa do toho dáte sami: vaše zvieratá potrebujú vašu lásku a starostlivosť. Dávajte im ju najavo. Doteraz ste si ich nevšímali, takže sa pripravte na istú nedôveru a neochotu. Ale dobre si všímajte aj to, čo sa deje so zvieraťom a s prostredím, v ktorom sa nachádza. Keď tam dôjde k nejakým výraznejším zhoršeniam, môže to byť signál, že sa chystá fyzický problém. Čím skôr vtedy zasiahnete, tým lepšie urobíte sami sebe – a tým radšej vás vaše zvieratá budú mať!

Nebojte sa experimentovať

Metóda osobného totemu je najúčinnejšia, keď vás ňou sprevádza skúsený psychoterapeut alebo šaman, ale ak ste podnikavejší a spoľahnete sa na svoju intuíciu, čoskoro dosiahnete výborné výsledky aj sami. Sústavnou prácou so zvieratami odhalíte blokády v čakrách a podarí sa vám ich odstrániť, čím sa vaša osobná energia zvýši, podvedomie sa zbaví obmedzujúceho programovania a vy budete mať jednak lepší pocit sami zo seba, budete menej závislí na citoch iných ľudí (lebo svojich najlepších kamarátov budete nosiť priamo v sebe), budete pôsobiť na prostredie pokojnejšie a to k vám možno pritiahne iný druh ľudí, ktorí vás na vašej ceste rastu a rozvoja dostanú zas o kúsok ďalej.

Spracované podľa tohto článku na Eprakone.

Leave a comment