Učíme sa meditovať II.

Pomocou meditácie sa môžeme stále bližšie približovať k nášmu stredu, k stredu vlastného bytia, vytvoriť opäť rovnováhu celej bytosti. Meditácia napomáha skúmaniu samého seba a seba spoznaniu. Meditácia vyžaduje určitú dávku odvahy pozrieť sa pod vlastnú pokrievku a postaviť sa sám sebe zoči voči. Pri spoznávaní samého seba, svojich zvykov a presvedčení môžeme nájsť nádhernú pohodu a harmóniu, ako aj nám samým nepríjemné veci. Môžeme odkryť všetko zahalené, uvedomiť si samého seba a ak treba, zmeniť svoje postoje, zvyky, náhľady. Každý problém a prekážka pri meditácii môže byť našim najlepším sluhom. Ostatne, presne tak, ako aj v dennom živote.

Prekážky počas meditácie

Všímajte si, čo vás pri medtácii ruší, čomu dovolíte vyrušiť vás. Tieto prekážky vás na niečo upozorňujú.

Všeobecná nepohoda: pri meditácii sa dostávame do stavu pokoja, podobnému spánku ale s plným vedomím. Veľa ľudí na stav pokoja nie je zvyknutých a cítia sa v ňom nepohodlne. Badám to hlavne u ľudí žijúcich „v hlave“, ktorí stále niečo musia robiť a nikdy nie sú v pokoji. Stav pokoja sa stal pre nich neprirodzený a vnímajú ho ako nepohodlný. Ak ste jedným z nich, sledujte svoju nepohodu – choďte za ňou, skúmajte ju, zistite jej príčinu.

Otázky pre zamyslenie: Viem sa živote uvoľniť? Doprajem si oddych? Doprajem si oddych bez zlého svedomia? Vnímam ničnerobenie ako negatívnu vlastnosť?

Nepokojné telo: každý meditujúci aspoň raz spozná zaspávajúce končatiny, kŕče, či potrebu sa pohnúť, alebo dokonca hneď a zaraz vyskočiť zo stoličky. Telesnú nepohodu je možné riešiť zmenou polohy. Pri potrebe pohnúť sa skúste chvíľu vydržať a sústrediť sa na svoj dych, či potreba nezmizne. Skúmajte, kedy a ako vaše telo reaguje na pokoj a čo vám chce povedať. Odporúčam opakovane prevádzať meditáciu „Precítenie tela“ uvedú v prvej časti seriálu.

Otázky pre zamyslenie: Ako sa starám o svoje telo? Doprajem mu dostatok pohybu a oddychu? Počúvam svoje telo? Snažím sa symptómy môjho tela ignorovať?

Ako prekonať zaspávanie, odbiehanie myšlienok, pocit nesprávnej meditácie sa dozviete v e-booku „Škola meditácie

Ekniha-Meditacia (2)

Meditačné miesta

Aké je podľa vás najvhodnejšie miesto na meditáciu? Ak si pozrieme najčastejšie obrázky v médiach zobrazujúce meditujúceho, vidíme ho na vrcholku hôr, uprostred lúky, alebo na pláži pri východe, či západe slnka. Ako teda môžeme meditovať my, v mestách a dedinách uprostred Európy? Nie sme predsa v kláštoroch na samote. A ešte máme aj naše každodenné činnosti a obmedzený čas na našu meditáciu.

Dobrá správa je: meditovať môžeme všade. Výzvou je: treba k tomu určitý cvik. Meditácia ako ponorenie sa do seba a prijatie všetkého čo je, t.j. aj všetkých okolností okolo nás je možná uprostred rušného mesta, alebo vo vlaku či mestskej doprave. Na začiatku meditačnej praxe je ale najvhodnejšie prostredie s čo najmenšími rušivými elementami, keďže ruch okolo nás je výzvou pre koncentráciu a uvoľnenie mysle.

Preto je výber miesta pre meditáciu dôležitý. Môžem vám potvrdiť, že miesto, na ktorom pravidelne meditujete, bude mať čoraz príjemnejšiu atmosféru a bude sa vám na ňom postupne oveľa ľahšie meditovať.

V e-booku „Škola meditácie“ vám ponúkam moje hodnotenie a odporúčania najčastejších meditačných miest.

Návod ako meditovať a vedené meditácie nájdete v e-knihe „Škola meditácie – meditácia ako cesta k sebe


Najbližšie udalosti:

25. apríla 2019

Mesiac s Archanjelmi - Zdravie, vzťahy, práca a vnútorné vedenie – 25.04.2019 - 25.06.2019 Celodenná

30. apríla 2019

Liečivá vedená meditácia a imaginácia – 30.04.2019 19:00 - 20:30

7. mája 2019

Liečivá vedená meditácia a imaginácia – 07.05.2019 19:00 - 20:30

14. mája 2019

Liečivá vedená meditácia a imaginácia – 14.05.2019 19:00 - 20:30

18. mája 2019

Numerológia I. - Prapôvodné významy čísel – 18.05.2019 9:00 - 14:00

Prihlás sa na odber nášho informačného letáku:

Select list(s):

Som. Žijem. Žijem v prúde života, vnímam ho a pozorujem, pomocou neho sa rozvíjam. Inšpirujem a som inšpirovaná. Pomáham a je mi pomáhané.

Vediem Centrum Effata Vita v Hainburgu, miesto stretnutí, seba-poznania a seba-rozvoja.

Termíny pre osobné stretnutie – liečenie energiou, anjelskú terapiu, výklad kariet – cez e-mail info zavinac cestaksebe.com.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: