Táto meditácia slúži na uvoľnenie a precítenie vášho tela. Môže trvať ľubovoľne dlho, o čo dlhšie ju budete praktikovať, o to hlbšie poznatky o svojom tele a jeho aktuálnom stave získate. Pre začiatok odporúčam 10-15 minút. Počas meditácie budete presúvať vašu pozornosť, váš vnútorný zrak po tele od nôh až po hlavu a postupne ich budete uvoľňovať a preciťovať.  Najprv si celú meditáciu prečítajte a až potom sa pustite do jej vykonania.

Fáza 1 – uvoľnenie tela

Keď ste pohodlne oblečený, zvonenie nastavené, miesto na meditáciu pripravené, najprv ponaťahujte svoje telo, svaly a šľachy. Pohodlne si sadnite, alebo ľahnite. Uvoľnite ruky, či už ležiace pri tele alebo na stehnách. Zavrite oči.

Zamerajte pozornosť  na dych, nechajte ho plynúť. Dych nesilte, len pozorujte ako plynie. Rátajte výdychy od 10 po 1. S každým výdychom sa viac a viac uvolnite.

Attractive young woman working out at home, doing yoga exercise on blue mat, lying in Shavasana Corpse or Dead Body Posture , resting after practice, meditating, breathing. Full length

Fáza 2 – prevedenie zámeru

Presuňte svoju pozornosť, svoj vnútorný zrak na prsty na nohách.

Precíťte ich – sústreďte svoju pozornosť len na prsty na nohách a otvorte sa vnemom, ktoré prichádzajú. Môžete v nich cítiť teplo, zdanlivý pohyb, možno sa vám pred vnútorným zrakom objavia obrazy. Vnemy  len zaznamenajte a vnímajte bez vyhodnocovania.

S výdychom prsty uvolnite, vnímajte ich pár sekúnd.

Pozornosť presuňte k ďalšej časti tela.

Takto pokračujte po celom tele, od dola hore, podľa vzoru:

  • Presunutie pozornosti na ďalšiu časť tela
  • Precítenie, vnímanie
  • S výdychom uvoľnenie
  • Precítenie, vnímanie

Môžete si vybrať, ako detailne budete prechádzať telom (závisí na čase, ktorý ste si určili). Či pôjdete od jedného prstu ku druhému, alebo precítite naraz na nohách prsty, chodidlá, narty, členky.

Postupne si prejdite celé nohy, panvu, brucho, hrudník, chrbticu a chrbát, paže, šiju a krk, tvár, uši, kožu na hlave.

Precíťte, ako vaše telo oťaželo, aký je to pocit, byť uvoľnený. Svoju pozornosť udržujte vo vašom tele, môžete ho preciťovať, vnútorným zrakom po ňom prechádzať, až do konca meditácie.

Fáza 3– návrat do prítomnosti

Keď počujete signál ukončenia meditácie, zvoľna sa vedome nadýchnite do celého tela a precíťte ho. So zámerom precitnutia s hlbokým nádychom precíťte svoje nohy a pohýbte prstami na nohách, s hlbokým nádychom precíťte svoje ruky a pohýbte prstami. Uvedomte si svoje okolie, tu a teraz, svoje telo v tejto prítomnosti, zdvihnite ramená, pohýbte hlavou a keď ste pripravení, otvorte oči.

Ak máte pripravený zápisník alebo denník, zapíšte si svoje dojmy z meditácie. Ako sa vám darilo sústrediť sa, či sa vám zdala byť dnes meditácia veľmi dlhá, alebo krátka. Ktoré myšlienky sa drali na povrch a chceli byť povšimnuté. Akou metódou sa vám darilo najlepšie nechať myšlienky, pocity, alebo iné ruchy odplávať.

Môžete zdielať aj v komentároch, ako sa vám darilo.


Návod ako meditovať a vedené meditácie nájdete v e-knihe „Škola meditácie – meditácia ako cesta k sebe

SkolaMeditacie_ekniha


Najbližšie udalosti:

21. marca 2019

Hatha joga – 21.03.2019 18:00 - 19:15

26. marca 2019

Liečivá vedená meditácia a imaginácia – 26.03.2019 19:00 - 20:30

28. marca 2019

Hatha joga – 28.03.2019 18:00 - 19:15

2. apríla 2019

Liečivá vedená meditácia a imaginácia – 02.04.2019 19:00 - 20:30

9. apríla 2019

Liečivá vedená meditácia a imaginácia – 09.04.2019 19:00 - 20:30

Prihlás sa na odber nášho informačného letáku:

Select list(s):

Som. Žijem. Žijem v prúde života, vnímam ho a pozorujem, pomocou neho sa rozvíjam. Inšpirujem a som inšpirovaná. Pomáham a je mi pomáhané.

Vediem Centrum Effata Vita v Hainburgu, miesto stretnutí, seba-poznania a seba-rozvoja.

Termíny pre osobné stretnutie – liečenie energiou, anjelskú terapiu, výklad kariet – cez e-mail info zavinac cestaksebe.com.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: