Místo kytice cibule

Tato kremmydi* je pro tebe.

Daniels vyndává cibuli z krabičky a drží ji oběma rukama.cibula
Je velká asi jako baseballový míček. Na povrchu je jako z papíru – je světlá, růžovohnědá a má na sobě proužky. Je mu jasné, že další slupka bude fialovopurpurová a další vrstvy pak budou postupně blednout od nachové až po slonovinovou a jasně bílou. A prostředek bude zelený jako limetka.
Dole jsou na cibuli zbytky kořínků. A nahoře zase první hebce zelené výhonky – příslib dalšího růstu. Z jádra, kořínků a výhonků je zřejmé, že když nastane její čas, cibule bude připravena zase růst. Ta cibule není mrtvá, jenom vyčkává.
Daniels pokládá cibuli na stůl a čte dál:

Kytice je sice o narozeninách obvyklejší, jenže časově bývá omezená. Pomíjivá krása je snad poetická, ale květiny jsou mrtvé už při předání, takže je to gesto prchavé a chvilkové. Naproti tomu cibule nejenže je krásná, ale zároveň je užitečná a obsahuje v sobě trvalou možnost.
 Mimoto je cibule tak trochu kytice také. Cibulka rostliny z čeledi liliovitých. Pokud jí to dovolíme a poskytneme jí vhodné podmínky, rozkvete. A ze semínek budou další cibule. A další květy.

 Samozřejmě můžeš cibuli sníst syrovou – tak, jak je -, cibulku i výhonky. Jinak ji nakrájej nadrobno nebo na plátky, nastrouhej, přidej všechny možné přísady, cibuli můžeš opražit nebo péct. Jedině cibule dodá jídlu skvěle nasládlou, pikantní chuť. Co by to bylo za omáčku bez cibule… – nebo za polévku, guláš, pečeni či salát?
 Anebo si můžeš kremmydi zasadit a za příznivých podmínek ti poroste. Já třeba mám cibuli zasazenou ve sklenici na okně – kořínky jsou ve vodě, lístky ve vzduchu a výhonky pěkne raší. Cibule je věčná – když ji necháš vysemenit, budeš si moct pěstovat několik set mladých cibulek. Ty se pak dají usušit a můžeš z nich nadělat dlouhé šňůry; když si je rozvesíš v kuchyni, po celou zimu ti tam budou vonět letní hlína a slunce.
 To ještě není všechno. Vrchní slupka je vlastně papír, na který se dá psát, anebo se dají slupky povařit a barvit jimi o Velikonocích vajíčka nahnědo. Stejně se dají barvit i nitě a ty pak lze třeba vetkat do červených pokrývek, což se kdysi dělalo na krétském venkově.
 K tomu léčivé vlastnosti. Cibule napomáhá udržet zdraví a dobrou kondici.
 Setkání s cibulí v žádném případě není náhodné a bez následků. Cibulová šťáva tě rozpláče, prsty i dech jsou po cibuli dlouho cítit. Když si cibulovou šťávou potřeš chodidla, druhý den bude tvůj dech cítit cibulí. Cibule sestává z olejů, cukrů a vody, řady složitých látek, má také složitou krystalickou štrukturu. Je to prostě zázrak – v chemické laboratoři i pod mikroskopem.
 Kremmydi je metaforou vrstevnaté podstaty samotné existence. V zeleném středu klíčí nekonečná možnost. Když se zelinář zajímal, proč si jedinou cibuli vybírám tak pečlivě, a já mu to řekla, nic za tu cibuli nechtěl a prohlásil, že podstatou cibule je plodnost.
 oknoO tvém svátku a nenarozeninách vyjadřuje kremmydi moc pěkně hořkosladkou podstatu prchavé náklonnosti.
 Dodává chuť životu.
 Všechno, na co se podíváš opravdu pořádně, se může stát oknem do světa.
Chronia pola.**

Výňatok z knihy Třetí přání: 3. Splněno. Od Roberta Fulghuma.

*kremmydi = cibuľa
**Chronia pola = všetko najlepšie k narodeninám

Zamilovala som si túto Fulghumovu triógiu. Ak radi čítate romány, ktoré nie sú len plytké, odporúčam. Vďaka maminka za tento vianočný darček!

Ak by ste si chceli zakúpiť túto, alebo iné knihy, stačí mi napísať E-Mail na info[ät]cestaksebe.com a pri najbližšej príležitosti si ich môžete prísť vyzdvihnúť ku nám do centra Effata, alebo vám ich  pošlem poštou. Okrem toho vám garantujem 10% zľavu z odporučenej predajnej ceny!

Samozrejme, môžete zakúpiť aj vo veľkých kníhkupectvách, ako napríklad v Martinuse:
 


Najbližšie udalosti:

20. januára 2020 - 26. januára 2020

Sebapoznávanie, joga a meditácia v Thajsku – 21.01.2020 - 01.02.2020 0:00

Prihlás sa na odber nášho informačného letáku:

Select list(s):

1 Comment

Leave a comment