Myseľ je prekážka a záťaž

cesta-pokojneho-bojovnikaMyseľ je jedno z tých neurčitých slov, ako napríklad láska. Správna definícia závisí od stavu tvojho vedomia. Pozri sa na to takto: máš mozog, ktorý riadi telo, ukladá informácie a s tými informáciami sa potom hrá. Abstraktným mozgovým procesom hovoríme intelekt. Nikde som sa nezmienil o mysli. Mozog a myseľ nie sú totožné. Mozog je skutočný, zatiaľ čo myseľ skutočná nie je. Myseľ je pomyslený výplod základných mozgových procesov. Je to niečo ako nádor. Zahŕňa všetky náhodné, nekontrolovateľné myšlienky, ktoré ako bubliny vystupujú z podvedomia do vedomia. Vedomie nie je myseľ, uvedomenie nie je myseľ, pozornosť nie je myseľ. Myseľ je prekážka, záťaž. Je to akási chyba vo vývoji ľudskej bytosti, počiatočná slabosť ľudského experimentu. Ja myseľ nepotrebujem.

Mozog môže slúžiť ako nástroj. Vie si zapamätať telefónne čísla, riešiť matematické hlavolamy alebo skladať verše. Týmto spôsobom pracuje pre zvyšok tela ako ťažný motor. Keď však nemôžeš prestať myslieť na to či ono telefónne číslo alebo na nejaký matematický problém alebo keď ťa proti tvojej vôli napadajú znepokojujúce myšlienky či spomienky, nie je to práca tvojho mozgu, ale blúdenie tvojej mysle. Potom ťa ovládne; ťažný motor sa splaší.

6977311-abstract-scorpionAk to chceš skutočne pochopiť, musíš pozorovať sám seba, aby si rozumel, čo tým chcem povedať. Nahnevaná bublina v tebe vystúpi na povrch a ty sa nahneváš. Tak je to so všetkými emóciami. Sú to tvoje patelárne reflexy na myšlienky, ktoré nemôžeš ovládnuť. Tvoje myšlienky sú ako divé opice, ktoré uhryzol škorpión.

 


Výňatok z knihy Cesta pokojného bojovníka, Dan Millman od Vydavateľstva Eugenika. Jeden výtlačok máme v našej otvorenej knižnici v Centre Effata Vita.

Túto knihu zároveň zaraďujem do môjho zoznamu prečítaných kníh. V podobe príbehu opisuje spisovateľ svoju cestu uvedomenia. Príbeh sa číta ľahko, zrozumiteľne. Knihu odporúčam prečítať.

Inak ju nájdete aj v ďalších kníhkupectvách, napr. v Martinuse


Najbližšie udalosti:

17. februára 2020 - 23. februára 2020

Liečenie hudbou krištáľových misiek - HLOHOVEC – 20.02.2020 16:00 - 20:30

20. apríla 2020 - 26. apríla 2020

Liečenie hudbou krištáľových misiek - HLOHOVEC – 23.04.2020 16:00 - 20:30

8. júna 2020 - 14. júna 2020

Liečenie energiou – základný kurz s certifikátom – 13.06.2020 - 14.06.2020 9:00 - 18:00

Prihlás sa na odber nášho informačného letáku:

Select list(s):

Leave a comment