O učení, bdelosti a uvoľnení strachu

god-594722_1280Koleso sa vracia. Precíť, pochop, preži, používaj. Pochopené princípy nepoužité v praxi vyblednú a znova sa ku nim vrátiš. Bdelosť vo vnímaní ti pomôže sprístupniť a spojazdniť spracované. Tvoje lekcie sú tvorené tvojím zámerom, tvojím zameraním.

V príbehu nájdeš sám seba a celý svet, rozprávaj svoj príbeh, aj sám sebe.

Zmes minulosti a budúcnosti, ktoré sú v tomto momente prítomné, ktoré sa preháňajú tvojou mysľou a tvojimi pocitmi, tvojím telom, môžeš použiť pre učenie sa – pre spomenutie si. Spomenutie si čoho? Pôvodu, hĺbky, prapôvodu, cyklov bytia. S ich porozumením môžeš prakticky reagovať na situácie inak – ak je to ovšem v tvojom zámere.

Poznanie máš v sebe, ale ako ho využívať, používať? Bdelosťou. Čo je bdelosť? Vnímanie tvojho vútorného a vonkajšieho sveta a súvislostí.

Príbeh Jakuba – ako chcel prejsť cez rieku

rivers-272352_1280Rieka bola veľmi rýchla, skákavá, prudká, s veľa kameňmi. Ako by mohol Jakub cez ňu bezpečne prejsť? Vo svojom strachu o život sa cítil najprv zúfalý, lebo žiadnu možnosť pre seba nevidel. Videl len zúrivú rieku a nič, čo by mu mohlo prechodom cez rieku pomôcť. Načrel nohou do vody a hneď mu ju rieka odsunula na stranu. Prúd bol rýchly. Kazajka strachu sa stiahla ešte viac.

Ako sa zbaviť kazajky? Vytvoriť si zámer a otvoriť sa. Spomenúť si na svoju Božiu iskru, vnímať v sebe a na sebe kazajku. Spýtať sa: čo mi tento strach ukazuje? Kde je Jakub nebezpečný voči sebe a svojmu okoliu? Môže zámer prežiť, ustúpiť, vybrať sa inou cestou, poľaviť. Zbaviť sa viazaní na sebe, k sebe a ku druhým. Prehodnotiť svoje zámery, ako podľa vonkajších, tak aj podľa vnútorných okolností.

Čo môžeš v sebe uvoľniť, keď sa cítiš spútaný? Ktoré pocity ťa spútavajú? Kedy cítiš pocity samoty, keď sa akurát nemáš o koho oprieť a nemáš s kým zdielať tvoj život?

Keď si presvedčený, že ti presne toto chýba a nevidíš možnosti, ako nadobudnúť pocit vlastného šťastia. Keď nevidíš možnosti k navráteniu sa ku vlastnému šťastiu.

Zdieľaj, pre tvoju radosť, so sebou, s okolím. Opieraj sa o seba, o tvoju iskru, o celok, o tvoju dôveru. Píš, rozprávaj, komponuj, tancuj, medituj, vyjadruj sa alebo buď ticho. Nájdi svoj spôsob uvoľnenia od predstáv, konvencií, nesplnených očakávaní.

crystal-162608_1280Cítim sa výborne – táto veta ako zámer. Nechaj sa ňou sprevádzať. Nechaj sa ňou ovplyvňovať. Je ľahké povedať ju, keď sa výborne aj cítiš.

Čo ak sa v tom momente necítiš výborne? Pozri na seba: si človek, ktorý zažíva pocity: necítim sa výborne. Rozplyň sa v tomto pocite a uži ho do poslednej kvapky. Otvor sa tomuto pocitu, nechaj ho vojsť a vyjsť, rozplynúť sa do stratena. Výborne precíť pocit „necítim sa výborne“. Uži si ho, pozoruj a nechaj sa viesť. Zároveň na ňom nelipni, ani ho neodsúvaj umelo, ani sa ho nedrž. Len pozoruj nepríjemnosť, ktorá v tebe je a zároveň dovoľ tvojmu vnútornému svetlu rozplynúť sa v tebe. Tvoje vedomie pra-dôvery ti pomôže.

Ako podľa teba pokračuje Jakubov príbeh?

 

Sananda, 30.9.2015
Zdroj obrázkov: pixabay


Najbližšie udalosti:

20. januára 2020 - 26. januára 2020

Sebapoznávanie, joga a meditácia v Thajsku – 21.01.2020 - 01.02.2020 0:00

Prihlás sa na odber nášho informačného letáku:

Select list(s):

Leave a comment