Doplňujúce cvičenia k meditačnému experimentu.

Koncentraci můžeme cvičit, a stejně jako je koncentrace podstatná pro meditaci, je meditace nejlepším způsobem cvičení koncentrace. Zde uvádím dvě užitečná základní cvičení.

Cvičení 1. Vyberte si nějaké běžné slovo, jako například „strom“ nebo „voda“. Napište je na kousek papíru. Nyní si zapište první slovo, které vás v souvislosti s tím napadne, a ihned se vraťte k původnímu slovu. Napadne vás další slovo. Zapište je a opět se hned vraťte k výchozímu slovu. Provádějte to tak dlouho, dokud se vám budou vybavovat související slova. Jakmile přestanou, původní slovo opusťte. Podržte si je v mysli, soustřeďte se na ně, ale nepřemýšlejte o něm. Vytrvejte tak dlouho, dokud vám to bude příjemné.

Cvičení 2. Toto cvičení provádějte následující den po cvičení 1. Začněte s týmž výchozím slovem. Podržte si je v mysli. Jakmile se vynoří některé ze slov, která se vám vybavila během cvičení 1 (nebo nějaké nové slovo), vraťte se k výchozímu slovu. Cvičení opakujte celý měsíc alespoň pět minut denně. Koncem měsíce zaznamenáte určité zdokonalení v koncentraci.

KONCENTRACE

hlavaAmyslienkyCo to vlastně je koncentrace? Vzhledem k jejímu velkému významu pro meditaci o ní potřebujeme znát více. Psychologové definují koncentraci jako zvláštní druh zklidněné a nepřerušované pozornosti, která se natolik zúží, že vnější vlivy, které by nás normálně rušily, k nám nedolehnou. Naše vědomí se plně upíná na jediný podnět, stává se jednobodovým“.

Přínos meditace pro běžný život je výrazný. Soustředíme-li se na to, co děláme, jsme schopni dosahovat vyššího výkonu a lépe si zapamatujeme podrobnosti. Mnohá selhání naší paměti jsou totiž způsobena tím, že jsme se soustředili nedostatečně.

Ale proč je koncentrace pro meditaci tak důležitá? Odpověï zní, že teprve je-li mysl soustředěná, jsme schopni umožnit jí poznat samu sebe. Obvykle se duševně i citově zmítáme v neustálé záplavě podnětů hlučně se dožadujících naší pozornosti, a nikdy doopravdy nevíme, co vlastně „pozornost“ znamená. Pohled z okna nás zaměstnává tolik, že jsme si nejen nikdy důkladně neprohlédli vlastní dům, ale neuvědomujeme si ani jeho skutečnou podstatu. Pomocí koncentrace vycvičíme mysl, aby byla čistější a vnímavější k jakékoli naší činnosti, a umožníme jí obrátit se a nahlédnout do sebe samé.

Ale jak může mysl poznat samu sebe? Není to, jako bychom chtěli, aby se na sebe podívalo oko? Jistě, je to absurdní, pokud zastáváme názor, že pro „poznání“ musí být vždy dvě strany – mysl, která poznává, a věc, která je poznávána. Jinými slovy, že mysl se musí vždy soustředit na něco mimo sebe, že mysl a obsah mysli jsou dvě oddělené záležitosti. Pomocí koncentrace však mysl může dospět do stadia, kdy nemá žádný obsah.

Co pak? Přestala mysl existovat? Odpověï vám poskytne vaše vlastní zkušenost.

Zdroj: David Fontána – Kniha meditačních technik


Návod ako meditovať a vedené meditácie nájdete v e-knihe Škola meditácie – meditácia ako cesta k sebe


Najbližšie udalosti:

22. apríla 2019 - 28. apríla 2019

Mesiac s Archanjelmi - Zdravie, vzťahy, práca a vnútorné vedenie – 25.04.2019 - 25.06.2019 Celodenná

29. apríla 2019 - 5. mája 2019

Liečivá vedená meditácia a imaginácia – 30.04.2019 19:00 - 20:30

6. mája 2019 - 12. mája 2019

Liečivá vedená meditácia a imaginácia – 07.05.2019 19:00 - 20:30

13. mája 2019 - 19. mája 2019

Liečivá vedená meditácia a imaginácia – 14.05.2019 19:00 - 20:30
Numerológia I. - Prapôvodné významy čísel – 18.05.2019 9:00 - 14:00

Prihlás sa na odber nášho informačného letáku:

Select list(s):

Som. Žijem. Žijem v prúde života, vnímam ho a pozorujem, pomocou neho sa rozvíjam. Inšpirujem a som inšpirovaná. Pomáham a je mi pomáhané.

Vediem Centrum Effata Vita v Hainburgu, miesto stretnutí, seba-poznania a seba-rozvoja.

Termíny pre osobné stretnutie – liečenie energiou, anjelskú terapiu, výklad kariet – cez e-mail info zavinac cestaksebe.com.

Tagged on:     

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: