Piatok, keď svietilo slnko

Prispela Zuzka, ďakujeme!

6937508-winter-sunNebolo to len tým, že bol piatok. Bolo to slnko, slnko všetko presvetlilo. Bolo príjemné len tak sa tešiť, lebo svieti slnko. Vnímať seba, ako štípe mráz, nechať cítiť zimu a nechať cítiť slnko.

Práca, veľa práce, nič nové, rutina, veľa. Problémy, veľa problémov… Povinnosti a robota po práci, kolotoč, hľadať riešenia..nič nové..

Prekvapenie?

Prekvapenie?

Prekvapenie?

Vytváram pocit tlaku? Mám toľko energie, že to narúša komfort druhých?? … asi to nebolo len tým, že bol piatok, asi to nebolo len tým slnkom…

Môžem si dovoliť byť ticho, ale nie ticho ako TICHO, môžem si dovoliť nereagovať na všetko.. tak nereagujem, počúvam a nerozumiem, keď je ticho, tak nerozumiem. Keď sa nepýtam,  nerozumiem. Tak sa pýtam a..nerozumiem. Naučila som sa selektovať otázky, triediť, aby nenarúšali komfort druhých, netlačím… netlačím?

Čo robím zle? Čo je zle? Prečo táto chvíľa, tento moment?

Tak som ticho, ticho v sebe a hľadám odpovede.

Je toho akosi veľa,  nerozumiem tomu, modlím  sa, tak ako každý deň, nepýtam sa prečo ja, prečo práve mne … nie, nedávam také otázky,

Len na chvíľu byť v tichu, sama.. sama? Aj keby som veľmi chcela zdieľať, nie je s kým. Každý sme vlastne sám, vo svojom tichu. Tak Bože, buď teda tu a potlač ma trochu, postrč ma, zatras mnou…

Som so svojimi myšlienkami, so svojou prázdnotou a popritom automaticky podávam peniaze cudzej žene… tie oči, jej oči. Čo sa to v nich mihlo? Vďaka, pochopenie, neviem… , ale ďakujem Bože, za to, že si mnou „zatriasol“.

Je večer, už nie je slnko, len mráz. Myšlienky, smútok, modlím sa. Tak ako každý deň, modlím sa za pokoj duší iných, pocit kľudu pre druhých, pre ostatných.

Nemám právo súdiť, radiť, rozoberať . Každý sme sám, pre seba, v sebe. Tak veľmi  rozmýšľam nad týmto dňom, dlho som nemala mokré oči. Dnes áno, veľa, chcem sa pýtať prečo,  prečo tento deň, prečo takýto deň….

Idem sa pýtať, plná nepochopenia a vtedy namiesto  „prečo“, príde ďakujem, ďakujem.  Stále dokola, ani neviem prečo, vyslovujem slová vďaky za tento deň.

Každá chvíľa, každý moment, každý človek a každý koment, má niečo dať, či povedať, naučiť a naučiť ma lepšie žiť? Tak áno,  dnes už nie je piatok, ale svieti slnko a  len tak vo vzduchu hľadám… čo to bol za deň.

Bol to deň, keď na každého ináč dopadajú emócie, pocity, situácie. Keď každý po svojom spracúva, čo život, deň, chvíľa prinesie. Niekto lepšie, niekto po svojom.

7033317-night-winter-mountainTak je to dobre, keby všetko bolo iba biele, tak by sme nevideli krásu iných farieb. Keď prijmeme celú paletu farieb, tak je to je super, lebo časom sa z palety  základných farieb dajú miešať aj vedľajšie…. Tak sa časom aj ľudia menia, keď sú ako pár dve základne farby, tak sa postupne jeden od druhého niečo naučia, niečo preberú a premiešajú.. a zmenia sa na  úžasnú, novú zmes farieb…

Už dlhšiu dobu mám zvláštny pocit, akoby som sa podvedome začala pripravovať na izoláciu od okolia. Neviem prečo, možno to je sťahovaním z mesta, teším sa na ticho, rosu na tráve a slnko medzi stromami. Celý život som bola rada sama so sebou, nedokázala pochopiť prečo som  práve ja, práve tu a práve v tomto tele, v tomto čase a na tomto mieste. Veľmi dlhý čas ma sprevádzal pocit nepokoja , sebaobviňovania, nelásky a tak..  Posledné viac ako desaťročie je to iné, pokoj prišiel, sebaobviňovanie a všetko to ďalšie odišlo len nedávno….

Včerajší deň mi ukázal, že aj vypäté okamihy  dokážem prijať bez toho, aby som hľadala vinu v sebe, vinu v niekom. Včerajší deň som prijala ako deň, kedy som sa naučila prijať každú chvíľu, aj keď každá chvíľa bola plná emócií a pocitov. Bolo zvláštne sledovať to, uvedomovať si tie pocity a emócie, len ich cítiť, len tak a na konci všetkého spontánne za to poďakovať.

Včerajší deň bol piatok, keď svietilo slnko.

 

1 Comment

Leave a comment