Preč s ťažobou – 10 krokov k ľahkosti

PracovnyZositLahkostPoznáte pociť ťažoby pri veciach, ktoré by ste vlastne radi robili? Namiesto toho sa neviete zdvihnúť, pohnúť, nejaká ťažoba vás ťahá dole, inde a plánované projekty, túžby, konkrétne veci zostávajú nedokončené ? Len preto, že si vlastne sami stojíte v ceste. Ste si toho vedomí a ešte vás to aj štve, že na koci dňa alebo týždňa ste ešte stále nespravili to, na čo sa už dávno psychicky chystáte a pripravujete? Lenže „skutek utek“ a tak, pokiaľ vás nemotivuje nejaký časový limit (skúška a pod.), tak sa do toho neviete dostať?

Prinášame vám pár tipov pre dodanie ľahkosti do vášho života. Nič za vás neurobíme, väčšiu časť práce máte MOŽNOSŤ urobiť sami.

1.     Uvedomenie si ťažoby

Niekedy nám idú veci už tak ťažko, že sa ledva vieme prekonať urobiť niečo naviac v práci a ledva spravíme najnutnejšie povinnosti. V jednom momente plní plánov a v druhom momente dolieha ťažoba a nevieme sa pohnúť. Ako by nás niečo blokovalo, ako by sme sa sami blokovali. Prichádzajú otázky: Urobil som správne rozhodnutia? Vydal som sa správnou cestou? Tak veľmi som to chcel, prečo sa teraz neviem pohnúť?

Môže nám pomôcť uvedomiť si, KEDY pociťujeme ťažobu. Kedy sa cítime vycucnutí, bez energie. Je to po celý deň, alebo v niektorých fázach?

Čo nám v týchto časoch chýba? Spánok, oddych, radosť, čerstvý vzduch, rozhovor, kontakt s niekým, pocit vedomého dýchania, pocit správnosti mojich krokov…

2.     Uvedomenie si prínosu situácie a motivácie

Z nejakého dôvodu si sa rozhodla ísť týmto smerom. Pamätáš si ho ešte? Čo ťa motivovalo začať túto prácu, školu…? Možno berieš, či už prácu, školu, ďalšie vzdelávanie sa, ako dočasné riešenia. Uvedom si, čo bola tvoja pôvodná motivácia, k čomu ti tieto rozhodnutia slúžili a naďalej slúžia. Práca pre pocit istoty, pre finančné zabezpečenie…? Vzdelanie pre lepšie šance na trhu práce, alebo pre vlastný sebarozvoj? Rodina pre radosť, lásku a spolupatričnosť?

Veci, ktoré stratili svoje opodstatnenie môžeme opustiť. Tak vznikne miesto pre nové oblasti, nové radosti, ktorým sa môžeme venovať.

Ak ale naďalej potrebujeme (možno zatiaľ ) niekde zotrvať, môžeme sa POSTARAŤ o to, aby sme v nich boli s radosťou a s motiváciou. Prácu máme hlavne pre zárobok? Tak sa TERAZ rozhdoni, tešiť sa z tohto zárobku – každú minútu, každú hodinu si umožňuješ získať tvoju finančnú istotu, zabezpečenie – paráda! Je to to, čo si chcel. A tak sa môžeš ROZHODNÚŤ, rovno tento čas využiť pre seba – pre tvoju radosť z činnosti, zo stretnutí, zo situácií. Vieš, že táto situácia, táto činnosť ti SLÚŽI.

3.     Dotiahnutie vecí do konca

Niekedy sa blokujeme sami seba tesne pred finále. Pred skúškou vzdáme učenie, alebo celú skúšku. Pred rozhodujúcim rozhovorom ho zrušíme. Možno sme už aj preťažení, lebo sme si toho na seba zobrali veľa a teraz, tesne pred koncom to na nás doľahlo. Predtým, ako sa rozhodneme s ukončením niečoho, si môžeme prebrať, odkiaľ pochádza naša potreba ukončenia. Je to naozaj preťaženie, alebo je to málo radosti a motivácie, alebo je v tom nejaký strach?

Preťaženie – kde mám možnosti získať čas a priestor pre dokončenie? Možnosti zmeny si preber sám pre seba, ak si snimi stotožnený, môžeš ich predniesť aj navonok.

Strach – čo by sa stalo, keby si svoje nápady, úlohy, ostatné činnosti urobil hneď? Alebo si ich aspoň poznačil, ak hneď na ich presadenie nie je vhodná chvíľa? (Asi sa budú ťažko nacvičovať tanečné kroky a choreografia v rade v obchode – aj keď, predstava je to milá. ;)) Ponor sa do seba, či ťa nebrzdí strach – zo zlyhania, z dokončenia a tým zo straty určitej cesty.

„MÔŽEM si DOVOLIŤ ukončiť, dosiahnuť ..doplň tvoj cieľ………“ . Ak je táto veta pre teba nepríjemná, ak v tebe vyvoláva nepríjemné pocity alebo s tebou emočne pohýňa, ponor sa do seba a choď za ňu – choď a stopuj, odkiaľ pochádza nepohoda, stále sa ďalej a ďalej pýtaj, čo v tebe vyvoláva dané pocity – až dosiahneš bod, kde budeš môcť pomenovať strach, alebo prebratý vzor, alebo nedôveru v seba samého a celý svet. Vtedy – ak to pomenuješ – môžeš zapracovať na jeho rozpustení. Na spracovaní a rozlúčení sa s presvedčeniami a strachmi, ktoré ťa obmedzujú.

Málo radosti a motivácie – Ak ti chýba motivácia a radosť, nižšie prídu tipy pre jej obnovenie. Už si prešiel kus cesty, môžeš SI DÔVEROVAŤ. Môžeš si DOVOLIŤ si dôverovať. Môžeš si dovoliť urobiť CHYBY – hlavné je, že sa ďalej ROZVÍJAŠ. To je predsa radostné! Či?

Aká veta by ťa najviac motivovala v dotiahnutí, dokončení tvojich cieľov? Vytvor si pre seba TVOJU vlastnú motivačnú vetu. Čo ťa najviac nabáda pokračovať?  Nájdi TVOJU vetu, tvoju afirmáciu a napíš si ju (či už do pracovného zošitu, ktorý nádješ v prílohe článku, alebo na svoju motivačnú kartičku, alebo niekam inam).

Napíš TVOJU vlastnú afirmáciu. Precíť ju. Zaspievaj si ju. Namaľuj ju alebo tvoj POCIT ku nej. Precíť, ako sa TVOJA motivačná veta stáva skrz teba pravdou. Zatancuj ju!

lahkost14.     Čas pre seba

Veľa činností a povinností, aj keď ich robíme pre seba nás môže zaťažovať. Práca, rodina, vzdelávanie. Každú túto činnosť vytvárame v podstate pre seba . Ale – dokážeme ju naďalej vykonávať v radosti? Koľko percent je zo zotrvačnosti? Často nám chýba kvalitný čas len so sebou. Otvoriť oči v detskej radosti a hrať sa. Spievať. Tancovať. Maľovať. Skúmať chrobáky. Pozerať do vetra. Hocičo. S radosťou.

5.     Život je hra

V návale starostí a povinností sme mnohí zabudli považovať život za hru. Život je hra a my si môžeme DOVOLIŤ hrať sa. V živote, v každom momente, v každej sekunde. Dívať sa na veci a situácie okolo nás ako na zázraky.

6.     Uvedomenie si radosti a ľahkosti

Určite máme cez deň aj chvíle, kedy nám ide všetko s radosťou a ľahkosťou. U mňa je táto chvíľa napríklad hneď ráno – vtedy sa nerada rozprávam a zdieľam, ba niekedy až zazerám, ak sa niekto snaží so mnou veľmi komunikovať. A v týchto momentoch mi ide ale práca najlepšie od ruky, mám veci najrýchlejšie urobené, vybavené, zorganizované. Počas dňa tieto chvíľe radosti môžeme využiť pre zadelenie si práce, alebo pre motiváciu na prekonanie chvíľ s prichádzajúcou ťažobou – ktorú pekne krásne našimi metódami pošleme kade ľahšie.

 

7.     Vymaž slovo musím zo svojho slovníku

Niekedy sa sami natoľko tlačíme do určitých vecí a činností, že máme pocit, že ich musíme. Rozhodujúce je, že nič nemusíš. Pre všetko si sa rozhodol a tak:

  • Môžeš
  • Chceš
  • Dovoľuješ si

Ak cez deň vyslovíš (aj v myšlienkach) slovo „musím“ – nech začne svietiť kontrolka – a uvedom si, že nemusíš  – TY MÔŽEŠ.

8.     Kvalitné prestávky

Postaraj sa, aby si mala cez deň kvalitné prestávky. Kvalitné prestávky sú, keď sa venuješ činnostiam z ČISTEJ RADOSTI. Rozmysli si, čo by ťa bavilo robiť a urob to. Nakresliť niečo gýčovými trblietkami? Do toho! 10 minút meditovať? Do toho! Zavolať priateľovi, priateľke, rodine? Do toho! Pustiť si obľúbenú hudbu? Napísať pár stránok o blbostiach? Paraada! 🙂

9.     Využiť nepredvídané voľné chvíle

Využi chvíle čakania k tvojmu relaxu a k bdelosti, k užívaniu si daného momentu. Niekto mešká na schôdzku? Paráda. Dlhá rada v obchode? Paráda!  Čakáš na MHD? Paráda! – môžeš využiť tieto minúty na uvoľnenie tela, na krátku meditáciu, na všímanie si vecí a ľudí okolo teba, na prečítanie pár strán v knižke ak ju máš so sebou.

10.Uvoľnenie tela a získanie novej sily

Všímaj si cez deň napätie tvojho tela a vedome ho uvoľni. Vydýchni a uvoľni. S každým výdychom uvoľni aj posledné napätie v tele. Uvoľni celé telo, keď cítiš ťažobu. Uvoľni celé telo, keď sa dostávaš do stresu. Spusti ruky a uvoľni sa, keď máš pocit, že sa nevieš niekde pohnúť. Pár krát vedome dýchaj, využi výdych k uvoľneniu a nechaj túto chvíľu plynúť. Potom sa vedome nadýchyni, nadýchyni sa sily a svetla, ktoré sa rozlieva do tvojho tela a prináša ti energiu a jasnosť. Môžeš využiť tvoju predstavivosť a nadýchnuť sa v tvojej mysli konkrétnej farby a túto preniesť do celého tela. Červenú, ak sa potrebuješ pohnúť ďalej, modrú pre lepšiu koncentráciu. Nechaj to na tvojom pocite, nechaj sa viesť tvojou intuíciou a nadýchyni sa farby, ktorá ti ako prvá napadne. Nikomu o tom nemusíš hovoriť, hlavne, že si znova svieži. 😉

Stiahni si pracovný zošit – 10 Krokov k ľahkosti a zmeň tvoj život na kráčanie v radosti 🙂

PracovnyZositLahkost


Najbližšie udalosti:

17. februára 2020 - 23. februára 2020

Liečenie hudbou krištáľových misiek - HLOHOVEC – 20.02.2020 16:00 - 20:30

20. apríla 2020 - 26. apríla 2020

Liečenie hudbou krištáľových misiek - HLOHOVEC – 23.04.2020 16:00 - 20:30

8. júna 2020 - 14. júna 2020

Liečenie energiou – základný kurz s certifikátom – 13.06.2020 - 14.06.2020 9:00 - 18:00

Prihlás sa na odber nášho informačného letáku:

Select list(s):

Leave a comment