Prečo je rekapitulácia prínosná pre meditáciu a ako ju vykonávať

V januári sme sa zaoberali denným zhrnutím dňa. Bola to prvá úloha v seriáli Majstrovstvo života (prvú časť nájdete tu) a k nej som napísala aj zhrnutie, ako nám pomáha a ako správne písať denník vďačnosti (nájdete tu). Dnes som naďabila v knihe Meditace od P. Bruntona na odsek, kde sa tiež zaoberá vplyvom dennej rekapitulácie a prináša návod, ako ju správne robiť.

Užitečným cvičením je trávit čas přehlížením činností, situací a událostí předešlého dne ve stejném postupu, jak se udaly. Osoby, které se v nich objevily by měly být vyvolány tak živě, jak byly tehdy viděny a jejich hlasy stejně jasně slyšeny.

Správná rozjímání o minulých zkušenostech spolu s rozhodnutím, že vezme sám sebe pořádně do ruky, povede studenta k hodnotnější budoucnosti a urovná před ním cestu.

Toto cvičení na něm vyžaduje, aby přehlédl právě uplynulý den, od hodiny, kdy se probudil ze spánku, k hodině, kdy šel večer opět spát. Hodnota provádění tohoto zpětného pohledu na právě ukončený den je mnohem větší, než se zdá. Vše v něm bude mít z toho užitek – jeho charakter, jeho osud a dokonce i jeho posmrtná zkušenost.

Cvičení provádí, když se uloží ke spánku a leží ve tmě. Vrací se v paměti a připomíná si vše, co se během dne událo – osoby, které potkal, místa, která navštívil a vše, co udělal. Představa by měla být tak detailní, jak jen možno, zahrnovat celé období od okamžiku, kdy se ráno probudil, do okamžiku, kdy se uložil, aby začal tato cvičení. Jestliže mluvil s druhými lidmi, všímá si určitého tónu a přízvuku jejich hlasů, jako by právě slyšel ony věty. Snaží se vkládat tolik drobných detailů do své vizualizace, že ji učiní ostrou, realistickou a přesvědčivou. Na tomto pozadí vybere ze svých činností a slov stejně jako ze svých citů a myšlenek ty, které volají po zlepšení, opravě nebo kázni. Ze svých denních epizod a událostí má pečlivě vybírat nejen to, o čem mu říká jeho svědomí nebo úsudek, že potřebuje opravnou práci v meditaci, ale také to, co je velmi významné pro jeho duchovní záměr a co se může pravděpodobně ukázat jako velice užitečné pro jeho tvořivou práci v meditaci.woman-1829502_1280

Vše pravidelně prochází jeho kritikou – uspořádání jeho vztahů s ostatními lidmi, jeho osobní, společenské a profesionální činnosti, uspořádání jeho života. Ale veškeré toto zkoumání má být prováděno z vyššího stanoviska, než je jeho běžné stanovisko, ze stanoviska méně ovládaného egem a více neosobního. Proto by mělo být prováděno, jestliže to má být vykonáno účinně, pouze a přednostně tehdy, když má vhodné duševní rozpoložení.

Měl by se pro účely tohoto cvičení podívat několik let zpět k těm okamžikům své osobní minulosti, kdy byla promeškána příležitost nebo kdy došlo ke špatnému rozhodnuti nebo jednání mohlo být lepší. Potom za použití své představivé schopnosti by měl tyto situace zrekonstruovat a své minulé chyby mentálně opravit, vykonat to, co měl vykonat tehdy. Odtud by měl pokračovat, aby v průběhu let vystopoval pravděpodobné následky.

Zdroj: P. Brunton – Meditace


Návod ako meditovať a vedené meditácie nájdete v e-knihe Škola meditácie – meditácia ako cesta k sebe

SkolaMeditacie_muz


Najbližšie udalosti:

18. novembra 2019 - 24. novembra 2019

Joga s Tinou – 21.11.2019 18:00 - 19:00
Krištáľové spievajúce misky - meditácia a harmonizácia – 22.11.2019 19:00 - 20:30

25. novembra 2019 - 1. decembra 2019

Liečivá vedená meditácia a imaginácia – 26.11.2019 19:00 - 20:30
Liečenie hudbou krištáľových misiek - HLOHOVEC – 28.11.2019 16:00 - 20:30
Joga s Tinou – 28.11.2019 18:00 - 19:00

Leave a comment