Čo mi surová strava dala a čo mi vzala, ako som sa cítila, alebo moje skúsenosti so surovou stravou a prečo sa ku nej chcem vrátiť.

Niektorí si možno pamätajú, ako som minulý rok naštartovala zmenu jedálničku a spolu s Dadkou sme začali jesť len živú stravu. Vtedy som písala aj menší denník, ako sa mi darilo. Po dvoch-troch mesiacoch sme sa ale vrátili postupne ku strave varenej. V tomto článku sa pokúsim zhrnúť, čo mi surová, či živá strava dala a aj zobrala, čím som prechádzala a čo sa pokúsim pri ďalšom pokuse robiť inak.

Teplo

7028794-ice-cubesPamätám si, že mi väčšinou bola zima, hlavne na ruky. Keď som sa sústredila a mentálne si ruky zohrievala, dalo sa to. Akonáhle som popustila, ruky boli opäť studené.

Riešenie do budúcna:

 • Prijímať viac zahrievacích potravín
 • Inak dýchať – použijem jogové dýchanie (vďaka Sonička) a čo sa ešte naučím na vedomom pôste
 • S energeticko-mentálno-vizualizačným ohrievaním urobím podporu

Telesná váha

Moja váha šla pri živej strave prudko dole. Vtedy som sa najprv tešila a potom už som vyzerala čudne. Na mojich 158 cm som mala 52 kíl, čo podľa nejakých tabuliek je aj v poriadku – ja som ale až tak v poriadku nevyzerala. Nohy a zadok a brucho paráda, konečne menšie! Ale mi zmizli aj prsia a to až taká paráda nebola a v tvári som bola podla mňa dosť vychudnutá.

donut-522440_1280Po prejdení na normálnu stravu sa dostavil skvelý JOJO-Efekt. Nie znenazdajky, ale mojim pravidelným maškrtením koláčikov (minimálne jeden ráno, jeden poobede) som váhu najprv vyrovnala a potom prekonala. Pamätám si na ten pocit radosti a neodolateľnosti vojsť do pekárne zakaždým, ako som šla okolo. Ešte že to bolo len dva krát za deň. Asi po dvoch týždňoch tento pocit našťastie prešiel, podarilo sa mi dostatočne nabrať znova kopy cukru a mať množstvo tukových buniek pekne poukladaných na tele a už som zrazu vedela prejsť okolo pekárne ľahostajne. Moja váha sa vyštverala na vyše 59 kíl.

Moje váhové posuny neboli AŽ také veľké. Moja štandardná váha je okolo 56-57 kg. Hore-dole sú to 4 kilá, ale bolo ich poriadne vidno.

Ako sa váhovým výkyvom vyvarovať? Myslím, že jedine tak, že nepôjdem tak zhurta na čistú surovú stravu  a budem si dávať pozor na vyváženosť potravín a aj na ich kalorickú hodnotu.

Iný pocit plnosti

Pri konzumácii šalátov, smúťakov a orieškov je iný pocit plnosti. Na tento si asi treba zvyknúť. Taká plnosť žalúdka, keď chudák nevie, čo má prvé robiť a vy si len spokojne odfukujete pri raw-strave nie je. Možno pri nesprávnej kombinácii potravín.

smutakZelenyJa som túto „spokojnú plnosť“ ale nezažila. Takzvaná živá strava vie byť ale aj ťažká, keďže sa na prípravu používajú aj oriešky a oleje – takto sa mi podarilo prejesť sa rôznych raw-sladkostí  – to som ale nebola spokojná, to mi bolo ťažko.

Pojem a pocit „spokojná plnosť“ má pre mňa z nejakého dôvodu emocionálne spojenie so všeobecnou spokojnosťou. Za týmto sa budem musieť vybrať, šípim nejakú poriadnu predpokladovo-naučenú zradu. Toto čaká na peknú transformáciu.

Vyhádzaná pleť

Mala som podozrenie, že moja pleť je okrem mojich zvyčajných cyklicko-hormonálnych nečistôt extra vyhádzaná po konzumácii orieškov. Vysadila som orechy a pleť sa upravila. Po našich rozhovoroch v centre je ale možné, že som len nevydržala dostatočne dlho na prečistenie organizmu. Tento fenomén budem naďalej teda pozorovať a uvidím.

Nástroje

Na prípravu raw jedál je idálne mať doma pár základných pomocníkov:

 1. MangovoCokoladovaRAWtorta (5)Mixér – musí mať dostatočne vysoké obrátky, aby vedel spracovať aj oriešky a ostatné potraviny do hladka. Mne smoothies predtým nikdy nechutili, ako som neskôr prišla na príčinu, kvôli poriadne nerozmixovanému ovociu/zeleniny. Akonáhle sme začali používať poriadny mixér, smúťaky mi zachutili. Náš mixér vlastne minulý rok naštartoval nápad prejsť na surovú stravu, Dadka si už rok každý deň pripravuje ráno liter zeleného smoothieho. Na mixéri sme robili raw torty, zmrzliny, polievky, omáčky… Je ozaj super.
 2. Sušička – je super na krekry (náhrada chleba) zo semiačok a klíčkov. Dadka v nej robila aj banánové „palacinky“, ktoré som si ja poskladala do kocky a boli z nich cukríky :). Treba rátať s tým, že hučí celú noc a deň, kým niečo usuší a ešte aj celý priestor vonia danými potravinami – takže niekedy banánmi a niekedy cibuľkou 🙂
 3. Odšťavovač – ešte nemáme, ale zišiel by sa.
 4. Nakličovacia nádoba – klíčky sú pre mňa objav roka 2015. Najsamlepšie boli doteraz slnečnicové, ktoré mi pripomenuli detské časy, keď sme si na poli odtrhli slnečnicu, „nastokli ju na kormán“ a vyjedali čerstvé semiačka. MŇAM. Presne takto chutia slnečnicové klíčky. Manko je potreba pravidelného preplachovania a potom údržba – aby nezačali hniť a plesnivieť. Semiačka sa nechávajú väčšinou najskôr napučať, každé inú dobu, potom putujú do nakličovacej nádoby – ktorou inak môže byť aj obyčajná miska. Výhoda našej nakličovacej nádoby je, že má na spodku odtok na prebytočnú vodu. S klíčkami je robota, ale aj tu je to ako všade – dá sa to zvládnuť pri dostatočnej motivácii (a pomoci partnera 🙂 Vďaka Dadi). My sme skúšali rôzne semiačka nakličovať, niektoré boli strašné smrady (konopné) a niektoré sa nám podarilo až na desiaty krát vhodne umiestniť, vrátane správnej nádoby a typu nakličovania (alfa-alfa).
 5. Strúhač a špagetovač – cenovo výhodné, veľmi praktické pomôcky, vykúzlia napríklad cuketové špagety bez kŕču v ruke.

Potraviny a príprava jedál

 • Príprava je asi taká, ako keď si človek varí. Je len inak rozložená. O klíčky sa napríklad treba starať dva-tri krát za deň, sušičku tiež kedy-tedy kontrolovať. Výhoda smúťakov je, že netreba odstraňovať jadierka jabĺk a hrušiek, stačí ich dva krát prekrojiť, zázvor nešúpeme, jadierka z mandariniek som uz tiez prestala vyberať. Ale všeobecne treba mať pri raw-strave viac pokrmov predpripravených – napríklad namočené zrniečka, oriešky, sušené ovocie, už usušené krekry.
 • Nové potraviny a chute – tento bod patrí do WOW. Za tých pár mesiacov sme jedli kopec nových kombinácií a chutí. A to sme sa aaaž tak neponorili do prípravy. Keď si pozerám recepty živej stravy, vidím ešte veľký potenciál na ďalšie objavy. High Lights: cuketové a mrkvové špagety s omáčkou, marinované šampióny, gaspacho, „smotana“ z kešu orieškov. Ale napríklad, ovocné smúťaky mi po čase liezli hore krkom. Už som nemohla ani konzistenciu, ani to ovocno-sladké jednu dobu ani vidieť. Dadke sa toto napodiv neudialo.
 • Absťáky – nevyváženou stravou som si uhnala veľké absťáky na syry. Akonáhle som si ich dovolila jesť, pár týždňov nechýbali ani pri jednej večeri.
 • Divoké rastliny a bylinky – jediné čo sme skúsili, boli púpavové kvety do smúťaku a šalátu. Táto vzrušujúca kapitola ešte čaká na jej rozvíjanie.wm33a_smoothie-kombinacie
 • Kombinácie – uff no. Tuto nie sme majsterky. Ako sme začali, bola som nadšená, čo všetko sa dá rozmixovať a zjesť. Nie vždy to ulahodilo môjmu tráviacemu traktu. Podľa mňa som aj preto na začiatku rýchlo strácala váhu, niektoré kombinácie mnou len preleteli. Asi je najlepšie, kombinovať čo najmenej a hlavne správne. Na chladničke nám už visia rôzne tabuľky, ešte sa podľa nich aj orientovať a riadiť 😉
 • Orechové mlieka – sa často používajú v raw-strave, ja som im nevedela prísť na chuť. Aby som bola presnejšia, konkrétne sme skúsili doma vyrobiť len mandľové – mne nechutilo a škrabalo ma z neho v krku a asi ani Dadke moc, lebo nám nakoniec v chladničke pošlo. Viacej sa nám skúšať nechcelo. Do kávy som ešte skúšala aj makové a ryžové, ale tiež to bolo nič moc.  //začiatok jazykovedného okienka – stop – píše sa po slovensky „nebolo nič moc“? Dvojitá negácia? Sú mi čudné oba tvary. – stop – koniec jazykovedného okienka//
 • Káva s medom  – v mojej snahe prejsť na čisto surovú stravu najviac vzdorovala káva. Nie som čajový typ a ranná káva je pre mňa niečo posvätné. Zvykla som si ale dávať namiesto cukru med a je to paráda. Mlieko som sa snažila nahrádzať rôznymi inými alternatívami, ako mandľovým, arašidovým, makovým, ryžovým a ani jedna alternatíva neuspela. Minule nám dala Zuzka ochutnať kávu s kokosovým olejom namiesto mlieka a boli sme nadšené. Ešte som sa neodhodlala si ju aj v práci takto pripravovať (treba ju rozmixovať). Takže potenciál na zlepšenie tu je, aj keby sa kávy nevzdám.

Výdavky – počiatočné výdavky hlavne na stroje boli vyššie, ale zase to je akoby ste si kupovali sadu kvalitných, nových hrncov.

Bločky za potraviny sme pocitvo zbierali. Len to skončilo tým zbieraním a nakoniec sme ich nikdy nespočítali. Pocitovo sme mali ale vyššie výdavky ako pri varenej strave. Zaslúžili sa na tom hlavne rôzni exoti (fantastické medjool datle napríklad) a sáčky plné orieškov.

Jasná myseľ, ľahkosť bytia – sa definitívne dostavili. Moje obdobie čistej surovej stravy som vnímala ako najproduktívnejšie a najjasnejšie, s najmenšou dávkou únavy. Toto je jeden z hlavných dôvodov, prečo sa chcem k surovej živej strave vrátiť (aspoň na 70-80%)

Spánok a ranné vstávanie – kto ma pozná, vie že som spachtoš. Ráno aj keď skoro vstávam, naozaj sa prebúdzam až oveľa neskôr, som nekomunikatívna. V období surovej stravy som nepotrebovala spať ani len 7-8 hodín, vstávala som čerstvá ešte pred budíkom. Cez víkend som sa budila o šiestej ráno čulá a plná energie. Už teraz sa teším na tento stav opäť 🙂

star-209371_1280Pozornosť  – tým, že moja strava bola nevyvážená, často som sa ňou zaoberala. Buď som bola hladná, alebo som mala absťák na niečo slané, mastné, ťažké. Toto sa mi nepáčilo, boli to akoby obruče okolo mňa, z ktorých som sa nevedela vymaniť. Na jednej strane veľa energie, jasná myseľ a veľa nápadov a na druhej strane sa mi do toho plietli neuspokojené chute na všeličo naokolo. Dialo sa to fázovito, niekedy viac, niekedy menej. Ale bolo to jednoznačne rušivé.

Počúvanie tela – moje telo mi ukazovalo (aj pomocou absťákov), že niečo nie je v poriadku. Čo som ale nevedela vyrozumieť bolo, kedy sa jedná o závislosti a kedy o ozajstné potreby tela. Riešením bude postupný prechod.

A tým sa dostávam k plánu do budúcno – prítomnosti: postupne prechádzať na ľahkú stravu. Teplú ako polievky nechcem vynechať a ostatné budem postupne sledovať, ako reagujem.

Trochu paradoxne začnem trojdňovým pôstom ;). Tak zase trocha vzrúša potrejem :).

Ako budem(e) pokračovať sa uvidí.

Aké máte vy skúsenosti so surovou/živou stravou? Cítile ste niekedy podobné stavy ako ja? Máte pre mňa tipy, čo a ako zmeniť?


Najbližšie udalosti:

6. apríla 2020 - 12. apríla 2020

Medicína meditácie s krištáľovými miskami – 07.04.2020 19:45 - 21:30

20. apríla 2020 - 26. apríla 2020

Liečenie hudbou krištáľových misiek - HLOHOVEC – 23.04.2020 16:00 - 20:30

11. mája 2020 - 17. mája 2020

Balans víkend – 15.05.2020 - 17.05.2020 Celodenná

8. júna 2020 - 14. júna 2020

Liečenie energiou – základný kurz s certifikátom – 13.06.2020 - 14.06.2020 9:00 - 18:00

Prihlás sa na odber nášho informačného letáku:

Select list(s):

6 Comments

 • Iskra
  Posted 14. januára 2016 16:56 0Likes

  Môj pocit je, že surová strava nevie byť ťažká. Oleje do nej pridávať netreba. Vnímam ich skôr ako dochucovadlo. Samozrejme, ak si do smúťáku prásknem olej, bude to na trávenie náročnejšie. Preto sa aj o orechoch (alebo avokáde) vraví, že za hrsť, resp. raz za čas – úplne stačí, len sa pri ich jedení včas zastaviť, je už iná téma, že áno. 😀

  Mám dojem, že každý človek má svoj špeci recept na prechod na surovú stravu. Ja som stále niekde na 50-60 %, ale už si z toho nič nerobím a cieľ 100% mám stále “pred očami”. Viem, že telo si to samo vypýta, resp. taká je moja momentálna teória relativity. 😉

  D. Graham tvrdí nasledovné:
  1. si hladná – chudneš? = málo ovocia
  2. chýba ti slané? = málo listovej zeleniny

  Mal by som si už asi konečne prečítať 80-10-10 …. 😀

  • TinaTopi
   Posted 15. januára 2016 7:57 0Likes

   Ano, “strava” ako taka nevie byť ťažka – mne sa podarilo dať si väčši kus torty (teda ak by bola normalna, tak normalny kusok), ako mi vtedy bojoval žaludok.

   To s tou listovou zeleninou je zaujimave, vyskusam nabuduce.
   S tym ovocim, ja uz som mala pocit prejedenia sa ovocim, uplne ma nan presla chut. Potom to chvilu trvalo, kym som znova ovocie s radostou jedla.

 • anitraM
  Posted 15. januára 2016 11:47 0Likes

  Bola som 3 týždne na živej strave. Pozitíva boli, že som sa cítila ľahšia, zdravšie, vyčistila sa mi pleť, bola hladšia. Schudla som 5 kg.
  Tá druhá stránka okrem venovania sa príprave jedla na každý chod, vymýšlania, čo budem jesť s obmenou, aby to nebolo jednotvárne sa mi začali lámať nechty, ktoré mám pevné, teda pokles v mineráloch. Toto treba mať zrejme pod kontrolou, lebo aj keď som jedla veľa ovocia, zeleniny a orieškov, či semienok, niečo chýbalo. Viac investovania peňazí, pokiaľ nemáte domáce suroviny. Chýbala mi káva, no zvykla som si, ale asi najvaic mi chýbalo mlieko a čerstvé biele pečivo. Už som sa chystala viac krát, že začnem znova aspoň na mesiac, no vždy ma niečo odradilo, alebo slabá výdrž. Dokonca som si robila aj jedlá podľa farieb, tak ako som to cítila…červený deň, zelený deň fialový, tak som kombinovala zeleninu. 😀

  Ale z času na čas si aspoň urobím smoothie pre lepšie trávenie, alebo si ho telo vyžiada. Najnovšie mám pomaranč z koreňom celeru. 😀

  Keby mám niekoho, kto mi to vždy nachystá a vymyslí tie kombinácie, tak by som to brala hneď. 😀

  Vďaka za článoček . 😀

  • TinaTopi
   Posted 16. januára 2016 12:07 0Likes

   :))
   Chcela som napisat, ze keby mi niekto pripravil vyvazene jedlo, tak by to bolo super – a pri pisani som si uvedomila, ze to by som nechala niekoho ineho rozhodovat vlastne o mojich potrebach, nesla by som podla potrieb svojho tela, co by mi vadilo.

 • anitraM
  Posted 18. januára 2016 7:54 0Likes

  V tom máš pravdu…lebo pri tejto strave som cítila , čo telo odmietalo a čo si samo žiadalo.

 • KAMIL
  Posted 4. novembra 2018 9:11 0Likes

  Zdravie prajem! TREBA odstavovat mrkvu,, jablka celer. uhorku,kapustu aj listovu zeleninu a hybat sa aj oddych dopriat surova strava je o zivotnom style a o psichickej pohode,prechod je podla mna najlepsi uplne ale to clovek musi zit saaaaam a mat dostatok casu na seba a zamestnanie robi dost a zivotne obdobie.Ale aspon vyvazene varene jedlo a zive je tiez dobry sposob.Nech sa vam dari Bratia a sestry mame to vedomie tak snim nalozme spravne.

Leave a comment

mersin escort çorlu escort erzincan escort görükle escort Samsun escort