Sen a skutočnosť

ancientSen zvykneme volať činnosť, ktorú zažívame počas spánku, keď vraj naše vedomie odpočíva. Tak isto ale voláme snom priania a túžby, ktoré si veľmi želáme a bažíme po nich. Snívaním tak isto zvykneme pomenovávať predstavy, ktoré sú pre nás neuchopiteľné…”to je iba sen, to iba snívaš, máš krásny sen”, zvykneme vravieť. Dokonca zvykneme snívaním oddeľovať všetko neskutočné. Presne vieme, čo je skutočné a čo nie. Je to naozaj tak, že naše vedomie pri snívaní odpočíva, alebo odpočíva iba naše telo? To by sme sa ešte mohli spýtať, ktoré telo to vlastne odpočíva a či je možné, aby fyzické telo mohlo počas snívania byť bdelé, ale to už príliš odbočujem od pôvodného zámeru. 🙂

Deťom zvykneme vyčítať, že snívajú a radíme im nech sa radšej držia skutočnosti, ktorú voláme realita. Sny sa zdajú byť krehké a zraniteľné a tak sa voči nim niekedy potrebujeme akoby chrániť. Sú medzi nami ale aj kultúry a ľudia, ktorý vravia, že sen je všetko, čo zažívame, aj počas bdelého stavu a aj počas spánku. Je to veľa krát príliš neuchopiteľné, ale aj tak snívame naďalej. Dokonca je to príjemný pocit keď sa mi podarí sa zasnívať naozaj úprimne a uvoľnene. Dovolím si tvrdiť, že je to moja obľúbená činnosť. Trávime teraz v centra veľa času s témou snívania. Lucídne snívanie, šamanské putovanie, hĺbková predstavivosť, zhmotňovanie, vnútorný zrak, sú veľmi častými pojmami v našom slovníku a napĺňa ma to radosťou, že to tak je, že si to dovolím zažívať.

“Zobudiť sa” uprostred sna (v sne) a uvedomiť si to, že snívam a sen pokračuje a ja môžem robiť všetko, čo ma napadne. Detinská hra, ktorá naberá skutočnú (hmatateľnú) podstatu, keď sa to stane. Otvára sa nový svet plný dobrodružstva, záhad a objavov. Svet do ktorého sa počas meditácie smiem kedykoľvek premiestniť a klásť otázky a dostávať odpovede. Svet do ktorého sa počas šamanskej cesty smiem ponoriť a nachádzať odpovede na všetko, čo ma zaujíma, resp. zaujíma niekoho druhého a potrebuje sprievodcu. Priestor, do ktorého smiem vždy keď to potrebujem, obrátiť svoju pozornosť a nájsť všetko to, čo práve v tomto momente potrebujem nájsť. Smiem sa v ňom kúpať nekonečne dlho a na milióny spôsobov. Dotknúť sa hlbokej podstaty svojho ja a nájsť odpovede na otázku kto som a prečo? Sen je zadarmo a každý má k nemu prístup. Sen je predstava, fantázia, tvorivosť, radosť, úprimnosť a zábava. Môže byť pre niekoho nočnou morou a pre niekoho rajskou záhradou.

scotlandPrečo to tak je? Báť sa viem veľa krát iba toho, čomu nerozumiem, čo nečakám, čo nepoznám, ale predstavujem si, snívam o tom, aké by to mohlo byť. Všetko na čo zameriavam svoju pozornosť, rastie. Je to semienko, ktoré som zasadil a starám sa o neho ako majster záhradník. Existuje samozrejme aj strach založený na skúsenosti. Je to väčšinou ale skúsenosť obmedzená, videnie iba časti obrazu a to nás napĺňa neistotou, bezmocnosťou a z nej pramení strach. Poznanie prináša slobodu a radosť.

Krásny víkend a snívajte s nami 🙂

Pridajte sa k facebookovej stránke: Výklad snov


Najbližšie udalosti:

20. januára 2020 - 26. januára 2020

Sebapoznávanie, joga a meditácia v Thajsku – 21.01.2020 - 01.02.2020 0:00

Leave a comment