Stačí len tento 1 krok k odstráneniu žiaľu a pochopeniu smrti

beyond-1157000_1280Podnadpis: 

Pozri sa smrti do očí a uvidíš seba

Tento článok vznikol ako Ronova reakcia na článok Smútok, smrť blízkeho človeka – ako si pomôcť pri žiali. Poznamenal, že:

Príčinou smútku je nesprávny náhľad na smrť. Ak sa chce niekto naozaj cez toto dostať, musí sa konfrontovať priamo so smrťou ako takou a nie len pokračovať vo svojom nesprávnom názore na ňu. Je nemožné sa úplne vyrovnať so smrťou blízkej osoby, pokiaľ dotyčná osoba nepochopí, čo smrť vlastne je. Uvedené techniky prinášajú úľavu počas ich praktizovania, ale nevedia trvale zmeniť podstatu problému, pretože ho neadresujú. Ak si chce niekto “pomáhať pri žiali”, treba mu to dopriať… hoc aj roky alebo celý život. Druhá možnosť je ten žiaľ odstrániť. Treba si vybrať.

Na to mi napadlo napísať univerzálny návod, ako smrť pochopiť a tým neumožniť žiaľu, aby vôbec vznikol.

Najprv to vyzeralo, že sa nám to kvôli komplexnosti ani nepodarí. Ronova reakcia bola:

Sranduješ :). Dobre vieš, že to nikomu nepomôže. Každý je vlastný vesmír a má vlastné presvedčenia. Treba sa konfrontovať  priamo s nimi individuálne. Članok pre všetkých je v tomto prípade článok pre nikoho.

Nakoniec sa nám predsa len spoločne ten text podarilo napísať a je veľmi stručný. Vyžaduje len jeden krok. Pochopiť nasledujúcu vetu:

Každá smrť je samovražda fyzického tela.

Ak cítiš že nie, alebo túto vetu nevieš prijať, prečo?

clouds-808749_1280

 


Najbližšie udalosti:

20. januára 2020 - 26. januára 2020

Sebapoznávanie, joga a meditácia v Thajsku – 21.01.2020 - 01.02.2020 0:00

Prihlás sa na odber nášho informačného letáku:

Select list(s):

Leave a comment