"Som v strese.
Nedokážem to všetko stihnúť."

Július Cézar tvrdil, že ľudskú myseľ rozruší najviac to, čo nie je vidieť. Stres je jednou z hlavných civilizačných nástrah dnešnej doby, preto vyvarovať sa mu je takmer nemožné.

Dá sa stres úplne vymazať zo svojho života?

Nie každý stres, ktorý naše telo pociťuje, je škodlivý. Príroda to zariadila tak, že krátkodobý stres, má na ľudské telo pozitívne účinky. Vďaka tomuto stresu, dokážeme rýchlejšie behať, vyššie skákať, byť silnejšími. Po prekonaní takejto stresovej situácie sa telo vracia do rovnováhy. V situáciách, kedy by sme mohli vyniknúť, pozitívny stres môže fungovať ako naša hnacia sila.

Dlhodobý stres však prináša negatívny dopad na náš zdravotný a duševný stav. Vtedy hovoríme tiež aj o chronickom strese, na ktorý ľudské telo jednoducho nie je od prírody stavané. Pokiaľ dlhodobo pociťujeme napätie, je potrebné obnoviť dialóg so svojím telom a získať tak stratené uvoľnenie a pohodu.

Prečo vzniká stres?

Do stresu nás dokážu dostať rôzne situácie. Napríklad sme si predsavzali, že toho stihneme alebo spravíme omnoho viac, ako sa nám reálne podarilo. Máme veľké výčitky, keď nezvládame všetko, čo sa od nás očakáva. To však nevypovedá o našom skutočnom potenciáli.
Potreba nepomýliť sa, nespraviť chybu, nezablúdiť, nepotknúť sa, nám prináša tlak na náš výkon a neustály stres. Avšak zlyhania sú tu na to, aby sme získali nový pohľad a riešenia.

Aké sú príznaky stresu?
Stres sú situácie, ktoré vystavujú organizmus určitej záťaži. To, ako reagujeme na stres je úplne individuálne, každý totiž dokáže uniesť odlišnú dávku stresu. Tiež situácia, v ktorých sa niekto cíti pod stresom iní priam milujú. Čo je pre väčšinu ľudí žijúcich v modernom svete spoločné, že stres pociťujeme v nejakej forme všetci. Stres sa stáva novodobou epidémiou. Chorobou, ktorá napáda naše telo, psychiku, myslenie a správanie.

Čo sa s nami deje, keď sme v strese?

Stres vyvoláva v našom tele poplach na situácie, ktoré nedokážeme mať pod kontrolou. Naše telo sa ocitne mimo rovnováhy a snaží sa zapojiť všetky mechanizmy tak, aby si dokázalo prinavrátiť rovnováhu.

Psychika naša nálada sa úplne mení, nezvládame naše emócie, sme výbušní, podráždení, nervózni, emocionálne náladoví, cítime sa unavení, osamelí a depresívni.

Telo nám dáva najavo, že sa necíti „vo svojej koži“ prostredníctvom rôznych bolestí. Môže ísť napríklad o bolesti hlavy, chrbtice, kĺbov, žalúdka. Telo a svaly sú v napätí, búši nám srdce, trpíme tráviacimi a zažívacími ťažkosťami.

Myslenie sa nedokáže sústrediť na jednu myšlienku, ale sme zavalení neustálymi obavami, chaosom, nesústredenosťou, pesimizmom či zábudlivosťou.

Správanie sa mení, vytvárame si nové zlozvyky alebo sa vraciame k tým starým. Sme menej aktívny, veci skôr odkladáme na neskôr, vyhýbame sa zodpovednosti. Klesá chuť do jedla alebo sa naopak príliš prejedáme.

Ako sa zbaviť stresu?

Vyvarovanie sa stresových situácií je v dnešnej dobe takmer nemožné. Preto to treba riešiť priebežne, aby sa to nedostalo do príliš kritického štádia. Preto si nájdite čas na seba, na oddych, schopnosť vypnúť svoju myseľ, na svoje upokojenie.

Len vedomým vnímaním svojho života sme schopní uvedomiť si príčiny stresu a odstrániť ich.

 

Ako vám môžem pomôcť?

Na získanie stresu pod kontrolu fungujú aj rôzne relaxačné a meditačné terapie, ktorými pomáhame našim klientom v centre Cesta k Sebe.

Máte otázky alebo potrebujete poradiť?

Chcete sa dozvedieť viac alebo máte záujem o osobnú konzultáciu? Ozvite sa mi a s radosťou vás nasmerujem na vašu cestu k sebe.