Lucídne take-532097_1280 snívanie, alebo vedomé snívanie je stav, keď si človek počas spánku uvedomí, že sníva. Vtedy sa prebudí myseľ, telo zostáva spať a človek môže svojimi myšlienkami svet sna ovládať a zažívať dobrodružstvá, ktoré v našom „reálnom“ svete nie sú možné.

Už hodnú chvíľu sa motám(e) okolo techník LD (Lucid Dreaming). Voľakedy ako dieťa, keď som mala opakujúci sa sen nočnej mory v ktorej ma niekto naháňal, mi mamka navrhla pri ďalšom takom sne si povedať, že to určite snívam a ukľudniť sa. A ono to hneď fungovalo! Nočná mora sa rozplynula a ja som raz za čas vo sne precitla a menila v ňom vedome dej.

Často sa mi v posledných rokoch stávalo, že akonáhle som si uvedomila, že snívam, sen sa rozplynul a ja som zostala v čiernej prázdnote visieť a nevedela som, čo mám robiť, čo si mám vymyslieť – tak som využila polohu v beztiaži a robila som saltá – teda stačilo sa dať do klbka a krútiť sa. Moc ma to ale neuspokojovalo a tak som hľadala informácie, ako možno so s snami narábať.

woman-627395_1280Jednu dobu sme sa aj s Iskrom skúšali nejaký toltécky systém snívania, mne sa to zdalo komplikované a nechala som to tak. Táto téma zostala ale naďalej prezentná, z času na čas si robím počas dňa „reality check“ – preskúmanie reality – či náhodou nesnívam. Napríklad si poskočím a ak dopadnem na zem, nesnívam. Ak ale zostanem vo vzduchu – je to sen a v tom momente si ho uvedomím a môžem ovládať jeho dej.

Minule som natrafila na knihu od S. LaBerge so štrukturovanými cvičeniami a tabuľkami (áno, áno, to je moje 🙂) a znova som sa do cvičenia LD pustila. A keďže to u mňa parádne funguje, postupne budem jednotlivé cvičenia prepisovať a zverejňovať s mojimi komentármi ku nim a tabuľkami na stiahnutie.

Predpoklady pre lucídne snívanie:

cat-715910_1280Ako prvé sa potrebujeme postarať o to, aby sme mali kvalitný spánok. T.j. základom je dobrá pohodlná posteľ vo vhodnom prostredí a na vhodnom mieste, bez prachu, vlhosti, s vhodnou teplotou (radšej chladnejšie). Pre LD je pocit „tu sa môžem dobre vyspať“ nápomocný.

Po druhé si potrebujeme zvyknúť na niekoľko zásad pri správaní: jesť ľahkú stravu (neprejedať sa a najlepšie vynechať mäso) a aj to najneskôr 3 hodiny pred zahájením spánku. Vyhýbať sa pred spaním alkoholu a kofeínovým/čajovým látkam. Ukľudniť zmysly pred spaním – vynechať televíziu, počítač, agresívne filmy alebo knihy aspoň dve hodiny pred spánkom.

A na koniec a ako najdôležitejšie prichádza naše vnútorné nastavenie. Bdelosť a čistota mysle a jasný zámer sú predpokladmi pre LD. O čo silnejší je náš zámer naučiť sa lucídne snívať, o to ľahšie by nám to malo ísť. Samozrejme, naše vnútorné nastavanie ovplyvňuje aj naše správanie sa navonok, tým pádom aj jednotlivé cvičenia budeme robiť húževnato a poctivo. Bdelosť mysle počas dňa potrebujeme, aby sme sa mohli naučiť bdelosti aj počas spánku.

Lekcia č. 1 – pamätanie si snov

take-532097_1280Založte si „Senník“ – snový denník. Pokiaľ treba, tak aj dva. Jeden, čo budete nosiť stále pri sebe a druhý, čo budete mať pri posteli pre rýchle stručné spísanie sna. Senník budeme používať aj pri ďalších analýzach snov, takže minimálne jeden potrebujeme.

 1. Večer si zapíš do Senníku dátum.
 2. Zapíš si všetky sny a ich detaily, ako aj tvoje pocity.
  1. Zapisuj aj v noci, aspoň v skratke, možno chaoticky, čo ti napadne, aby sa ti ráno sen pripomenul a mohol si ho prepísať so všetkými detailmi.
  2. Každému snu daj názov

Pomôcky pre zapamätanie si sna

 1. Dlhší spánok
 2. Upevnenie zámeru. Pred spaním si uvedom, povedz, alebo aj napíš do Senníku: „Sny tejto noci si zapätám.“, alebo niečo obdobné podľa seba.
 3. Pripomienka: umiestni si nápis, alebo napíš do mobilu pripomienku na ráno: „Rozpamätanie si sna.“, alebo niečo v tom zmysle.
 4. Pripomínanie si sna počas noci a ráno. Hocikedy keď sa v noci trochu prebudíte, zopakujte si, čo ste snívali. Pri prebúdzaní sa zostaňte pár minút ležať a pýtajte sa sami seba, o čom ste snívali a zopakujte si to. Ak si nepamätáte, môžete si vybaviť, o čom ste asi tak premýšlali, alebo čím ste sa deň predtým zaoberali. Cieľom je, dostať sa predsa len k nejakej veci, ktorá vám sen pripomenie.
 5. Nastavenie si budíka na časy, kedy asi snívate. Je to približne 4,5, 6 a 7,5 hodín po tom, ako ste zaspali.

Vyskúšajte každú z týchto metód aspoň raz a vyberte si pre vás tú najlepšiu. Všetko si zaznamenávajte do Tabuľky úspechu (č. 1 -1), ktorú nájdete pod článkom na stiahnutie. Tabuľku vypĺňajte tak dlho, až ste si zapamätali aspoň jeden sen za noc a to sedem dní za sebou.

book-862492_1280Mojimi favoritmi je dlhší spánok, zopakovanie si zámeru a neustále opakovanie si sna počas noci. Mne sa deje to, že si poviem – idem si zapísať sen – ale nejakým spôsobom znova zaspím a sníva sa mi, že si ten sen zapisujem. Niekedy aj dva krát za sebou :D. Toto sa mi inak niekedy stávalo aj ráno – snívalo sa mi, že som vstala, bola v kúpelni, obliekala sa – a zrazu som sa zobudila a prišla na to, že nestíham! 😀 Nastavenie si budíka som ešte neskúšala, to ma ešte čaká.

V ďalšej lekcii pokračujte, až keď ste si zaznamenali aspoň 10 snov.

Potešíme sa, ak s nami budeš zdielať tvoje skúsenosti! 🙂

 


Najbližšie udalosti:

17. júna 2019 - 23. júna 2019

Liečivá vedená meditácia a imaginácia – 18.06.2019 19:00 - 20:30

24. júna 2019 - 30. júna 2019

Liečivá vedená meditácia a imaginácia – 25.06.2019 19:00 - 20:30

Prihlás sa na odber nášho informačného letáku:

Select list(s):

Zdroj obrázkov: www.pixabay.com


1 Comment

 • Anna Stella
  Posted 24. októbra 2015 2:20 0Likes

  Ďakujem za článok, už som o LD veľa počula a je to zaujímavé.

Leave a comment

Adresa

Donaulände 17
2410 Hainburg a.d. Donau

Nájdete nás aj na

Nové články priamo na váš email

Copyright © Martina Burgwieser 2019. All Rights Reserved.

%d blogerom sa páči toto: