Vitanník – moje prvé (ne)vydarené pokusy výroby domácej kozmetiky

vitannikHeaderDnes je tomu mesiac a pol, čo som prešla na živú stravu. Prešla som fázami nadšenia, zúfania, absťákov, skúšania, mlsania neživej stravy, užívania si živej a tak dokola. Hľadala som pre mňa tú správnu cestu. Od uvedomenia, o ktorom som písala tu, kedy som naozaj celým mojím bytím precítila, že môžem nejesť neživú stravu, som moje stravovanie prestala riešiť. Beriem to ako fakt, ako súčasť mňa, že jem len živú a nad ostatným sa už nepozastavujem, už nepokukujem nad iným jedlom.  Ak prechádzam okolo vôňe vareného jedla, vnímam ju, vychutnávam si ju, poďakujem sa za krásnu vôňu, naplním ňou moje telo a idem ďalej.

Všeobecne jem menej, najviac mi vyhovuje cez deň ovocie a oriešky, nejaký ten šalát niekedy. Ak jem zeleninu, posolím si ju himalájskou soľou, alebo tamari omáčkou (špeci sójová omáčka). Pocit vnútorného hladu pominul. Kávu ešte pijem, normálne mlieko nahrádzam ryžovým (Ivetka, ďakujem za tip!), namiesto cukru do kávy používam med alebo xylitol (brezový cukor). Ako-tak dodržiavam pitný režim, dalo by sa ešte lepšie. Už asi rok a pol hodinu až hodinu pred a po jedle nepijem, takže „čas pitia“ je trochu skrátený. Pleť sa mi pomaly prestáva zapaľovať, ešte nie som v optimálnom stave.

Do nášho jedálničku pridávame stále viac druhov klíčkov, ktoré si doma vypestujeme. Najviac nám chutia slnečnicové, ak ich akurát máme hotové a položíme si ich večer na stôl, miska padne ani nevieme ako. Na druhé miesto čo sa týka chute dávam klíčky z mungo fazuľky, chutia ako mladý hrášok. Obilninové klíčky nám až tak nechutili, tie sme nahádzali všetky do smúťakov. Teraz máme akurát šošovicu naklíčenú, tiež je dobrá. Pri tej šošovici sa mi podarilo „nakličovať“ upražené šošovice a som sa mohla čudovať, ako to, že nevychádzajú ;). Dadka použila šošovicu raz pri pečení na nejaké zaťaženie, či čo to a odložila si ju do extra sáčku. A ja ako som vyberala, že dám ju namočiť pred nakličovaním pozerám, čo to tu máme dve šošovice, jedna v igelitovom sáčku a jedna v obale – tak ako správna gazdiná, najskôr použijem tú „starú“ zo sáčku a pridala som aj „novšiu“ z obalu. Tento fakt vysvetľuje, prečo polovica šošovice nenaklíčila 🙂 a včera som ju po veľkom smiechu triedila ako popoluška.

V jednom „našom“ bioobchode som chcela kúpiť aj iné druhy strukovín, ale pán majiteľ ma odradil s tým, že strukoviny čo sú robené pre varenie sú väčšinou presušené, živé látky sú fuč a tak z nich ani nič nevyjde. Je to vždy risk, ktoré balenie, alebo koľko z nich sa chytí. Táto šošovica bola napríklad úplne obyčajná a vyšla (ääähm okrem tých upečených hihi), ale napríklad fazuľu sme vyhodili, tá len smrdela, klíčkov nikde.

Najnovšie som si vyrobila pár domácich kozmetických prípravkov. Presné recepty zatiaľ nedám, som vo fáze testovania na živých objektoch (na mne). Peelingový šampóno-sprchový sa mi trošku nevydaril :). Zmiešala som také veci, čo asi spolu nepatria, alebo som netrafila ich pomer. Obsahuje šampónový koncentrát, kávovú usadeninu (ako zložka peelingu), sódu bicarbónu, éterické oleje, mandľový a kokosový olej, zelený íl, trocha alkoholu, vodu. Moc som ten šampón zriedila olejmi a ešte k tomu som si aj pri teste nezmyla normálnym šampónom potom hlavu a ten íl sa mi v kombinácii s olejmi a kávou tak prilepil na vlasy, že sa mi ho len čistou vodou nepodarilo zmyť. Lenže, všimla som si to až keď som si dala uterák dole z hlavy a velice pomykala hlavou, akú krásnu kúru som vlasom dopriala a zo mňa začali vypadávať kúsky kávy a vlasy som mala jak vytiahnuté zo zeme 😀 😀 :D. Kávu som vyčesala nad vaňou a íl som zmývala na druhý deň :D. Teraz môj skvelý výrobok budem používať len ako peeling na telo, skúsim ho trochu zahustiť.

Už dávnejšie sme si za asistencie Soničky vyrobili domácu zubnú pastu: sóda bicarbona, kokosový olej, xylitol a éterické oleje. Miešali sme polovičnú dávku, do ktorej sme dali plnú dávku éterických olejov, čo nebol najlepší nápad. Okrem toho pasta chutila veeeľmi slano. Pridala som kokosový olej, tým sme to vylepšili a ako som doma našla ten zelený íl, tak som aj ten tam šupla. Mno, myslím, že keď pridám ešte xylitol, ktorý je sladký a zároveň zabraňuje tvoreniu kazov v zuboch, že by to aj mohol byť správny pomer. Je to ale nezvyk, umývať si zuby nejakou olejovito-zemito-slanou masou, ktorá ani nepení.

Jeden výrobok sa mi super podaril, domáci antiperspirant. Je zložený zase zo sódy bicarbony (nepoznáte nejaký veľkoobchod s ňou? ;)), z kukuričného škrobu, kokosového oleja a tiež éterických olejov. Je to paráda! Normálne funguje! Keďže som použila kokosový olej, tak je táto kaša viac-menej tekutá a nanášam ju prstami. Mám plán vyrobiť ďalší so shea-maslom, ktoré je viac tuhé v našich teplotách. Odložili sme si obaly zo starých antiperspirantov a skúsim ich naplniť touto druhou verziou, uvidíme, čo to bude. Prestala som používať parfém a tak som sa veľmi tešila, ako som si do tejto „kašičky“ kvapkala moju kombináciu vôní, až pokiaľ mi nesedela. Hlavnou zložkou je ylang ylang a rozmarín a ostatné som kvapkala čo sa mi dostalo pod ruku a dobre voňalo.

Tu pár fotiek, priam dve 😉

PeelingSampon
Peeling šampón/sprchový
antiperspirant
antiperspirant domáci

 

A ešte pridávam pár ranných momentiek z tohto týždňa pre potešenie 🙂

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

 

Krásny deň priatelia! A napíšte mi, ak máte tipy na domácu kozmetiku alebo vylepšováky 🙂

 


Najbližšie udalosti:

20. apríla 2020 - 26. apríla 2020

Liečenie hudbou krištáľových misiek - HLOHOVEC – 23.04.2020 16:00 - 20:30

8. júna 2020 - 14. júna 2020

Liečenie energiou – základný kurz s certifikátom – 13.06.2020 - 14.06.2020 9:00 - 18:00

Leave a comment